Supermēness var izraisīt zemestrīces visā pasaulē?
Draudīgās prognozes par t.s. supermēness katastrofālo ietekmi sāk piepildīties — Zemes pavadonis vēl nav sasniedzis vistuvāko attālumu, kad jau pieredzēta traģiskā Japānas zemestrīce un cunami.
19. martā Mēness atradīsies Zemei vistuvāk kopš 1992. gada — tikai 356,5 tūkstošu kilometru attālumā. Portāls kasjauns.lv jau rakstīja par prognozēm, ka šī dabas parādība var izraisīt zemestrīces un vulkānu aktivitāti visā pasaulē.
11. marta agrā rītā katastrofāla zemestrīce notika Japānā, turklāt tai sekoja cunami vilnis, noslaukot piekrastes pilsētas, bojāgājušo skaits varētu sasniegt desmit tūkstošus.
Iepriekšējās reizēs supermēness pieredzēts 1955., 1974., 1992. un 2005. gadā. Arī šajos gados notika baisas dabas katastrofas, lai arī datumu ziņā tās pilnīgi tieši nesakrīt ar Mēness vislielāko pietuvošanos.
2004. gada 26. decembrī, divas nedēļas pirms supermēness, cunami vilnis Indijas okeānā nopostīja daudzu valstu piekrasti, laupot dzīvību 230 000 cilvēku 14 valstīs. 2005. gadā ASV piekrasti postīja orkāns Katrīna, pēc kā Ņūorleāna vēl tagad nav pilnībā atguvusies.
1992. gadā pasaule pieredzēja septiņas zemestrīces. Ēģiptē bojā gāja 545 cilvēki, bez pajumtes palika 50 tūkstoši, šī bija postošākā zemestrīce Kairā kopš 1847. gada. Citā katastrofā Turcijas austrumos bojā gāja vismaz 497 cilvēki. Nikaragvā zemestrīcē dzīvību zaudēja vairāk nekā 100 cilvēku. Vispostošākā 1992. gada zemestrīce notika decembrī Indonēzijā, nogalinot ap 1500 cilvēku.
1974. gadā ciklons Treisija no zemes virsmas gandrīz pilnīgi noslaucīja Austrālijas pilsētu Darvinu, Brisbena pārcieta katastrofālus plūdus (tai nepaveicās arī pērn). Tajā pašā gadā zemestrīce Pakistānā nogalināja 5300 cilvēku.
1955. gads bijis mierīgāks, tad Austrālijā, Jaundienvidvelsā plūdos noslīka 25 cilvēki, ūdeņi aizskaloja 58 mājas, vēl pārsimts neglābjami sapostīja.
Šī ir neiepriecinoša hronika. Zinātnieki gan skaidro, ka supermēness zemestrīces varētu pastiprināt par vienu līdz diviem procentiem un tā neesot vērā ņemama ietekme. Turklāt baisas dabas katastrofas ir notikušas arī citos gados. Tomēr, kā to skaidri liecina paisums un bēgums, Mēness ietekme uz Zemi ir nenoliedzama.
Un ir arī šāds viedoklis — amerikāņu makšķerēšanas eksperts Deivs Duglass apgalvo, ka pilnmēness laikā skaidrā laikā labi copē, turklāt četras dienas no vietas.