112

Rīgā par 18 koku nociršanu jāmaksā 38 tūkstošu latu naudas sods

Jauns.lv

Par 18 vērtīgu un veselu koku patvaļīgu nociršanu Rīgas centrā, Krišjāņa Valdemāra ielas 41.nama iekšpagalmā, piemērots 38 400 latu sods.

Rīgā par 18 koku nociršanu jāmaksā 38 tūkstošu lat...

Šādi, uzliekot pieckārtīgi atmaksāt zaudējuma atlīdzību par dabas daudzveidības samazināšanu, otrdien lēmusi Rīgas domes Apstādījumu saglabāšanas komisija, informēja Rīgas pilsētas būvvaldes pārstāve Kristīne Pētersone.

Pašvaldība norāda, ka pagalmā nozāģētas desmit liepas un viena kļava, kas nebija novītušas. Koku stumbri sazāģēti gabalos un zari sakrauti kaudzēs. Koki cirsti bez Apstādījumu saglabāšanas komisijas atļaujas, nesamaksājot zaudējuma atlīdzību dabai, kā arī pārkāpjot Ministru kabineta noteikumus par kārtību koku ciršanai ārpus meža zemes, kas paredz, ka no 15. aprīļa līdz 30. jūnijam ir pilnībā aizliegta koku ciršana.

Teritorijā atklāti vēl septiņu koku – viena oša un septiņu kļavu – celmi.

Par to, ka notikusi koku patvaļīga nociršana, 21.jūnijā ziņots telefoniski un vēlāk apstiprinājusi Apstādījumu inspekcijas inspektore, kopā ar zemes īpašnieku apsekojot teritoriju. Pēc zemes īpašnieka un apsaimniekotāja paskaidrojumu saņemšanas jautājums izskatīts RD Apstādījumu saglabāšanas komisijā.

Zemes gabala īpašnieks ir uzņēmums "VG BEHEER LATVIA", un teritorijas apsaimniekotājs "VV Group" paskaidroja, ka viņiem nav informācijas par to, kas ir nozāģējis kokus. Tomēr RD saistošie noteikumi – Rīgas pilsētas apstādījumu uzturēšanas un aizsardzības noteikumi – paredz, ka par apstādījumu uzturēšanu un aizsardzību ir atbildīgs zemes īpašnieks vai tā tiesiskais valdītājs.

RD Apstādījumu saglabāšanas komisijas priekšsēdētājs Vjačeslavs Stepaņenko (LPP/LC) norādīja, ka zemes īpašnieks ir atbildīgs par to, kas notiek viņa īpašumā.

"Grūti iedomāties ticamu iemeslu, kāpēc lai nepiederoša persona iekļūtu slēgtā, nožogotā teritorijā, ieguldītu laiku un darbu, lai profesionāli nocirstu lielus kokus, kurus turpat arī atstātu. Tas ir pēdējo gadu lielākais patvaļīgas koku ciršanas gadījums, un atbilstoši noteikumiem zemes īpašniekam būs jāmaksā par dabas daudzveidības samazināšanu pieckārtīgā apmērā," viņš uzsvēra.

Tam piekritis arī Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Andis Cinis, paužot, ka "šo koku nociršana degradē Rīgas vēsturiskā centra kā pasaules kultūrvēsturiskā mantojuma vietas kvalitāti, tādēļ pilnībā atbalstu Apstādījumu saglabāšanas komisijas lēmumu".

BNS