Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 16. un 17. oktobrī
Sabiedrība

Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 16. un 17. oktobrī

Jauns.lv

Šonedēļ skaitīsim kilometrus! Rīgas mākslas telpā skatīsim kāda mākslinieka ikdienas 34,5 kilometrus garo ceļu no mājām uz darbu, bet Ķīpsalas izstāžu hallē mēģināsim saprast, kā 3000 kilometrus nobraukt, degvielai iztērējot 10 latus.

Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīv...
Latvijas 1. rokkafejnīcas muzejs Liepājā, sagaidot savu astoto jubileju, ticis gan pie jauniem eksponātiem, gan jauna interjera.
Latvijas 1. rokkafejnīcas muzejs Liepājā, sagaidot savu astoto jubileju, ticis gan pie jauniem eksponātiem, gan jauna interjera.

Ķīpsalā varēsim uzzināt arī citas noderīgas lietas, piemēram, kā pareizi sildīties ziemā. Bet ja domas vēl vasaras puķu pļavās, tad jādodas uz Spīķeru koncertzāli klausīties pasakās par ziediem. Liepājā rokkafejnīcai svinēsim jubileju un aplūkosim tās muzeja jauno veidolu. Tie liepājnieki, kuri ne sevišķi mīl rokmūziku, varēs baudīt Ērģeļmūzikas festivālu. Klasika skanēs arī Valmierā. Savukārt saimnieciski smalkās galvaspilsētas „gaspažas” var doties uz Jūgendstila muzeja uzzināt, kā smalki un glauni ēst un marinēt ķirbjus.

1. Latvijas 1. rokkafejnīcai jubileja!

Latvijas 1. rokkafejnīca Liepājā šonedēļ atzīmē savu astoto dzimšanas dienu. Tā durvis vēra  2002. gada 12. oktobrī  un šobrīd vairs nevienam nav jāstāsta, kur tā atrodas un cik tā ir nozīmīga ne tikai Liepājas, bet arī visas Latvijas mūzikas un kultūras telpā. Liepājniekiem tā kļuvusi par iemīļotu atpūtas, bet pilsētas viesiem par obligātu apmeklējuma un fotografēšanās vietu.

Sestdien, 16. oktobrī no pulksten 21.00 tur sāksies lielās dzimšanas dienas svinības, kurās muzicēs  grupas „Willow Farm" un "Dzelzs vilks", hiphoperis Gacho, kā arī notiks tradicionālais rokkafejnīcas draugu koncerts, kurā piedalīsies Mārtiņš Freimanis, Ainars Virga, Elviss Grodums, Fēlikss Ķiģelis, Emīls Dreiblats, kā arī dziedošās Liepājas teātra aktrises Inese Kučinska un Zanda Štrausa.

Gatavojoties dzimšanas dienai, rokkafejnīcā izveidots jauns interjers un muzeja ekspozīcijas. Viena no ekspozīcijām tiks veltīta mūziķu skatuves dzīvei, slavai, spozmei un atzinībai... Savukārt, otra veidota kā muzikanta mājas, kurās atrodas vieta citiem muzikantu hobijiem, mīļlietiņām un atmiņām. Savā ziņā unikālais, muzejs apmeklētājus priecē abos kafejnīcas stāvos un pazemē – mūzikas klubā „Pablo", tas ik pa laikam tiek papildināts ar jaunām muzeja īpašumā nonākušām relikvijām.

Abās ekspozīcijās vienkop lieliski sadzīvos dažādu paaudžu, dažādu mūzikas stilu pārstāvētu Latvijas mūziķu relikvijas. Blakus Raimonda Paula čībām, ar kurām kājās Maestro uzrakstīja slaveno „Mežrozīti", ērti iekārtojies Kaspara Rogas akordeons, turpat netālu apskatāms Ainara Virgas dizainētais T-mētelis un ģitāra, kuru Aigars Grāvers uzdāvināja Latvijas 1. rokkafejnīcas atklāšanas svinībās. Pēc tās parauga 2006. gadā tika izgatavota 3,18 metrus lielā ģitāra pie rokkafejnīcas, kura šobrīd kļuvusi par vienu no iecienītākajām vietām Liepājā.

2. Saulrieta violetās ērģeles Liepājā

Savukārt tiem liepājniekiem, kuriem pie sirds vairāk ir klasiskā mūzika, svētkus sagādās 9. Starptautiskais Ērģeļmūzikas festivāls, kas pašmāju un ārzemju ērģelniekus saista ar vēsturiskajām un plaši pazīstamajām Liepājas Svētās Trīsvienības katedrāles ērģelēm. Mehānisko, nepārbūvēto instrumentu saimē tās joprojām ir lielākās pasaulē un fascinē ar piesātinātu un sulīgu skanējumu.

Ērģeļmūzikas festivāls savulaik ir dibināts ar domu, lai atgādinātu sabiedrībai par vērtīgo kultūras mantojumu, kam vieta UNESCO kultūras mantojumu sarakstā.

