Latgalē vēlētāji gatavi pārdot savu balsi
Daudzi Latgales iedzīvotāji apliecina, ka ir gatavi pārdot savu balsi Saeimas vēlēšanās, ziņoja Latvijas Neatkarīgās televīzijas raidījums „Top 10”.
Jau izskanējis, ka tiesībsargājošās institūcijas, veicot pirmsvēlēšanu risku analīzi, secina, ka arī šajās vēlēšanās pastāv balsu pirkšanas un rezultātu falsificēšanas draudi. Vislielākais apdraudējums ir Latgalē, Rēzeknē. Tās iedzīvotāji to skaidro ar bēdīgo sociāli ekonomisko stāvokli, kā arī ar personu aktivitātēm, kas būtu gatavas veikt nelikumības konkrētu politisko spēku labā.
Uzrunātie rēzeknieši nepavisam nejūtas aizskarti, ka nonākuši melnajā sarakstā, jo zina, ka pamatoti. Simtlatnieku programmā strādājošie vīri stāsta, ka ik katrās vēlēšanās uzrodas kāds, kurš piedāvājot pirkt balsi.
„Cilvēkiem nav darba, nekā nav, miskastē rokas. Kur viņam dēties? Viņš ir gatavs pārdot visu, ko viņam zaudēt,” sacīja viens no uzrunātajiem rēzekniešiem Mihails.
„Konkrēti par cenu vēl nerunā, vēlāk pateiks. Pagaidām tikai baumas, ka pārdos, bet kā un kur. Bet tas būs simts procenti,” atzina cits rēzeknietis Igors.
Vairāki aptaujātie atklāti atzīst, ka vēlas pārdot savu balsi. „Par naudu atdošu, jo tāpat nekādas jēgas nav, bet tā būs vismaz nauda, būs pašam labums. Ir bijušas reizes, kad maksāti 5 vai 10 lati,” apliecināja bezdarbnieks Pjotrs, norādot, ka gatavs arī balsot par latu, jo „jo tas ir ātri — lapiņu tikai urnā iemest”.
Arī Pjotra sabiedrotais Žans savu balsi jau agrāk pārdevis. Pēdējo reizi gan viņš balsu uzpircējos vīlās, jo tie viņu piekrāpa. „Desmitnieku piedāvāja, bet pēc tam tas viss nobruka. Iedeva, bet tikai mazāk — piecus latus desmit latu vietā,” sacīja Žans.
Centrālās vēlēšanu komisijas vadītājs Arnis Cimdars norāda, ka 2005. gads bija tas mirklis, kad lūza pacietības mērs un Rēzeknē bija tik liela balsu pirkšanas intensitāte, ka notika atkārtotas pašvaldību vēlēšanas. Kopš tā laika balsu pirkšanas novēršana ir Drošības policijas dienas kārtībā.
Savukārt sociologs Arnis Kaktiņš šaubās, vai balsu uzpirkšana patiešām var ietekmēt vēlēšanu rezultātus. Viņaprāt, vēlēšanu sistēma ir gana droša. Arī politoloģe Iveta Reinholde uzskata, ka balsu pirkšana ir bezjēdzīga.
Aptaujas liecina, ka balsot par naudu piekristu balsstiesīgie vecumā no 18 līdz 24 gadiem, vīrieši, galvenokārt krievvalodīgie, aptaujātie ar zemiem ienākumiem, pamatizglītību, Latgalē un Zemgalē dzīvojošie, kā arī tie, kuri nemaz nedomā piedalīties vēlēšanās.