Valsts maksās Ls 100 000 par Talsu traģēdijā nodarītajām ciešanām
Sabiedrība

Valsts maksās Ls 100 000 par Talsu traģēdijā nodarītajām ciešanām

Jauns.lv

Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā spriedumu, ar kuru no valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta piedzīti Ls 100 000 par 1997.gadā Talsu traģēdijā radītajām ciešanām.

Valsts maksās Ls 100 000 par Talsu traģēdijā nodar...

1997. gadā notikušās Talsu traģēdijas piemiņas vieta
1997. gadā notikušās Talsu traģēdijas piemiņas vieta

Kā aģentūru LETA informēja AT preses sekretāre Baiba Kataja, šis ir pirmais spriedums civilprasībās par morālo kaitējumu saistībā ar Talsu traģēdijas nodarītajām ciešanām, kas ir stājies likumīgā spēkā.

AT Senāts šodien noraidīja kasācijas sūdzības, kas tika iesniegtas par AT Civillietu tiesu palātas 2009.gada 11.jūnija spriedumu, ar kuru kompensācija piedzīta par labu traģēdijā cietušajam Andrim Zasam, bet viņa mātes Aijas un brāļa Artūra prasības noraidītas. Zasu ģimene no valsts vēlējās piedzīt kopumā trīs miljonu latu kompensāciju.

Kā informēja Kataja, Senāta šodien pieņemtais spriedums stājies spēkā tā pasludināšanas brīdī un nav pārsūdzams. Pilns Senāta sprieduma teksts būs pieejams pēc 21.marta.

AT Civillietu tiesu palāta 2009.gadā piedzina no Latvijas valsts par labu prasītājam atlīdzību par sakropļojumu - 50 000 latu un atlīdzību par morālo kaitējumu - 50 000 latu. Zasa mātes un brāļa prasības tika noraidītas pilnībā. AT sprieduma labprātīgai izpildei tolaik atvēlēja 10 dienas no brīža, kad spriedums stāsies likumīgā spēkā.

Nosakot atlīdzības apjomu par sakropļojumu, AT Civillietu tiesu palāta ņēma vērā, ka prasītājs nav spējīgs sevi uzturēt un ir pilnībā atkarīgs no viņam sniegtās aprūpes, kā arī faktu, ka sakropļojuma rezultātā atzīts par rīcībnespējīgu personu. AT spriedumā arī atzina, ka miesas bojājumi, kuru sekas ir neatgriezenisks sakropļojums, nodarījuši morālo kaitējumu, tāpēc piedzenama atlīdzība no valsts.

Kasācijas sūdzības par šo AT spriedumu Senātā iesniedza gan prasītāji gan VUGD.

LETA jau ziņoja, ka 1997.gada 28.jūnijā Talsos Iekšlietu ministrijas rīkotajos svētkos, 19 metru augstumā lūstot un krītot autopacēlāja grozam, dzīvību zaudēja deviņi bērni.

Pacēlājs bija novietots uz automašīnas "Kamaz" bāzes, šoferu uzdevums bija pacelt gaisā bākugunis, kas būtu kā simboliska svētku lāpa. Taču pacēlājs tika izmantots pavisam citiem mērķiem - tā grozā ļāva iekāpt cilvēkiem, un grozs tika pacelts aptuveni 30 metru augstumā, lai iekāpušie varētu aplūkot pilsētas panorāmu.

Instrukcija paredzēja, ka grozā drīkst atrasties ne vairāk kā četri pieauguši cilvēki, bet liktenīgajā brīdī tajā atradās 22 cilvēki, no kuriem vairākums bija bērni. Pacēlāja strēle neizturēja slodzi, un cilvēki nokrita uz asfalta.

Rīgas apgabaltiesā līdz 2007.gada septembra vidum bija iesniegti 13 prasību pieteikumi par Talsu traģēdijas radīto ciešanu kompensēšanu.

LETA jau ziņoja, ka Rīgas apgabaltiesa 2007.gada 29.oktobrī no Latvijas valsts VUGD personā par labu 1997.gadā Talsu traģēdijā cietušajam Andrim Zasam un viņa mātei Aijai Zasai piedzina kopumā 120 000 latu atlīdzību par traģēdijas radītajām ciešanām.

Par labu traģēdijā cietušajam Andrim no VUGD tika piedzīta 50 000 latu atlīdzība par morālo kaitējumu un tikpat liela summa par gūto sakropļojumu, bet par labu viņa mātei piedzīta 20 000 latu kompensācija par morālo kaitējumu.

Otrā brāļa Artūra Zasa prasību par morālā kaitējuma kompensāciju Rīgas apgabaltiesa 2007.gadā pilnībā noraidīja.

Tāpat apgabaltiesa pilnībā noraidīja Zasu prasību tajā daļā, kurā viņi lūdza piedzīt atlīdzību no Iekšlietu ministrijas (IeM).

LETA/Foto:talsurajons.lv