Festivāls tiks atklāts sestdien, 16. oktobrī pulksten 17.00 ar koncertu „Saulrietu violetās ērģeles”, kas būs veltīts komponista un ērģelnieka Marģera Zariņa simtgadei. Pie ērģelēm būs Tālivaldis

Deksnis un Edīte Alpe, kā arī uzstāsies Ilona Bagele (mecosoprāns). Skanēs variācijas par BACH ērģelēm, „Billitis dziesmas” mecosoprānam un ērģelēm, trīs daļas no svītas „Kurzemes baroks” ērģelēm (Ugāles sarabanda, Ēdoles kuranta un Apriķu pastorāle), kā arī „Kā gulbji balti padebeši”  balsij un ērģelēm un Talivalda Dekšņa pārlikums ērģelnieku duetam „Concerto innocente”.

Nākamie festivāla koncerti 23. un 30. oktobrī arī notiks pulksten 17.00.

3. 34,5 kilometri līdz Ziepjcilvēkam

­

Mākslinieks Jānis Kupčs „Rīgas mākslas telpā” rāda un māca, kā katram pašam pagatavot savu Ziepjcilvēku.
Mākslinieks Jānis Kupčs „Rīgas mākslas telpā” rāda un māca, kā katram pašam pagatavot savu Ziepjcilvēku.

Lai būtu vēl aizraujošāk to visu aplūkot, Jānis Kupčs līdzās „35,4 km” izstādījis vēl vienu savu mākslas projektu - „Kā pagatavot savu paša ziepjcilvēku”, kas savulaik tika radīts 5. Starptautiskajai lietišķās mākslas triennālei Tallinā. Triennāles tēmas „Know - how” ietvaros māksliniekam bija jārada ne tikai pats mākslas darbs, bet arī jādod iespēja mākslas baudītājam izveidot tādu pašu savu mākslas darbu, sekojot mākslinieka dotajām instrukcijām. Tā nu katrs uz „Rīgas mākslas telpu” līdzi var paņemt savu ziepju gabaliņu un uzburt savu personisko Ziepjcilvēku.

4. Jūgendstila ķirbji

Latvijas lielākā oga – ķirbis ir atradis neordināru vietu, kur šogad nosvinēt Ražas svētkus. Līdz pat oktobra beigām ķirbji būs okupējuši visnotaļ eleganto un izsmalcināto Rīgas Jūgendstila muzeju (Alberta ielā 12, ieeja no Strēlnieku ielas). Tur norit rudens ražas akcija „Viss par ķirbjiem”.

Muzeja interjeru bagātina lielāki un mazāki dažādu krāsu un formu apaļvaidži no šīs rudens ražas, redzamas arī neparastas un retāk sastopamas ķirbju šķirnes no dārzkopības entuziastu kluba „Tomāts” valdes priekšsēdētājas vietnieces Sarmas Žarčinskas dārza. Ķirbji ir apskatāmi arī mākslinieka Daiņa Bērziņa gleznās un muzeja interjera priekšmetos.

Muzejā var iepazīties arī ar jūgendstila ziedu laiku - 20. gadsimta sākuma pavārgrāmatām, bet katrs muzeja apmeklētājs dāvanā saņems kādu simts gadus vecu ķirbju ēdiena recepti.

Muzeja darbinieki kopā ar apmeklētājiem arī apkopo mūsdienu pieredzi: kopīgi veido gardāko ķirbju ēdienu recepšu krājumu. Muzeja virtuvē var degustēt ķirbi, bet apkārtnes kafejnīcas piedāvā no ķirbjiem gatavotus ēdienus. Arī apmeklētāji tiek aicināti papildināt ķirbju galeriju muzejā. Jāpiebilst, ka, atnesot savu izaudzēto ķirbi, ieeja muzejā ir ar atlaidi.

5. Netradicionāls skats uz puķēm

Latviešu literatūras klasiku – Annas Sakses „Pasakas par ziediem” sestdien, 16. oktobrī pulksten 19.30 un svētdien, 17. oktobrī pulksten 18.00 varēs ne tikai saklausīt, bet arī sasmaržot un izgaršot Spīķeru koncertzālē, kur notiks šīm pasakām veltīts koncertuzvedums.

„Es sēžu vasarīgi  rudenīgā puķu dārzā un uzmanīgi klausos kā tās klusi dzied”, tā savu darba procesu raksturo mūzikas autors Valts Pūce, kurš pats būs pie klavierēm. Komponists uzstāsies kopā ar šarmanto flautisti Ditu Krenbergu, bet stāstnieka lomā iejutīsies Jaunā Rīgas teātra aktieris Gundars Āboliņš.

Gundars Āboliņš par iestudējumu saka : „Pārkrāmējot grāmatas no banānu kastēm plauktā, iznāca pašķirstīt Annas Sakses „Pasakas par ziediem”. Tās ir ļoti rosinošas -  stāsta par cilvēkiem un cilvēku attiecībām, bet caur puķēm. Radās doma  netradicionālāk paskatīties uz šo krājumu – caur mūziku un bildēm. Uzrunājām cilvēku, kas pēc būtības ir mākslinieks, bet pēc profesijas ārsts -  Pēteri Apsi. Izmantosim viņa bildes, lai būtu kur „piesiet aci”. Mēs negaidīsim kamēr klausītājs aizmieg. Spīķeru koncertzālē cilvēki ieraudzīs puķes tuvplānā neierastā skatījumā, klausīsies līdz šim nedzirdētu mūziku un skatīsies neredzētas bildes. Vēl jāpiebilst, ka izvēlējāmies ne tās populārākās Sakses pasakas.”

