Sabiedrība

VID atklāj ar Krieviju saistītu naudas amazgātāju grupējumu

Jauns.lv

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde (FPP), veicot 60 kratīšanas, apturējusi ar Krievijas kriminālajām aprindām saistīta naudas atmazgātāju grupējuma darbību, kas no 2009.gada apgrozījis desmit miljonus latu, nodarot valstij aptuveni divu miljonu latu zaudējumus.

VID atklāj ar Krieviju saistītu naudas amazgātāju ...

Kā žurnālistus informēja Finanšu policijas priekšnieks Kaspars Čerņeckis, kopumā noziegumā iesaistītas aptuveni 30 personas, taču aizdomās turēto personu statuss noteikts piecām no tām. Šīm personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, tostarp aizliegums izbraukt no valsts, policijas uzraudzība, aizliegums tikties ar noteiktām personām.

Čerņeckis pieļāva, ka izmeklēšanas laikā šajā noziegumā iesaistīto personu loks varētu ievērojami palielināties.

Kratīšanas FPP darbinieki veikuši 10.novembrī, kad sadarbībā ar citām tiesībsargājošajām iestādēm starptautiskas operācijas laikā apturēta noziedzīga grupējuma darbība, kurš nodarbojās ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu jeb naudas atmazgāšanu un izvairīšanos no nodokļu nomaksas.

Veicot 60 kratīšanas shēmā iesaistīto personu dzīves vietās, birojos, kā arī automašīnās, FPP darbinieki izņēma grāmatvedības dokumentus, kodu kalkulatorus, uzņēmumu zīmogus, datortehniku un citus būtiskus pierādījumus noziedzīgajās darbībās. Bijušas aizdomas, ka grupējuma dalībnieki varētu pretoties kratīšanām un pierādījumu vākšanai, tādēļ operācijā piedalījās arī specvienība "Omega".

Tiesībsargājošo iestāžu īstenotās operācijas dēļ, kādai no noziegumā iesaistītajām personām gāja secen atpūtas brauciens uz Šveici. Grupējuma dalībniekam nācās ceļojumam sakravātos čemodānus atstāt mājās un doties uz VID sniegt liecību, pastāstīja Čerņeckis.

Naudas atmazgātāju grupējums bija saistīts ar amatpersonām Latvijas kredītiestādēs, Latvijas un Krievijas tā saucamajām kriminālajā aprindām, kā arī līdzdarbojušies vērienīgos nekustamo īpašumu projektos.

Operācijas laikā vienā dienā tika veiktas 60 kratīšanas, un tās īstenošanai tika iesaistīti gandrīz visi VID FPP darbinieki un resursi un šis ir viens no vērienīgākajiem kriminālprocesiem FPP vēsturē pēc izmeklēšanas laikā veikto kratīšanu skaita un iesaistītajiem resursiem.

Kriminālprocesa izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka noziedzīgais grupējums sniedza pakalpojumus dažādiem reāli strādājošiem uzņēmumiem.

Noziedzīgā grupējuma galveno "klientu" loku veidoja metālapstrādes, celtniecības, kokapstrādes, nekustamā īpašuma, pārtikas ražošanas, apsardzes, auto tirdzniecības un citi uzņēmumi.

Pēc Čerņecska teiktā, FPP ir aizdomas, ka lietā iesaistīts viens no Latvijas degvielas mazumtirdzniecības uzņēmumiem, kā arī pazīstams sabiedriskās ēdināšanas tīklu uzņēmums. Viņu loma arī tiks vērtēta kriminālprocesā.

Noziedzīgā grupējuma klientu lokā bija arī advokātu biroji, kuri par augstu samaksu juridiskos jautājumos it kā konsultējās ar grupējuma kontrolē esošām bezpajumtnieku firmām, tādējādi samazinot budžetā maksājamo nodokļu apjomu.

