Latvieši dalās iespaidos par zemestrīci un postošo cunami Japānā
Japānā patlaban atrodas vismaz 12 Latvijas tūristi, no kuriem vairāki, iespējams, ir bijuši ļoti tuvu zemestrīces epicentram. Par to liecina Latvijas Tūrisma aģentu asociācijas dati un tūrisma aģentūru sniegtā informācija.
Zemestrīces un cunami nodarītie postījumi Japānā
Latvijas vēstniecībai Japānā pagaidām nav informācijas par Latvijas piederīgajiem, kuri būtu cietuši zemestrīcē un cunami Japānā, sacīja vēstniecības misijas vadītāja vietnieks Oļegs Orlovs. Viņš uzsvēra, ka pašlaik vēstniecība strādā, lai apzinātu informāciju par to aptuveni 40 Latvijas iedzīvotāju situāciju, par kuru atrašanos Japānā diplomātiskajai pārstāvniecībai ir zināms.
Latvietis no Tokijas ziņo par zemestrīci
Latvietis Gunārs Miezis, kurš pašlaik atrodas Japānas galvaspilsētā Tokijā, par situāciju pilsētā un traģisko zemestrīci tiešsaistē raksta savā blogā. Viņš ziņo:
„Neuztraucieties, viss ir kārtībā! Zemestrīce bija un beidzās. Tagad visi ar lielām acīm sēž un skatās TV. Tur atkal un atkal rāda krietni vairāk skartos Japānas rajonus - piekrasti. Bet es neesmu piekrastē, esmu drošībā - Tokijā. Šeit mājas līgojās, bet zemē nekrīt. Nezinu, kā viņi to panāk, bet Tokijas centrā neredzēju nevienu sagruvušu māju. Pat vecie tempļi nav ieplaisājuši.
„Sajūtas kā braucot ar prāmi”
Tikko bija vēl viens grūdiens! Viesnīcas administratore teica, ka pēcgrūdieni vēl kādu laiku turpināsies. Nedaudz šūpo un sajūtas ir tādas pašas kā braucot ar prāmi. Kad kaut kas notiek, noskan trauksme un visi uzreiz saausās. Pašlaik sēžu pirmajā stāvā, kur svārstības nav pārāk jūtamas. Sakravātā soma stāv stūrī blakus pārējo hosteļa iemītnieku mantām. Mums lika sakravāties un būt gataviem pamest telpas. Taču nekāda panika nav jūtama.
Kaut kur dzirdēju, ka šeit cilvēki biežāk zvanot viens otram, kad uzsnieg sniegs, jo tas ir neparastāk. Laikam tas bija joks, jo piezvanīt, kad notiek zemestrīce nevar, jo nedarbojas telefoni.
„Sākumā pat smējās”
Varu pastāstīt, kā notika pirmais grūdiens. Es sēdēju mājas sestajā stāvā un spēlēju arkādes spēlītes. No sākuma man likās, ka kustīgā grīda ir efekts, lai dramatizētu spēlītēs notiekošo. Man ir aizdomas, ka pārējiem likās tāpat, jo no sākuma neviens nekustējās no savām vietām un pat smējās. Taču tad es sāku manīt skrienošus cilvēkus. Es viņiem sekoju. Skriet pa trepēm bija loti grūti, jo teju katrs solis „netrāpīja” paredzētajā pozīcijā.
Zemestrīces un cunami postījumi Japānā
Esot augšējos stāvos efekts ir krietni spēcīgāks. Kad es izskrēju uz ielas, mani sagaidīja vesels pūlis ar pārbiedētiem cilvēkiem. Satiksme bija apstājusies un visi stāvēja ielās. Es atrados Akihabaras stacijas rajonā.
Šaurākajās ieliņās situācija noteikti bija nopietnāka. Bija iespēja dabūt pa galvu ar kādu krītošu autentisku japāņu dakstiņu vai arī tikt samītam.
„Uz templi atslābināt nervus”
Tikko izskrējis uz ielas es sāku prašņāt vietējiem, vai šī bija liela zemestrīce. Ceturtais cilvēks kuram uzdevu šo jautājumu prata angļu valodu! Viņš apgalvoja, ka nē - nav liela, tāda diezgan vidēja. Tas mani nomierināja un es devos uz templi, atslābināt nervus. Tur runājot ar cilvēkiem es noskaidroju, ka tā bija salīdzinoši liela zemestrīce. Tagad klausoties ziņas es dzirdu, ka tā bija pati lielākā zemestrīce.
Jau pēc desmit minūtēm viss šķietami atgriezās savās sliedēs, izņemot vilcienus. Tie drošības pēc tika apturēti. Un kad apstājas vilcieni, patiešām vari izjust, cik daudz iedzīvotāju ir Tokijā, visi izlien no pazemes un ielas pārvēršas par cilvēku jūru. Automobiļu satiksme uz ielām apstājās un man lēnā solī bija jādodas divu stundu pārgājienā uz mājām. Pa ceļam Ueno stacijas tirdziņā nopirku riekstiņus. Mierīgi čāpojot pēc kāda laiciņa nonācu savā hostelī.
Man šeit vēl ir palikušas divpadsmit dienas, un es ceru, ka ap to laiku viss būs kārtībā.”
Jau ziņots, ka Japānas piekrasti piektdien satricinājusi 8,9 balles spēcīga zemestrīce, Tokijā spēcīgi sašūpojot ēkas, kuras cilvēki steigšus pametuši, kā arī izraisot postošu cunami. ASV Ģeoloģiskais dienests (USGS) sākotnēji bija aplēsis, ka zemestrīce bijusi 7,9 balles spēcīga, taču vēlāk savus datus koriģējis.
Kā pavēstījusi Japānas valdība, zemestrīces un cunami nodarītie zaudējumi ir milzīgi. Zemestrīce ir spēcīgākā Japānā 140 gados, un tā pārspēj 1923.gada Lielo Kanto zemestrīci, kad 7,9 balles spēcīgs pazemes grūdiens Tokijā un tās apkārtnē nogalināja aptuveni 145 000 cilvēku un vairāk nekā 2,5 miljonus atstāja bez pajumtes.
Zemestrīces epicentrs atradies 24 kilometru dziļumā 373 kilometrus uz ziemeļaustrumiem no Tokijas. Zemestrīce notikusi plkst.14.46 pēc vietējā laika un ilgusi aptuveni divas minūtes. Pazemes grūdiens bijis jūtams arī 2500 kilometru attālajā Ķīnas galvaspilsētā Pekinā.
Japānas Klusā okeāna piekrasti skāris cunami, krastā izmetot kuģus un aizskalojot visu savā ceļā piekrastē. Cunami augstums Ivates un Mijagi prefektūrās sasniedzis attiecīgi 4,2 un 3,3 metrus. Taču, kā vēsta telekanāls NHK, daudzviet cunami augstums pārsniedzis desmit metrus, un telekanāla demonstrētajos kadros redzami plaši plūdi. Desmit metrus augsts cunami novērots Sendai ostā. Applūdusi Sendai lidosta, un no gaisa uzņemtajos kadros redzams, ka uz termināļa jumta atrodas vairāki desmiti cilvēku.