Latvijas valsts nepilda Vatikānam doto solījumu
Politika

Latvijas valsts nepilda Vatikānam doto solījumu

Jauns.lv

Latvijas valsts jau vairākus gadus nespēj turēt Svētajam Krēslam doto solījumu – izdot faksimilizdevumā Livonijas vēsturei veltīto albumu, kas glabājas Vatikāna bibliotēkā.

Latvijas valsts nepilda Vatikānam doto solījumu...
Marta vidū Ārlietu ministrijas ģenerālinspektors Alberts Sarkanis ārlietu ministram un citiem diplomātiem atrādīja unikālo albumu ,,Terra Mariana”.
Marta vidū Ārlietu ministrijas ģenerālinspektors Alberts Sarkanis ārlietu ministram un citiem diplomātiem atrādīja unikālo albumu ,,Terra Mariana”.

Pirms Valsts prezidenta Valda Zatlera vizītes Vatikānā, kas notika 13. un 14. aprīlī, Ārlietu ministrija līdz Latvijai gan atgādāja vismaz daļu iespiestās grāmatas tirāžas, kura vairāk nekā gadu glabājās kādas Itālijas izdevniecības noliktavā. Runa ir par albumu „Terra Mariana”, kas ir 1888. gadā tapis albums vienā eksemplārā, ko toreiz pāvestam Leo XIII dāvināja ievērojamais Latgales folkloras un vēstures pētnieks barons Gustavs Manteifeils (1832 – 1916). Albums vēsta par Livonijas, sauktu arī par „Terra Mariana” (latīniski - Marijas Zeme), tagad - Latvijas un Igaunijas teritorijas pievēršanu kristietībai. Grāmata sarakstīta latīniski, ir bagātīgi ilustrēta un ir unikāla vēsturiska liecība.

„Neparedzētais gadījums” Vatikāna bibliotēkā

Spriežot pēc tā, ka daļu līdzekļu (58 3333 latus) šīs grāmatas izdošanai 2009. gada maijā valdība piešķīra no budžeta apakšprogrammas, kas bija rezervēti „neparedzētiem gadījumiem”, šī albuma – „Terra mariana” - izdošana Latvijai ir gluži vai stihiska nelaime. Zīmīgi ir arī tas, ka reliģiskas grāmatas (kaut arī ar lielu vēsturisko un zinātnisko vērtību) izdošana, kura jau ir atrunāta vairākos starpvalstu līgumos un sarunās, ir kļuvusi par stihisku „neparedzētu gadījumu” laikā, kad budžeta līdzekļi šādiem „gadījumiem” tiek īpaši uzraudzīti un nelabprāt dalīti daudz eksistenciāli svarīgākām lietām.

Pēc visa spriežot, tieši Zatlera vizīte pie Romas pāvesta Benedikta XVI pasteidzināja to, ka uz Latviju no itāļu izdevniecības „Franco Cosimo Panini Editore” steidzmā kārtā tika atgādāti unikālās vēsturiskās liecības - grāmatas „Terra Mariana” desmit faksimilizdevumi, katrs gandrīz 6000 latu vērtībā. Ārlietu ministrijā tos svinīgā pasākuma laikā tikai „apskatīja”, jo tā, ka izdevums, ir tikai pusgatavs to atvērt nevarēja. Domājams, ka tas bija viltīgs diplomātisks gājiens, jo Zatleram pāvestam taču it kā nāktos atskaitīties, kā tad veicas ar „Terra Mariana” izdošanu.

Latvijas un Vatikāna „īpašā pieredze”

Pateicoties tam, ka 17. martā grāmatas faksimilizdevums tika „apskatīts” Latvijas Ārlietu ministrijā, Zatlers 14. martā kopā ar Benediktu XVI varēja cēli šķirstīt „Terra Mariana” oriģinālu un pastaigāties pa Vatikāna bibliotēkas gaiteņiem. Ne tikai Latvijas ziņu kanāli, bet arī visas pasaules katoļu masu mediji nu varēja stāstīt, ka Latvijas valsts tur  Svētajam Krēslam doto solījumu - izdot „Terra Mariana” faksimilizdevumu.

