Uzmanību! Centra ēstuvēs zog!
Ieturot maltīti „Lido” ēstuvē Dzirnavu ielā, Kristaps palika bez maka, turklāt zaglis iztukšoja viņa bankas kartes dienas limitu.
„Biju ielicis maku somiņā, somiņu bija pakārta kaklā,” kasjauns.lv stāsta Kristaps. Puisis ar ēdienu paplāti pienācis pie kases, gribējis maksāt, bet maka vairs nebija — to kāds izmanīgi bija izvilcis no somiņas. „Gāju atpakaļ uz darbu, aizņēmos no kolēģiem, lai nepaliktu ar tukšu vēderu,” nopūšas Kristaps.
No konta iztukšo 500 latu
Tomēr palikšana bez pusdienām būtu vien sīkums. Nelaimīgā kārtā puisis bija glabājis makā ne tikai bankas kartes, bet vienai arī PIN kodu... Rezultātā divos piegājienos izņemts viss dienas limits — 500 latu, ko cietušais atklāja otrā dienā.
No bankomāta Tērbatas un Blaumaņa ielu stūrī izņemti 300 un tad 200 latu, astoņas minūtes vēlāk pie Centrāltirgus Spīķeru ielā 1 sekojis atkārtots mēģinājums, bet tad jau bija izsmelts limits. Drīz vien arī Kristaps kartes nobloķēja. Acīmredzot garnadži izmanto automašīnu, citādi līdz Centrāltirgus rajonam astoņās minūtēs nenokļūtu.
Policija aprobežojās ar iesnieguma pieņemšanu no Kristapa, ja būšot jaunumi, došot ziņu. Cietušo ļoti pārsteigusi likuma sargu attieksme: „Aizgāju uz iecirkni Matīsa ielā un paziņoju par maka zādzību. Otrā dienā atklāju, ka pazudusi nauda, atkal gāju uz policiju. Izrādās, mana pirmā iesnieguma tur nav! Kā sapratu, noformējuši to kā maka pazaudēšanu!” Viņu mazliet izbrīnījis arī traktējums, ka naudas zādzība ir bankas kartes nelikumīga izmantošana, bet lai nu tā būtu.
„Kad biju „Lido”, pamanīju tur divas sievietes, kas man šķita aizdomīgas. Divas dienas vēlāk atkal viņas redzēju tajā pašā rajonā,” piebilst Kristaps.
Līdzīgu gadījumu šajā pašā ēstuvē atceras cits regulārs „Lido” apmeklētājs: „Pie blakus galdiņa bija divas sievietes, viena aizgāja, otra pēkšņi attapās — somā vairs nav maka! Soma bija stāvējusi blakus uz krēsla, tā sieviete, kas, iespējams, nozaga un aizgāja, izskatījās itin normāla, solīda.”
Zog visur un visās pilsētās
„Lido” pārstāve Karīna Bērziņa atgādina, ka šajās ēstuvēs nav mantu glabātuves un apmeklētājiem jāpieskata savas mantas. „Somas nedrīkst atstāt nepieskatītas, tādi gadījumi notiek pilnīgi visur, jebkurā lielā pilsētā,” saka Bērziņa. „Ja mūsu darbinieki redz, ka cilvēks nepieskata savu somu, piemēram, pakarina uz atzveltnes aiz muguras, viņi brīdina, lai tā nedara.”
Visās „Lido” ēstuvēs ir novērošanas kameras. Bērziņa iesaka apzagtajiem vērsties policijā un uzreiz arī pie uzņēmuma administrācijas, tad varēšot pārskatīt ierakstu un varbūt pamanīt garnadzi. Pastiprināt apsardzi uzņēmums neplāno, jau esošie apsargi uzmanot kārtību, bet pamanīt visu nav iespējams.
Kristaps sazinājās ar „Lido” pārstāvi un pēc viņas padoma devās uz Dzirnavu ielas „Lido” ar domu uzrakstīt iesniegumu, lai ļauj noskatīties videoierakstu — varbūt pamanīs zagļus. Tomēr tur atklājās, ka ēstuvē kameras ir tikai vērošanai, bez ieraksta funkcijas.
