Bērni vecāku bezatbildības dēļ iedzer etiķa esenci un indes
Sabiedrība

Bērni vecāku bezatbildības dēļ iedzer etiķa esenci un indes

Jauns.lv

Pēdējo pāris nedēļu laikā seši mazuļi no septiņu mēnešu līdz trīs gadu vecumam ir iedzēruši indīgus šķīdumus un tagad ar smagiem iekšējo orgānu bojājumiem ārstējas slimnīcā.

Bērni vecāku bezatbildības dēļ iedzer etiķa esenci...

Mazuļi iedzēruši etiķa esenci vai kādu no sadzīves ķīmijas šķidrumiem (atkaļķotāju, tualetes tīrīšanas līdzekli), un šobrīd smagā stāvoklī atrodas slimnīcā.

Kaut esenci tirgot ir aizliegts, gurķu marinēšanas laikā ģimenēs velk laukā iepriekš iegādātos esences krājumus. Tāpēc bērnu ķirurgi iesaka pārņemt skandināvu pieredzi. Proti, ārsti ģimenes ar bērniem apmeklētu mājā un novērtētu, cik droša ir vide un vai inde nestāv rokas stiepiena attālumā, stāsta LTV raidījums „Panorāma”.

Bērni indi, kas vārda tiešā nozīmē izdedzina viņu barības vadu tā, ka mazuļi pēc tam vairākas nedēļas nevar ne ēst, ne dzert, parasti „paķer” no vecāku vai vecvecāku aizmirstām pudelēm – gan uz galda, gan uz zemes.

Cietušās divus gadus vecās meitenītes Nikolas māte Evita aicina vecākus, it sevišķi tagad – gurķu marinēšanas laikā, etiķa pudeles un citus indīgos šķīdumus turēt bērniem nesasniedzamā augstumā, jo pretējā gadījumā būs „ļoti briesmīgi”.

„Barības vada ķīmiskie apdegumi ir smaga sadzīves trauma, ko biežāk iegūst bērni vecumā no viena līdz trim gadiem. Traumas rezultātā nereti mainās bērna turpmākās dzīves kvalitāte. Jāatzīmē, ka galvenokārt ķīmiskos apdegumus bērni gūst mājās. Tas nozīmē, ka vēl joprojām bērniem mājās netiek nodrošināta droša vide, tas ir – bīstamas ķīmiskas vielas tiek turētas bērniem viegli pieejamās vietās,” stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Romēna Namniece.

Biežākie ķīmiskie aģenti ir sadzīvē lietojamie līdzekļi – veļas pulveris, trauku mazgājamais līdzekļi, kas parasti rada mutes/rīkles gļotādas kairinājumu, savukārt otra grupa ir etiķa esences radītie barības vada apdegumi un apdegumi, kas gūti ar sārmu (cauruļu tīrīšanas līdzekļi), radot smagus, neatgriezeniskus barības vada bojājumus. Vēl pie biežākajiem aģentiem jāmin degmaisījumi, kālija permanganāts, acetons un briljantzaļā spirta šķīdums.

Bērnu slimnīcas mediķi vecākus aicina sadzīves ķīmiju, etiķa esenci un medikamentus novietot drošā, stabilā un bērniem nepieejamā vietā. Ja tomēr noticis nelaimes gadījums, nekavējoties jāsazinās ar ārstniecības personu. Sekmīga ārstēšana būs iespējama, ja ārstam būs zināma precīza informācija par konkrēto ķīmisko maisījumu.

Divu nedēļu laikā seši mazuļi iedzēruši etiķa esenci:
Kasjauns.lv

Tēmas