Noderīgi! Pirmās palīdzības aptieciņa Līgo svētkiem
Dodoties līgot, ir vērts paņemt līdzi dažus pirmās nepieciešamības medikamentus.
Pret kukaiņiem
Līgojam parasti pie dabas krūts, kur netrūkst arī odu. Tāpēc vērts parūpēties gan par aizsardzību pret tiem, gan līdzekļiem, kuri palīdz vieglāk pārciest kukaiņu kodumu sekas.
Jārēķinās, ka vairums odu atbaidīšanas aerosolu ir ar specifisku aromātu un spēj turēt pa gabalu arī cilvēkus. Ir arī uz dabīgo ēterisko eļļu bāzes veidoti pretodu līdzekļi, piemēram, Latvijā ražotais „Odiņš”. Tas gan atbaida odus, gan noder odu sakosto vietu apsmērēšanai – noņem niezi.
Aptiekā nopērkami vēl citi līdzekļi niezes novēršanai. Maigāki uz ēterisko eļļu bāzes, bet stiprāks ir mentolu un atsāpinātāju lidakoīnu saturošs līdzeklis. Diezgan efektīvs niezes noņēmējs ir odekolons, smaržas vai cits etilspirtu saturošs līdzeklis, kuru uzsmērē uz koduma vietas. Etilspirtu gan satur arī degvīns, taču tas būs mazefektīvāks kā odekolons.
Dažkārt līgotājus sakož ne tikai odi, bet kāda bite vai cits niknāks kukainis. Būtu labi, ja līdzi būtu kādas pretalerģijas tabletes – aptiekā pieejams plašs klāsts – dārgākas būs tās, kas nerada miegainuma efektu.
Vēderam
Šašliks, ceptas desiņas un grillētas vistiņas ir īsti tradicionāls Jāņu ēdiens. Ja vēl uzēd Jāņu sieru, speķa pīrādziņus un noskalo to ar alu, nav brīnums, ka vēders sāk protestēt. Senie grieķi svinībās vēderpriekus sev neliedza, vien ik pa brīdim pagāja nostāk un, iebāžot rīklē pirkstu, iztīrīja kuņģi.
Tomēr ir arī citi varianti. Ja kuņģis nespēj svētkos ar savām gremošanas fermentu rezervēm tikt galā ar pārtiku, iespējams fermentu papilddevu iedzert tablešu veidā. Jautājiet pēc gremošanas fermentu tabletēm aptiekā jau pirms svētkiem – noteikti kādam tās var noderēt.
Vēdera problēmu vai saindēšanās gadījumā noderēs arī absorbenti - aktivētā ogle vai smekta. Jāatceras, ka pārtikas saindēšanās gadījumā uz reizi jādzer vismaz ogles 10 tabletes. Ja iegādāts ogles preparāts kapsulu viedā, to pašu efektu dos arī viena kapsula – ogle tajā ir smalkāk saberzta un ar daudz lielāku uzsūkšanas spēju.
Dažkārt cepti ēdieni sakairina kuņģi un sākas dedzināšana. Var izlīdzēties ar tautas līdzekli – ūdenī atjaukt karoti kartupeļu cietes un izdzert, taču daudz efektīvāk darbosies aptiekā pirkti līdzekļi, piemēram, ranitidīns, ko dažādas firmas tirgo ar dažādiem nosaukumiem.
Aptiekā iegādājami arī efektīvi simetikonu saturoši līdzekļi pret vēdera uzpūšanos.
Sīkām traumām
Lai apkoptu nobrāzumus, ir vērts līdzi paņemt ūdeņraža pārskābi, joda tinktūru vai briljantzaļo, marles saites un plāksterus.
Ja gadījies apdedzināties, tad nekavējoties jāatvēsina cietusī vieta, uzlejot ūdeni. Tomēr pēc tam, ieteicams lietot pantenolu saturošas putas vai pieniņu.
Arī ja gadījies pārsauļoties, nepieciešama palīdzība. Svarīgi ir mitrināt ādu un ļoti labi noder „Dzintara” krēms pēc sauļošanās – tā sastāvā ir gan spēcīgi antioksidanti, gan ādas mitrināšanu veicinošais alvejas ekstrakts, gan vitamīni un pantenols.
Otram rītam
Galvassāpes un paģiras nākamajā rītā nevajadzētu steigties remdēt ar parastiem pretsāpju līdzekļiem – aknām tā būtu dramatiska slodze. Labāk noderēs ūdens vai vēl labāk minerālūdens. Glāzi iedzerot jau gulēt ejot un pamostoties tūlīt jau sākt sava organisma atindēšanu dzerot vēl ūdeni. Ja tam būs pievienots medus un citrona sula, aknām būs vieglāk.
Ir svarīgi, lai neviens līgotājs paģirains un neizgulējies nesēstos pie stūres. Jāņem vērā, ka pat nākamajā rītā pēc kārtīgas iedzeršanas, organismā var saglabāties alkohols. Tāpēc var izrādīties noderīgs alkometrs.