Grupējuma klienti izveidoja grāmatvedības dokumentus par darījumiem ar shēmā iesaistītiem uzņēmumiem un iekļāva tos pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atskaitēs, tādā veidā gūstot tiesības VID prasīt PVN atskaitījumu vai samazināt budžetā maksājamo nodokļu apmēru.

Savukārt noziedzīgais grupējums, kurā pēc šā brīža informācijas bija iesaistītas vairāk nekā desmit personas, vairākkārtīgi mainot naudas līdzekļu piederību, izmantojot ārvalstu bankās reģistrētus norēķinu kontus, naudu atmazgāja.

Naudas līdzekļi tika pārskaitīti uz norēķinu kontiem Lietuvā, Igaunijā, Polijā, Ķīnā un Singapūrā, kā arī izmantojot atsevišķu grupējuma dalībnieku saistību ar Krievijas naudas atmazgātājiem, Krievijā, Armēnijā, Moldovā, Kiprā, Melnkalnē un citās valstīs, kā arī uz ārzonu norēķinu kontiem.

Precīza nodokļos nenomaksātā un atmazgātā naudas summa tiks noteikta tālākās izmeklēšanas laikā.

Minētais noziedzīgais grupējums ir cieši saistīts ar grupējumu, kura darbību FPP apturēja šā gada jūnijā un kuras laikā tika atsavināti vairāk kā 190 000 eiro skaidrā naudā.

Abus minētos grupējumus vieno gan "klienti", gan skaidras naudas iegūšanas veids, izmantojot Latvijas inkasācijas uzņēmumus.

VID rīcībā esošā informācija liecina, ka abi šie grupējumi iesaistīti starptautiskā plaša mēroga darījumu shēmā, kuras rezultātā Eiropas Savienības teritorijā nelikumīgi tiek ievestas un realizētas Ķīnā ražotas preces, tai skaitā arī zināmu preču zīmju viltojumi.

Abi minētie grupējumi savā prettiesiskajā darbībā izmantoja Ķīnā un citās valstīs uz fizisko un juridisko personu vārdiem atvērtus norēķinu kontus, uz kuriem Latvijas fiktīvie uzņēmumi pārskaitīja ievērojamus naudas līdzekļus, kuri pēc tam nelikumīgā veidā tika nogādāti atpakaļ Latvijas teritorijā.

VID rīcībā esošā informācija liecina, ka līdzekļi faktiski tika maksāti par Ķīnā ražotām precēm, arī zināmu preču marku viltojumiem, kuras savukārt nelikumīgi tika realizētas ES teritorijā.

Grupējuma dalībnieki, baidoties no tā, ka VID atklās viņu darbības, centās slēpt noziegumu pēdas, bieži mainot tālruņu numurus, sazinoties ar interneta starpniecību, kā arī virkni citu darbību. Noziedznieki bija cerējuši, ka, īrējot dzīvokļus biroju vajadzībām kaimiņvalstīs - Lietuvā un Igaunijā, izdosies izvairīties no VID uzmanības piesaistīšanas, taču, neskatoties uz visiem centieniem Baltijas valstu tiesībsargi ilgstoša un mērķtiecīga darba rezultātā grupējumu atklāja un apturēja tā darbību.

Vismaz 60 norēķinu kontos Latvijas kredītiestādēs ir apturēti naudas līdzekļi. Precīzs apturēto naudas līdzekļu apjoms pagaidām nav zināms, jo vēl nav saņemta visa nepieciešamā informācija no kredītiestādēm.

Kriminālprocess tika uzsākts 2010.gada 28.septembrī pēc Krimināllikuma 218.panta 2.daļas un 195.panta 3.daļas, kas par izvairīšanos no nodokļu vai tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas vai par ienākumu, peļņas vai citu ar nodokli apliekamo objektu slēpšanu vai samazināšanu, ja šīs darbības izdarītas atkārtoti gada laikā kā sodu paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai arestu, vai piespiedu darbu, vai naudas sodu līdz 80 minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības veikt uzņēmējdarbību uz laiku no diviem līdz pieciem gadiem vai bez tā.

LETA

Tēmas