Latvijā notiek tautas skaitīšana
Trīs mēnešus – no 1. marta līdz 31. maijam Latvijā notiks tautas skaitīšana. Līdz 10. martam katrs var „saskaitīties” internetā, bet tos, kas to nebūs izdarījuši, no 17. marta mājās sāks apmeklēt tautas skaitītāji.
Tautas skaitīšanai veltītajā mājaslapā rakstīts: „Tautas skaitīšana ir desmitgades nozīmīgākais statistikas projekts – valsts mēroga pasākums, kurā atbilstoši tās kritērijiem iegūs informāciju par visiem iedzīvotājiem un viņu mājokļiem.
Tautas skaitīšana sniedz iespēju precīzi uzzināt par iedzīvotāju skaitu, sastāvu, nodarbošanos, izglītību, migrāciju, kā arī informāciju par mājokli. Tā ir praktiski vienīgā detalizētu visaptverošu datu ieguves metode par iedzīvotājiem, viņu ģimenēm un mājokļiem iespējami sīkākā teritoriālā dalījumā - par katru novadu un pilsētu, kā arī par lielākajām lauku apdzīvotajām vietām.”
Iegūtā informācija ir nepieciešama:
• valsts iedzīvotāju informēšanai par situāciju un tās izmaiņām dinamikā, demogrāfiskajā un dzīves apstākļu jomā;
• pašvaldībām – attiecīgo teritoriju sociālās attīstības perspektīvo plānu izstrādei un to izpildes vadīšanai;
• biznesa struktūrām – to darbības efektīvākai izvēršanai atsevišķos valsts reģionos un sociālo jautājumu risināšanai;
• zinātniskās pētniecības iestādēm – dažādu pasūtījumu un programmu izstrādei un
• starptautiskajām organizācijām – Latvijai, kā Eiropas Savienības dalībvalstij, ir jānodrošina informācijas apkopošana un publicēšana par visiem ar ES dalībvalstīm saskaņotajiem tematiem.
Ko jautās tautas skaitīšanā?
Jautājumi būs saistīti ar izglītību, darbu, valodu, tautību, migrāciju un mājokli. Neprasīs par ienākumiem, uzkrājumiem vai veselības stāvokli. Visas sniegtās atbildes ir konfidenciālas: to garantē Tautas skaitīšanas likums.
Jautājumos par mājokli būs jāatbild par mājokļa tipu, piederību, platību, ūdens apgādes sistēmu, apkures veidu, labiekārtotību, kā arī ēkas, kurā atrodas mājoklis, uzcelšanas gadu. Iedzīvotājiem papildus lūgs sniegt informāciju par emigrējušām personām; tas palīdzēs precizēt Latvijas pastāvīgo iedzīvotāju skaitu.
Pirmo reizi Latvijas tautas skaitīšanu praksē izmantos iespēju saņemt daļu no tautas skaitīšanas programmā ietvertās informācijas no valstī izveidotajiem reģistriem un informācijas sistēmām – Zemesgrāmatu kadastra reģistra un Valsts ieņēmumu dienesta, un uz šiem jautājumiem iedzīvotājiem nevajadzēs atbildēt.
Netiks prasīti dati ne par ienākumiem un uzkrājumiem, ne par veselības stāvokli.
Tautas skaitīšana notiks divos posmos. No 1. līdz 10. martam varēs aizpildīt anketu internetā, bet pie tiem, kas to nebūs izdarījuši, no 17. marta dzīvesvietā ieradīsies tautas skaitītāji.
Kā saskaitīties internetā?
Saite uz tautas skaitīšanas anketu būs tautas skaitīšanas mājaslapā: http://www.tautasskaitisana.lv/lv/sakumlapa . Lai piekļūtu tautas skaitīšanas anketai, būs nepieciešams autorizēties, un autorizācija būs iespējama trīs veidos:
• ar personas kodu un pases numuru,
• ar internetbankas identifikatoriem (Citadele, DnB NORD Banka, Latvijas Krājbanka, SEB banka, Swedbank) vai
• ar elektronisko parakstu.
Anketu internetā varēs aizpildīt arī par visiem savas ģimenes locekļiem. Lai to izdarītu, ir jāzina viņu personas kodi. Tāda pašā veidā, ja tam piekrīt, varēs aizpildīt informāciju par radiniekiem, piemēram, bērni par vecākiem vai vecvecākiem.
Tie, kuriem mājās nav interneta pieslēgums, tautas skaitīšanas anketu varēs aizpildīt pašvaldības publiskajās bibliotēkās, kur anketu palīdzēs aizpildīt bibliotekārs.
Tautas skaitītāju vizīte dzīvesvietā
Tos, kuri nebūs aizpildījuši tautas skaitīšanas anketu internetā, laikā no 17. marta līdz 31. maijam tautas skaitītāji apciemos dzīvesvietā. Par to, vai pie durvīm zvana tautas skaitītājs, varēs pārliecināties, palūdzot uzrādīt apliecību ar fotogrāfiju. Tautas skaitītājiem dzīvesvietā ir tiesības ierasties no pulksten 7.00 līdz 21.00.
Kopumā tautas skaitīšanā piedalīsies 2000 skaitītāju. Pēc iepriekšējās iedzīvotāju skaitīšanas pieredzes vidējais laiks divu pieaugušo un viena bērna ģimenes intervijai bijis 30 minūtes, taču tolaik jautājumus katram respondentam uzdeva un atbildes pierakstīja ar roku, tagad lielai daļai atbilžu jau būs gatavi varianti, kur datora anketā būs jāieliek attiecīgi ķeksīši. Tautas skaitītāji datus pierakstīs portatīvajos datoros.
Informatīvais bezmaksas tālrunis par tautas skaitīšanu: 80000777.
Cik mēs esam?
Gada sākumā, pēc Iedzīvotāju reģistra datiem, Latvijā dzīvoja 2 236 910 iedzīvotāju, bet šī informācija var neatbilst patiesībai, jo nav konkrētu datu ne par iedzīvotāju migrāciju, ne arī par viņu dzīvesvietām.
Centrālās statistikas pārvaldes Sociālās statistikas departamenta direktora vietnieks Pēteris Veģis cer, ka vismaz divi miljoni iedzīvotāju Latvijā būs. Viņš atturas prognozēt, cik daudz iedzīvotāju uzrādīs tautas skaitīšana, jo patiesā aina var būt pārsteidzoša.
Faktiskie tautas skaitīšanas rezultāti būs pieejami vien gada nogalē. Likums paredz, ka sešus mēnešus pēc tautas skaitīšanas galvenajiem datiem ir jābūt apkopotiem un kopsavilkums jāiesniedz tautas skaitīšanas komisijai, kura tālāk, bet ne vēlāk kā astoņus mēnešus pēc skaitīšanas beigām, datus nodos apstiprināšanai Ministru kabinetā.