Sabiedrība

Latviju pametusi liela daļa migrējošo putnu

Jauns.lv

Patlaban aktīvi norit putnu migrācija un liela daļa no putnu sugām Latviju jau ir pametušas, bet septembra beigās un oktobra sākumā vēl būs vērojama zosu, pīļu un gulbju migrācija, aģentūrai LETA stāstīja Latvijas Putnu fonda vadītājs Kaspars Funts.

Latviju pametusi liela daļa migrējošo putnu...

Rudens migrācija pilnā sparā notiek to putnu sugām, kas barojas ar kukaiņiem, piemēram, aizlidojušas jau vairākas ķauķu sugas un mušķērāji, kā arī Latviju pametušas svīres, bet tagad lido prom bezdelīgas, mājas čurkstes un krasta čurkstes, kā arī ķīvītes.

Prom lido arī tās putnu sugas, kas ligzdo Latvijas purvos - kuitalas un lietuvaiņi, kā arī aktīva migrācija notiek dažādu sugu tilbītēm, šņibīšiem, dzelteniem tārtiņiem, strazdiem un stērstēm.

Pa lielai daļai aizlidojuši prom ir arī baltie stārķi, bet nupat ir sākusies zosu migrācija. Limbažos ornitologiem izdevies novērot pirmās Latviju caurceļojošās baltpieres zosis un sējas zosis, kas Latvijā ir agrākais šo abu zosu sugu novērojums rudenī. Pirmās 50 līdz 60 sējas zosis novērotas pirmdien, 6.septembrī, Limbažu novadā Madiešēnu purvā, savukārt pirmās baltpieres zosis novērotas 7.septembrī Limbažu novadā Ozolmuižas tīrelī, kur bijušas ap 150 šo sugu zosis. Šīs bijušas pirmās migrējošās zosis, jo zosu pamatmasa migrēs septembra otrajā pusē un oktobra sākumā, informēja Funts.

Patlaban prom lido arī plēsīgie putni, bet pīles, zosis, dzērves un gulbji Latviju pametīs nedaudz vēlāk, kad debesīs būs vērojami skaisti migrējošo putnu kāši.

Latvijas Putnu fonda vadītājs uzsvēra, ka pēc migrējošo putnu aizlidošanas nebūs tā, ka Latvija ziemā paliks bez putniem, jo pie mums ziemos tie putni, kas ligzdo taigas un tundras zonā. No sauszemes putniem tās ir zīdastes un parastie ķeģi, kas ligzdo taigā, savukārt, ja jūra neaizsalst, tad tur ziemo desmitiem tūkstoši putnu, piemēram, dažādas gārgaļu sugas, mazās gauras, lielās gauras, garknābja gauras, kā arī pīles un gaigalas.

LETA

Tēmas