Sudānā nolaupīts bijušais Gaisa spēku kapteinis?
Sabiedrība

Sudānā nolaupīts bijušais Gaisa spēku kapteinis?

Jauns.lv

Portāla kasjauns.lv rīcībā ir neoficiāla informācija, ka viens no trim Sudānā nolaupītajiem Latvijas helikoptera pilotiem ir bijušais Gaisa spēku kapteiņleitnants.

Sudānā nolaupīts bijušais Gaisa spēku kapteinis?...
Latvijas Gaisa spēku piloti lielākoties darbojas glābšanas operācijās. Šogad viens no viņiem (pa labi) pameta dienestu un devās darbā uz Sudānu, kur nu nokļuvis gūstā.
Latvijas Gaisa spēku piloti lielākoties darbojas glābšanas operācijās. Šogad viens no viņiem (pa labi) pameta dienestu un devās darbā uz Sudānu, kur nu nokļuvis gūstā.

Viņš šogad pēc vairāku gadu dienesta ir pametis Gaisa spēkus un acīmredzot pieņēmis izdevīgāku piedāvājumu Sudānā ANO pārtikas programmas misijā. Diemžēl tagad, kopš 4. novembra, pilots kopā ar vēl diviem mūsējiem atrodas bandītu gūstā.

Oficiālie avoti klusē

Ne Ārlietu ministrija, ne Nacionālie bruņotie spēki to oficiāli ne apstiprina, ne noliedz. NBS preses virsnieks Normunds Stafeckis paskaidroja, ka par šiem jautājumiem var runāt tikai Ārlietu ministrija, savukārt tās ministrijas preses sekretārs Jānis Sīlis paskaidroja: „Mēs nekādu informāciju par pilotiem nesniedzam.” Arī firmā „GM Helicopters” pavēstīja, ka viņi par pilotiem nerunās.

Portālam kasjauns.lv ir zināms nolaupītā pilota vārds, tomēr pagaidām to neatklāsim. Viņš ir pieredzējis Gaisa spēku pilots, vismaz vēl nesen strādāja bruņotajos spēkos. Tagadējais kapteiņleitnants sapņoja kļūt par lidotāju jau piecu gadu vecumā un mērķtiecīgi gāja uz to, lidoja ar planieriem, pabeidza civilo helikopteru pilotu skolu un 1995. gadā sāka dienēt Latvijas Gaisa spēkos.

Intervijā pirms dažiem gadiem viņš teica, ka lidotājam galvenais ir maksimāli ātri noskriet 100 metrus — lai žiglāk tiktu prom no degoša helikoptera vai lidmašīnas. Neko tik ekstrēmu viņš gan nebija piedzīvojis, un par Sudānas bandītiem arī nedomāja.

Glābis zvejniekus un sērfotājus

Tāpat kā citi Gaisa spēku piloti, arī šis lidotājs ir piedalījies glābšanas operācijās, piemēram, kad 2006. gadā 80 kilometru no Ventspils apgāzās un nogrima zvejas kuģis, abus zvejniekus izglāba. Pirmais glābšanas uzdevums bijis jūrā iepūstam sērfotājam.

„Ja par to domāt, labāk vispār gaisā necelties,” vaicāts par bailēm, toreiz atbildēja lidotājs. Viņš ir precēts vīrs, mājās gaida gan sieva, gan bērni. Pirms dažiem gadiem lidotājs ar nožēlu atzina algas neveicina profesijas prestižu. Parasti lidotājus uztver kā armijas elitārāko daļu, bet: „Man ir pretējs novērojums, meitenēm tagad labāk patīk baņķieri.” Tiesa, vēlākos gados pieauga, piemēram, par 2008. gadu kopumā Gaisa spēku lidotājs „uz papīra” saņēma vairāk nekā 15 000 latu.

Saikne ar bijušo PSRS nāk par labu

Visticamāk, nolaupītajiem pilotiem Sudānā nekas nedraud, LTV ziņu raidījumam „Panorāma” pavēstīja ANO militārais novērotājs Sudānā Viktors Šeligins. „Domāju, ka viņi tiek turēti normālos apstākļos, dzīvojamajās būdās un tiek ēdināti,” teica Šeligins.

Viņš uzskata, ka ilgākais laiks, ko Latvijas pilsoņi varētu pavadīt gūstā, ir trīs mēneši. „Noslēpt kādā Sudānas ciemā trīs baltos ir ļoti grūti, acīmredzot nolaupītāji kaut ko nogaida un vēlās šos ķīlniekus izmantot kā trumpi kādu prasību panākšanai. Patlaban šī nolaupītāju grupa demonstrē savu spēku,” skaidroja Šeligins.

Pēc viņa vārdiem, Sudānā visus, kas saistīti ar bijušo PSRS, uztver kā krievus un tas nolaupītajiem nāk par labu, „jo PSRS savulaik bija Sudānas sabiedrotā”. Gūstekņu atbrīvošanas vadība uzticēta ANO Pasaules Pārtikas programmas dienestam un Latvija nepiedāvās izpirkuma maksu.

Māris Puķītis/Foto: Māris Puķītis