Kā jau teikts, „Lido” ēstuves nav vienīgās, kur var kļūt par zagļu upuri. Pirms dažiem mēnešiem Vecrīgā restorānā „Zilā govs” piecu minūšu laikā „pieauga kājas” kāda dziedātāja somai ar mūzikas centru.
18. janvārī Ainažos kādā ēstuvē viesim no Ikšķiles divi vīrieši nozaga maku ar 200 latu un 100 eiro. Maks bija atstāts virsjakā. Zagļi bija mērojuši vēl tālāku ceļu — ieradušies „viesizrādēs” no Polijas. Šoreiz viņiem nepaveicās, jo apzagtais ātri pamanīja notikušo, izsauca policiju un ar savu auto sekoja garnadžu mašīnai.
Viņi gan bēgot spieda pedāli grīdā, bet nenoturējās uz slidenā ceļa un iebrauca kupenā ielas malā. Abi metās bēgt kājām, bet policisti „poļu tūristus” notvēra, atdeva cietušajam naudu un atrada vēl neskaidras izcelsmes 1000 latu un vairākus simtus eiro.
Ventspilī nozog dārgus kažokus, Rīgā ģipša pavāru
Nevar būt arī drošs, atstājot mantas garderobē. Pilsētā ar nākotni — Ventspilī — 2008. gada ziemā kādai sievietei restorānā sakārojās svešu kažoku, turklāt divus uzreiz, ko viņa nozaga no garderobes. Abu kažoku kopējā vērtība vairāk nekā 3000 latu. Tomēr izmeklēšanā atklājās vairāki, plašākai publikai nezināmi apstākļi, kas ļāva vienoties par izlīgumu starp aizdomās turēto un cietušajām. Tā nu izlemts par izlīgumu un kriminālprocess izbeigts.
Uz šā fona ir arī smieklīgs gadījums ar labām beigām. Pirms pāris gadiem nezināmi jokdari gaišā dienas laikā aizstiepa ģipša pavāru, kas vilināja klientus armēņu restorānam Merķeļa ielā Rīgā. Nākamajā dienā 50 kilogramus smago un pusotru metru augsto pavāru atrada Pārdaugavā, pie Zemgales priekšpilsētas Pašvaldības policijas. Figūru rotāja zīmīte: „Esmu pazudis no Merķeļa ielas, armēņu restorāna”.
Argentīnā cieš Buša meita, Latvijā zog valdības ēdnīcā
Vsbeidzot — kā jau minēja „Lido” pārstāve, zog visās lielajās pilsētās (un arī mazajās) un jāuzmanās jebkurā ēstuvē un arī citā ļaužu pilnā vietā. Piemēram, 2006. gadā Argentīnas galvaspilsētā Buenosairesā pat ASV Slepenā dienesta aģenti nespēja nosargāt toreizējā prezidenta Džordža Buša meitas Barbaras mantu. Restorānā no viņas somas nozaga mobilo tālruni un kredītkartes, bet apsardze neko nemanīja.
„Krogus zādzību” apskats Latvijā būtu pavisam nepilnīgs, ja nepiemin atgadījumu ar ekspremjeru un nu jau bijušo Saeimas priekšsēdētāju Induli Emsi. Viņam 2006. gadā nozaga portfeli ar 10 000 ASV dolāriem — vaininieks bija viesmīlis valdības nama ēdnīcā. Ērikam Meļko piesprieda vienu gadu nosacīti, bet Emsis samaksāja pat dārgāku cenu — dolāriem bija nesaprotama izcelsme un ieinteresējās prokuratūra.
Lai arī Emsis taisnojās, ka naudu aizņēmies no drauga maza ekskavatora iegādei lauku saimniecībai, galu galā viņš atkāpās no amata un pameta politiku. Tā ka pieskatiet mantas, cena var būt visai augsta.
Māris Puķītis/Foto: Valsts policija/LETA, Bulls Press