Savukārt Ārlietu ministrija pirms pusotra mēneša izplatīja pašslavinošu preses relīzi, kurā teikts: „Kopīga sadarbība kultūras mantojuma apzināšanā un popularizēšanā sadarbības projekta veidā ir īpaša pieredze arī Vatikānam, jo Latvija ir pirmā valsts, kura ir uzsākusi šāda veida projektu ar Vatikānu.”

Ilgais ceļš līdz Māras Zemei

Tomēr šī „īpašā pieredze” pamatīgi buksē. Un ne jau no Vatikāna, bet gan Latvijas puses. Latvijas pusei nav tikai ne tikai naudas iespieddarbu veikšanai, bet pat līdzekļu, kā nu var noprast, lai jau Itālijā nodrukāto materiālu atgādātu līdz Latvijai.

Jau kopš neatkarības atgūšanas Latvija vēlējās izdot šīs grāmatas faksimilizdevumu, bet lai to izdarītu vajadzēja panākt vienošanos ar Vatikānu. Mums Vatikāna svētību izdevās saņemt tikai 2007. gadā, kad tika noslēgts līgums starp Latvijas Nacionālo un Vatikāna bibliotēku. Bija plānots, ka „Terra Mariana” projektu pabeigs 2008. gadā, raksta laikraksts „Telegraf”.

Gandrīz 150 000 latu vērtais projekts paredzēja izdot desmit „Terra Mariana” albuma faksimilus oriģinālformātā un 1000 mazāka formāta izdevumus. Ja desmit oriģinālā lieluma faksimila izdevumi bija paredzēti bibliotēkām (Latvijas Nacionālajai, Akadēmiskajai, Latvijas Universitātes un Daugavpils Universitātes bibliotēkām, kā arī Prezidenta kancelejai un katoļu baznīcas kūrijai), tad 1000 mazākie izdevumi bija paredzēti pārdošanai u reprezentācijai. „Samazinātās grāmatas” izdevums nebūt nav lēts – vairāk par 80 latiem, bet paredzams, ka par to interesi izrādīs (un jau izrāda) retu grāmatu kolekcionāri no visas pasaules.

Tagad gan bibliotēkām, gan grāmatu kolekcionāriem Latvijas valsts ir likusi pagaidīt, jo nav zināms, kad atsevišķā grāmatā tiks nodrukāti zinātniskie komentāri, kuriem jābūt komplektā ar faksimilizdevumu. Naudas zinātnisko komentāru izdošanai nav.

Te jāteic, ka uz Latviju ir atgādāti tikai desmit „Terra Mariana” oriģinālā izmēra faksimilizdevumi. 1000 mazākā formāta faksimilizdevumi joprojām atrodas Itālijā, kur tie ir iespiesti, raksta „Telegraf”.

Jāpiebilst, Latvijas un Vatikāna starpvalstu vienošanās par „Terra Mariana” izdošanu tika noformēts tādā veidā, ka grāmatas faksimila izdošanu finansē no Latvijas valsts budžeta. Kaut arī līgumā nebija skaidri un gaiši pateikts, ka albuma izdošanai nedrīkst piesaistīt sponsorus, „līguma gars” bija tāds, ka tas nav vēlams, ir atzinis Latgales Pētniecības institūta direktors un „Terra Mariana” zinātnisko komentāru redaktors Henrihs Soms.

Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers un Romas katoļu baznīcas pāvests Benedikts XVI 2011. gadā 14. aprīlī Vatikānā apskata arī krāšņo albumu „Terra Mariana” (no 1,48 min.):
Elmārs Barkāns/ Foto: no Ārlietu ministrijas arhīva