6. 3000 kilometri par desmit latiem

­

Ķīpasalā šajās dienās var apskatīt unikālu Latvijā radītu elektrisko motociklu - „Elmoto 1”, kuram ierastā iekšdedzes motora un citu daļu vietā elektromotors un 22 akumulatori.
Ķīpasalā šajās dienās var apskatīt unikālu Latvijā radītu elektrisko motociklu - „Elmoto 1”, kuram ierastā iekšdedzes motora un citu daļu vietā elektromotors un 22 akumulatori.

Ja gribat zināt, ar kādu motociklu nobraukt 3000 kilometru degvielai iztērējot tikai desmit latus, un ja jums nav, kur likt nolietotus un vecus radiatorus, fēnus, ledusskapjus, elektriskās krāsnis un citas vairs nederīgas elektropreces un ietaises, tad šajās brīvdienās ceļš jāmēro uz Ķīpsalas izstāžu halli, kur notiek izstāde „Vide un Enerģija 2010”.

Lai nebaida izstādes visnotaļ industriāli atbaidošais pieteikums: „Tiks akcentēti energoefektivitātes, vides tehnoloģiju un infrastruktūras uzlabošanas risinājumi siltumapgādē, ekoloģiskajā būvniecībā, pilsētvides veidošanā un atjaunojamās enerģijas resursu efektīvā izmantošanā.” Varbūt tieši šajās dienās Ķīpsalā varēsiet gūt kādu vērtīgu ierosmi, kā šogad īpaši bargajā ziemā savu māju padarīt vēl siltāku.

Tāpat izstāde arī daudz noderīgu lietu un interesantu eksponātu.

Ķipsalā būs novietots specializēts konteiners, kur katrs varēs atstāt sev nevajadzīgās elektropreces, kā arī saņemt informāciju arī par citām vietām, kur iespējams nodot kaitīgos atkritumus. Bet runājot par jaunajām un vajadzīgajā lietām - ikviens interesents varēs uzzināt, kā jauno tehnoloģiju ienākšana ietekmē mūsu sadzīvi, ko no piedāvātā iespēju klāsta varam ieviest savā ikdienā.

Interesanti būs iepazīties ar unikālu eksponātu - Latvijā radītu elektrisko motociklu „Elmoto 1”, kam „degvielas” izmaksas ir Ls 10 uz 3000 km. Elektriskais motocikls ir tapis uz „Honda XR650” enduro motocikla bāzes - ierastā iekšdedzes motora un citu daļu vietu ir ieņēmis elektromotors un 22 akumulatori.

Līdztekus vides un enerģijas izstādei Ķīpsalā arī notiks izstāde mājokļa labošanai un interjera pārvērtībām „Māja. Dzīvoklis 2010”, kur varēs saņemt labākos piedāvājumus no būvniecības, remonta, labiekārtošanas un interjera preču ražotājiem, tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem, kā arī padomus, ko darīt pašu spēkiem un kādiem darbiem izvēlēties kvalificētus meistarus, kā mājoklī veikt košas un interesantas interjera pārvērtības.

Sīkāk internetā: www.bt1.lv.

7. Klasika Valmierā

Valmieras Kultūras centrā sestdien, 16. oktobrī pulksten 17.00 mūzikas mīļotāji aicināti uz mūsdienu latviešu koru mūzikas koncertu, kurā piedalīsies Rīgas Tehniskās universitātes vīru koris „Gaudeamus” (vadītājs Ivars Cinkus) un Valmieras Kultūras centra jauktais koris „Valmiera” (vadītājs Mārtiņš Klišāns). Programmā skanēs Ērika Ešenvalda, Uģa Prauliņa, Valta Pūces, Jura Kulakova, Raimonda Paula un Aivara Kalēja mūzika. Ieeja koncertā bez maksas.

Savukārt nākamnedēļ Valmierā sāksies vairāku koncertu cikls, kas būs veltīts vecākās Latvijas mūzikas skolas – Valmieras Mūzikas skolas 90. gadu jubilejai. Par godu šim notikumam oktobrī un novembrī norisināsies vairāki koncerti, kuros būs iespēja baudīt kvalitatīvu mūzikas programmu gan skolas audzēkņu un absolventu, gan arī pedagogu izpildījumā. Pirmais koncerts notiks jau pēc nedēļas - 23. oktobrī pulksten 17.00, kad Valmieras Jāzepa Vītola kamermūzikas zālē skanēs Vokālās mūzikas koncerts.

Ar pārējo Valmieras mūzikas skolas jubilejai veltīto koncertu programmu varat iepazīties internetā: www.valmiera.lv sadaļā „Kultūr. Šomēnes Valmierā.”

Elmārs Barkāns

­­