Vecrīgā skatāms Baltijā lielākais koka šūpuļzirgs. FOTO
Vecrīgā, Rīdzenes ielā, visu šo mēnesi būs aplūkojams Baltijā lielākais šūpuļzirgs, kas ir sarežģīts inženiertehnisks veidojums, ko ierosinājis radīt Beļģijas karalis Alberts II.
„Šūpuļzirgs pieaugušajiem” ir Alvja un Reiņa Baložu 2,5 metrus augsts un 2,1 metrus autordarbs - viens no interaktīvās mākslas paraugiem Latvijā, kas skatāms „Galerijā Centrs” projekta „Art&Shopping” ietvaros.
Tas ir sarežģīts inženiertehnisks veidojums, kas sevī apvieno dažādus elementus – vienlaicīgi tas ir mākslas priekšmets, rotaļlieta un izcilas amata prasmes paraugs. Šobrīd šis ir Baltijā lielākais zināmais koka šūpuļzirgs, savukārt tā mehānisms un uzbūve ir unikāla pasaules mērogā. Dizaina objekts ir izgatavots no augstvērtīgiem materiāliem – sarkankoka, ozola, ādas un dažādiem metāliem, pārsniedzot vairāk kā 400 kg svaru. Pēc autoru aprēķina, kopumā šūpuļzirga radīšanai seši cilvēki ir patērējuši 30 240 stundas.
Alvis un Reinis Baloži ir radījuši ne tikai eleganto zirga tēlu, bet arī izstrādājuši mehānismu, kas rada līganas jāšanas sajūtu, atsaucot atmiņā bērnību, kad sēdāmies mugurā savam uzticamajam šūpuļzirdziņam.
„Šūpuļzirgs pieaugušajiem” tika radīts, lai pēc Beļģijas karaļa Alberta II uzaicinājuma piedalītos Eiropas zinātnes centru izstādē 2010. gadā. Tas tika izvietots Briseles karaļnamā, kur to apbrīnoja arī karalis Alberts II ar ģimeni, privātā sarunā izsakot atzinību par mākslinieku darbu. Kopš tā laika unikālais zirgs ir vairākas reizes eksponēts arī Latvijā.
Tirdzniecības centra „Galerija Centrs” menedžere Lelde Gangnuse – Bērziņa par pašlaik Rīdzenes ielā aplūkojamo ekspozīciju saka: „Projekts „Art&Shopping” ir iespēja plašākai auditorijai izrādīt Latvijas mākslinieku veidotos darbus un ļaut tuvāk sajust Latvijas mākslinieku klātbūtni. Katrai ekspozīcijai ir savs stāsts, kas piešķir tai dzīvību un īpašu saikni ar mākslinieku.
Mākslinieku Alvja un Reiņa Baložu veidotais „Šūpuļzirgs pieaugušajiem” aicina kaut uz brīdi atgriezties bērnībā un pasapņot. Tā kopējais tēls rada vēstures noskaņu, kad pa Rīdzenes ielu vēl skanēja zirga pakavu skaņas.”