Policijas šefs draud aktīvistam, kurš protestē pret Caunes vadīto domi
Valgundnieks Kārlis Rimša, kurš rīkojis protestus pret dzīvnieku slepkavošanā aizdomās turēto Jelgavas novada mēru Ziedoni Cauni un viņa vadīto domi, saņēmis draudu vēstuli no Jelgavas pašvaldības policijas.
Kasjauns.lv jau rakstīja, ka 24. februārī Jelgavas novada mēru Ziedoni Cauni (ZZS) notvēra, vizinoties ar bisi uz sniega motocikla Platones pagastā, kur notika malumedības. Jau vairāk nekā mēnesi policija izmeklē Caunes saistību ar nelikumīgajām medībām.
Bezdarbīgā un augstprātīgā dome
Pats novada šefs atsakās sniegt paskaidrojumus par saistību ar malumedībām, kamēr nebūs saņemti ekspertīzes slēdzieni. Tāpat viņš arī pamatīgi sapinies melos: vispirms viņš apgalvoja, ka esot vienkārši vizinājies ar sniega motocikla un viņam medību ieroča nav bijis, bet vēlāk atzinās melos un teicās, ka ierocis tomēr ir bijis. Tiesa gan, nepaskaidrojot, kāpēc viņš ar bisi atradies netālu no malumedību vietas. Savukārt novada deputāti klusē kā ūdeni mutē ieņēmuši un ne ar pušplēstu vārdu nevērtē novada mēra rīcību, ļaujot viņam mierīgi turpināt vadīt pašvaldību.
Tas, protams, ir saniknojis daudzus jo daudzus Jelgavas novada iedzīvotājus, kuri nu pašvaldību sauc par rīcībnespējīgu un vāc parakstus vēstulei ar prasību atkāpties novada domei. Protestu ierosinātājs ir Valgundes iedzīvotājs Kārlis Rimša, kurš bija iniciators tautas sapulcei pret novada domi, kura rīkojas „bezdarbīgi un augstprātīgi”. Tāpat viņš aicināja novada iedzīvotājus ierasties 23. martā uz novada domes sēdi un tajā paust neuzticību domes sastāvam un prasīt Caunes paskaidrojumus.
„Kauns Ulmaņa partijai!”
Jelgavas portāls zz.lv raksta: „Minēto novada domes sēdi apmeklēja 25 Jelgavas novada un pilsētas iedzīvotāji. Kad sēde beidzās, kāds kungs izgāja zāles vidū un jautāja, vai deputāti nespriedīs par Platones pagastā notikušajām malumedībām, ar kurām saistīts arī novada šefs. Taču domes priekšsēdētājs Caune tūdaļ paziņoja, ka sēde ir slēgta, liekot saprast, ka nekādu diskusiju nebūs.
Kamēr zāli atstāja deputāti, pašvaldības nodaļu un pagastu pārvalžu vadītāji un novada iedzīvotāji, zāles pirmajā rindā sēdošais jelgavnieks pensionārs Pēteris Miļūns rokās turēja A3 formāta lapu ar uzrakstu „CAUNE. LAIKS NOLIKT DEPUTĀTA MANDĀTU! Kauns K. Ulmaņa partijai – LZS”. Blakus sēdošā kunga rokās pēc viņa aicinājuma bija A4 formāta lapa ar līdzīgu vēstījumu.”
„Pie attiecīgiem nosacījumiem... pēc savas būtības...”
Jau nākamajā dienā pēc sēdes Jelgavas pašvaldības policijas priekšnieks Haralds Dauginovičs Rimšam nosūtījis vēstuli, kuras tēma ir „Par administratīvā pārkāpuma nepieļaušanu”. Tajā rakstīts: „Jūsu organizētās aktivitātes pie attiecīgiem nosacījumiem var izraisīt darbības, kas varētu tikt klasificētas kā administratīvi sodāmas.” Rimša šo vēstuli uzskata kā draudus – ja viņš nepārtrauks protestēt pret novada šefu, tad viņam tiks uzlikts administratīvais sods.
Novada galvenais likumsargs vēstulē pauž uzskatu, ka abu plakātu turētāju rīcība „pēc savas būtības varētu tikt uzskatīta par piketu”. Jāteic, ka pašvaldības policijas priekšnieks savu domu vēstulē argumentē diezgan juceklīgi un gramatiski nesaprotami: „Aicinot iedzīvotājus uz domes sēdi, kur Jūs publiski faktiski esat uzņēmies organizētāja lomu, pie attiecīgiem apstākļiem pieņemot Piketa norises raksturu pēc savas būtības varētu tikt uzskatīts par Piketu.”
Policejiskas metodes
Jāuzsver, ka Rimša neizprot, kā ir varējis domes sēdes laikā noorganizēt „nesankcionētu piketu”. Vēl jo vairāk tādēļ, ka dome sēdes ir atklātas, uz tām drīkst ierasties jebkurš iedzīvotājs, turklāt paši plakātu turētāji teic, ka viņu aktivitāti nav ierosinājis Rimša.
Jāpiebilst, ka laikraksta „Zemgales Ziņas” redakcijā bija ieradies arī pats „nelaimīgā plakāta” turētājs Miļūns, kurš apgalvoja, ka ar Rimšu šai viņa aktivitātei nav nekādas saistības. „Tas ir mans viedoklis – lai „zemsavieši” nesamaitātu savu ideju, Caunem jānoliek mandāts! Rimša rīko pavisam ko citu, aicinot atkāpties visu domi,” „Zemgales Ziņām” teica Miļūns.
Labas pārvaldības standartu pētniece Iveta Kažoka no sabiedriskās politikas centra „Providus” šo gadījumu vērtē kā „policejisku attieksmi”. Viņa uzsver, ka ar tādām vēstulēm pašvaldības policija var nobiedēt cilvēkus un atturēt viņus no domas brīvi paust savus uzskatus.