Partijas paliks bez Latvijas tūristu balsīm
Latvijas pilsoņi, kas vēlēšanu dienā atpūtīsies dienvidzemju kūrortos, visdrīzāk nevarēs nobalsot par nākamo Saeimu. Iepriekš novēlēt nav iespējams, bet ārzemēs izveidotais iecirknis var būt par tālu.
Centrālās vēlēšanu komisijas pārstāve Kristīne Bērziņa kasjauns.lv skaidro, ka pašvaldību vēlēšanās izmanto vēlētāju reģistru, kad iespējams nobalsot tikai savas pašvaldības teritorijā par savas pilsētas vai novada domi. Šajā gadījumā iespējams pieteikties iepriekšējai balsošanai un novēlēt trīs dienas ātrāk.
Saeimas vēlēšanās var balsot jebkurā iecirknī un tādu reģistru nelieto. „Vienmēr būs cilvēki, kas kādu iemeslu dēļ nevarēs nobalsot. Uz ārzemēm aizbrauc ne tikai trīs dienas, bet arī nedēļu pirms tam,” saka Bērziņa.
Kopš parlamenta vēlēšanām pagājušā gadsimta 20.–30. gados un arī 90. gadiem Latvijas pilsoņi kļuvuši „mobilāki” — ievērojami vairāk dodas uz ārzemēm gan atpūtas, gan iepirkšanās ceļojumos, gan darba darīšanās, arī vēlēšanu laikā. „Saeimas deputātiem jādomā, kā to risināt,” teic Bērziņa. Centrālā vēlēšanu komisija tikai pilda esošo likumu.
Balsotāji ārzemēs gan ir ļoti neaktīvi, lai arī vēlēšanu iecirkņu skaits pat pieaug. Iepriekšējās Saeimas vēlēšanās ārpus Latvijas bija 53 iecirkņi, bet tagad — 64. „Pēdējās Saeimas vēlēšanās ārvalstīs nobalsoja tikai 7490 vēlētāju,” atzīst Bērziņa. Ļoti niecīgs skaitlis, ņemot vērā gan veco trimdas paaudzi un viņu pēctečus, gan tagadējos ekonomisko emigrantu daudzos tūkstošus.
Tiesa, iecirkņi ir tikai galvaspilsētās un lielākajās pilsētās, un kurš Latvijas tūrists gribēs mērot ceļu no kūrorta Krētā uz vēstniecību Atēnās vai viesstrādnieks trenkties no miestiņa Anglijā uz Londonu.
Pat ASV, kur bija reģistrēts 10 321 vēlētājs, par pašreizējo Saeimu balsoja tikai 1473 pilsoņi. Šogad gan latviešu kopiena esot ļoti sarosījusies, un Savienotajās Valstīs pat atvērts vairāk iecirkņu nekā iepriekš. Savukārt no daudzajiem tūkstošiem Latvijas pilsoņu Īrijā vēlēja tikai 537. Visvairāk — 107 balsis — saņēma PCTVL.