Igauņi Latvijas paviljonu Šanhajā vērtē kā visiespaidīgāko
Latvijas paviljons ir visiespaidīgākā no Baltijas valstu prezentācijām Šanhajas Vispasaules izstādē „World Expo”, uzskata mūsu ziemeļu kaimiņi. Šonedēļ izstāde tiks slēgta.
Kaut arī Latvijas vertikālo vēja tuneli Šanhajā, salīdzinot ar Igaunijas un Lietuvas viesiem, ir apmeklējuši salīdzinoši mazāk cilvēku, tas esot visiespaidīgākais, apgalvo Tallinas laikraksts „Postimees”. Igauņu laikraksts, rezumējot „World Expo” norisi, salīdzina visu trīs Baltijas valstu paviljonus.
„Viņi raud, smejas un spiedz...”
Lūk, daži „Postimees” vērtējumi par Latvijas „lidojošo ekspozīciju”:
* „Ja ņemam vērā oriģinalitāti un pievilcību, tad pārliecinoša uzvara ir jāpiešķir Latvijai. Tomēr tas nebūt nenozīmē, ka Latvija ilgtermiņa perspektīvā Vispasaules izstādē gūs visievērojamākos panākumus.”
* „Latvijas šovs ķīniešu vidē ieguvis neiedomājamu popularitāti. Vērojot šovu, viņi raud, smejas un spiedz, apgalvojot, ka neko tādu iepriekš nav redzējuši.”
* „Pie Latvijas ekspozīcijas vienmēr ir milzīga rinda, lai iekļūtu paviljonā rindā ir jāpavada ne mazāk par stundu.”
„Padomju laika kultūras nams”
Par savas valsts paviljonu Šanhajā „Postimees” žurnālists raksta: „Netālu no latviešu paviljona ir Igaunijas paviljons. Pirmais iespaids – tas ir ieradies pavisam no citas pasaules. Lielas rindas pie tā nav un tajā var iekļūt pēc apmēram 15 minūšu ilgas gaidīšanas.
Mani sagaida smaidīga meitene un es paviljonā jūtos kā padomju laika kultūras namā. Uz tumšām un masīvām kāpnēm izvietotas cūkas. Tās ir stilizētas krājkasītes, kurās katrs apmeklētājs var iemest papīrīšus, uz kuriem uzrakstīts, kā uzlabot dzīvi pilsētās.
Visas idejas piedalās loterijā un uzvarētājs kā balvu saņems ceļojumu uz Igauniju.”
Daudzi, ielūkojoties Igaunijas paviljonā, drīz vien no tā arī iziet, vēsta „Postimees”. Igauņu korespondents noklausījies ķīniešu sarunu par igauņu prezentāciju, kuri teikuši: „Te jau nekā nav, tikai vienas cūkas.”
„Tik garu cilvēku ķīnieši redz reti”
„Šajā sakarā Lietuvas paviljons izskatās labāk. Tas apmeklētājus neaizrauj ar intelektuālu saturu. Tur no divmetrīga basketbolista var nopirkt alu, kam ir liela popularitāte, jo tik garus cilvēkus ķīnieši redz gaužām reti. Tur var arī nogaršot lietuviešu nacionālo virtuvi un nopirkt dzintaru,” raksta „Postimees”.
Kopš 1. maija, kad tika atklāta „World Expo 2010”, to ir apmeklējuši ap 70 miljoniem cilvēku. Lietuvieši lēš, ka viņu paviljonā paviesojušies ap pieciem miljoniem, bet igauņi – ap diviem miljoniem apmeklētāju. Statistika, cik cilvēku ir apskatījuši Latvijas prezentāciju, nav, bet Latvijas paviljona vadītājs Roberts Stafeckis ir pieticīgāks par mūsu kaimiņiem. Viņš domā, ka Latvijas paviljonu varētu būs apmeklējis 1 – 1,5 miljons cilvēku.
Lietuvas paviljonā ķīniešus pārsteidz zobenbrāļu cīņas:
Igaunijas paviljona prezentācija: