Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Miris Āraišu ezerpils atklājējs arheologs Jānis Apals 9

Sabiedrība
2011. gada 22. februārī 10:42 2011. gada 22. februārī 10:42
Pirmdien, 21. februārī, 80 gadu vecumā pēc slimības miris zemūdens arheoloģijas aizsācējs Latvijā, Āraišu ezerpils atklājējs un atjaunotājs, vēstures doktors Jānis Apals, vēsta laikraksts "Latvijas Avīze".

Zemūdens arheoloģijas aizsācējs Latvijā Jānis Apals.

Apals pagājušā gadsimta 50.gadu beigās bija pirmais Latvijā, kurš izlēma pārbaudīt, cik lielā mērā senās latviešu teikas par ezeros nogrimušām pilīm atbilst vēsturiskajai patiesībai, tādējādi atklājot arī Āraišu ezerpili.

Zemūdens arheoloģijas aizsācējs jau kā Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Vēstures institūta hidroarheoloģisko ekspedīciju vadītājs pārmeklējis vairāk nekā 100 ezerus, 15 purvus un vairākas upes, atrodot kopumā desmit senmītnes.

Izmantojot sentēvu tehnoloģijas, viņš nolēma atjaunot arī visievērojamāko no atklājumiem - 10.gadsimta latgaļu ezerpili Āraišos. Ezerpils izpēte un augšāmcelšana kļuva par Apala arheologa mūža saturu. Patlaban Āraišu arheoloģisko muzejparku un atjaunotās pāļu ezerpils ēkas gadā apmeklē ap 30 000 ekskursantu un tas ir viens no visapmeklētākajiem arheoloģijas pieminekļiem visā Ziemeļeiropā. Ik gadu tiek rīkoti arī "Āraišu svētki", kuros vēl pērn piedalījās arī Apals.

Pateicoties arheologam, 70. gados sākās izrakumi arī Cēsu viduslaiku pilī, kuru vadību vēlāk uzņēmās Apala dzīvesbiedre Zigrīda Apala.

Apslēpto pilskalnu un senču svētvietu meklētājs Juris Urtāns savulaik norādījis: "Iespējams, Apals nav sarakstījis tik daudz zinātnisku darbu kā citi arheologi, bet ne jau vienmēr rakstīt daudz nozīmē rakstīt labi. No Latvijas iedzīvotāju viedokļa, Āraišu ezerpils rekonstrukcija droši vien ir vērtīgāka nekā vairākas sarežģītā zinātniskā valodā sarakstītas monogrāfijas."

LETA/Foto: Ieva Čīka/LETA

Citi šobrīd lasa

Jūlijs Krūmiņš sagādā pārsteigumu savas jubilejas ballītes viesiem - uz skatuves kāpj pats Maksims Galkins 94
Mihaēls Šūmahers ir piecēlies no gultas, ziņo mediji 27
Ārstu kļūda sabojā dzīvi 37 gadus vecajam Jānim – viņš ticēja, ka slimo ar HIV, kaut bija pilnībā vesels 25
Skatīt visus komentārus

На каблуках и с огромным животом: герцогиня Меган посетила дом престарелых в Лондоне

Гигантское землетрясение в США и III мировая. Что предсказал Нострадамус на 2019