Politologs: Latvijā nav līderu, kas motivētu tautu iziet ielās
Mītiņā pret „Latvenergo” tarifiem protestēja tikai pāris simti, nevis tūkstoši, kā solīts iepriekš. Kāpēc tāds kūtrums un vai politiķiem tāpēc jāsecina, ka viss kārtībā, portālam Pietiek.com komentē politologs Filips Rajevskis.
Politologs Rajevskis uzskata, ka mūsu politiskā kultūra tomēr neparedz kompromisa meklēšanu ar sabiedrību, un tas jau ir tas apburtais loks – politiķi nemeklē kompromisu, jo nebaidās no sabiedrības spiediena, savukārt sabiedrība nespiež, tāpēc politiķi nav spiesti meklēt risinājumu.
„Ja atskatāmies nesenos notikumos – kāds tad bija tā sauktās Lietussargu revolūcijas iznākums? Daži cilvēki no šīs „lietussargu grupas” iekļuva Saeimā. Un kas mainījās? Nekas. Viņi kļuva par tādiem pašiem deputātiem, kā citi, un pieņem tos pašus lēmumus, ko visi citi. Tas vien jau ir diezgan ciniski pret sabiedrību,” Rajevska viedokli pauž Pietiek.com.
„Sabiedrības protesti ir instruments, tas nav pašmērķis, tiem būtu jābūt kā spiediena instrumentam uz valdību, politiķiem, ar kuru sabiedrība norāda politiķiem, ka lietas nav kārtībā. Taču te ir arī jautājums, kā rokās patlaban ir šis instruments. Klasiskā veidā jābūt kaut kādam alternatīvam ietekmes centram, sabiedrībā atzītiem līderiem, kuri var vest sarunas par tām lietām, ar kurām sabiedrība nav apmierināta, un piedāvāt valdībai dialogu,” politologs stāsta portālam Pietiek.com. „Ja valdība nav gatava ar šiem līderiem nekādu dialogu risināt, tad viņi saka, ka mēs izvedīsim tautu ielās un paralizēsim valsti pilnībā. Tad arī valdība saprot, ka būs problēmas, ka šādiem vārdiem tiešām ir segums.”
Fillips Rajevskis uzskata, ka mums nav alternatīvu sabiedrības līderu, kas varētu mobilizēt lielāko daļu sabiedrības un tiešām izvest tautu ielās. Mums ir kaut kādi mākslīgi radīti sociālie partneri – arodbiedrības, darba devēji, kas sēž pie viena galda ar valdību, bet aiz kuriem faktiski nekas nestāv. „Lielā mērā šie it kā sociālie partneri jau neko nepārstāv un viņu vidū arī nav to līderu, kas varētu reāli motivēt sabiedrību iziet ielās,” viņš saka Pietiek.com.
Šiem tā sauktajiem sociālajiem partneriem nav arī nekādas ietekmes. Valdības partijas, kas pirms vēlēšanām parakstīja visādas vienošanās, ir nospļāvušās uz šiem sociālajiem partneriem un nav nekas noticis. „Tāpēc arī nav protestu, jo nav šo līderu, kas var motivēt sabiedrību un panāktu, lai cilvēki ietu ielās, lai protestētu. Man gan ir grūti iedomāties, kurš varētu kļūt par tādu līderi, kas aicinātu sabiedrību iet protestos. Vai mums tādi ir? Pagaidām neredzu,” portālam Pietiek.com saka politologs Filips Rajevskis.
Kasjauns.lv / Foto: Edijs Pālens, LETA