Latvijā radioaktīva Japānas liellopu gaļa nevar tikt ievesta
Nav pamata bažām par iespējamu radioaktīvas Japānas liellopu gaļas nokļūšanu Latvijā, jo šīs valsts liellopu gaļas uzņēmumi nav iekļauti Eiropas Komisijas (EK) apstiprinātajā trešo valstu uzņēmumu sarakstā.
Kā informēja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Robežkontroles departamenta direktore Iveta Šice-Trēde, "Eiropas Savienības dalībvalstīs liellopu gaļa no Japānas nevar tikt ievesta, jo liellopu gaļas uzņēmumi nav iekļauti EK apstiprinātajā trešo valstu uzņēmumu sarakstā. Sarakstā iekļauti tikai tie uzņēmumi, kas nodarbojas ar divvāku molusku, zvejas produktu, zarnu vai dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu, kas nav paredzēti cilvēku patēriņam, pārstrādi vai ražošanu. Eiropas tirgū nevar tikt ievesti liellopu gaļas produkti, līdz ar to nepastāv arī risks, ka ar tiem varētu tikt piesārņoti jebkuri citi tālākas pārstrādes produkti," norādīja PVD pārstāve.
Šice-Trēde akcentēja, ka patlaban PVD uz valsts robežas veic pastiprinātu Japānas izcelsmes produktu kontroli. Kopš avārijas Fukušimas atomelektrostacijā no Japānas ievestas trīs kravas ar sojas mērcēm un četras alkoholisko dzērienu kravas, kas no Japānas izvestas pirms 28.marta.
"Papildus PVD veic paraugu ņemšanu produktiem, kas ievesti no Klusā okeāna reģiona valstīm, veicot izmeklējumus uz radioaktīvo izotopu atliekvielām - cēziju-134, cēziju-137 un jodu-131. Kopumā noņemti desmit paraugi, deviņi paraugi - saldētām zivīm no Vjetnamas, Ķīnas un Kanādas, savukārt viens paraugs - krabju nūjiņām no Ķīnas. Nevienā paraugā nav konstatēts radioaktīvais piesārņojums," sacīja PVD pārstāve.
Kā ziņots, vēršoties plašumā panikai par radioaktīvu liellopu gaļu, Japānas valdība otrdien aizliedza visas liellopu gaļas piegādes no Fukušimas prefektūras. Domājams, ka ar sienu, kurā konstatēts augsts radioaktīvā cēzija līmenis, tika baroti aptuveni 650 lopi, kas vēlāk nosūtīti uz gaļas apstrādes rūpnīcām visā Japānā.
Jau ziņots, ka panika sākās pirms nedēļas, kad parādījās informācija par radioaktīvu gaļu no govīm, kas audzētas netālu no Fukušimas AES aizliegtās zonas. Atklājies, ka šī gaļa pārvesta arī uz citiem reģioniem un, iespējams, jau ir apēsta.
Pirmdien Fukušimas varas iestādes preses konferencē paziņoja, ka pārbaudēs atklāts līdz pat 157 000 bekerelu radioaktīvā cēzija uz kilogramu siena, ko izmantoja fermās. Tas ir aptuveni 520 reižu vairāk nekā valdības noteiktais līmenis.
Kopš 11. marta, kad postoša zemestrīce un cunami izraisīja Fukušimas AES nopietnāko kodolkatastrofu pasaulē kopš Černobiļas avārijas 1986.gadā, Japānas valdība joprojām nav izveidojusi centralizētu sistēmu, lai pārbaudītu radiācijas līmeni pārtikā. Visas pārbaudes tiek atstātas vietējo varas iestāžu ziņā.
LETA /Foto: EPA/LETA