Ušakovs aicina nerunāt par vēstures un nacionālajiem jautājumiem
Lai mazinātu saspringumu politiskajā vidē Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC) piedāvā uz trīs gadiem politiskajās diskusijās noteikt moratoriju nacionālajiem un vēstures jautājumiem, kas savukārt ļautu daudz lielāku uzmanību veltīt ekonomikas attīstības jautājumiem.
Intervijā laikrakstam "Latvijas Avīze" Uškakovs atzīst, ka nacionālajām minoritātēm Latvijā ir problēmas un šeit stāvokli vajadzētu uzlabot, jo tas ir saistīts ar nepilsoņu un valodas jautājumiem. Tomēr, ņemot vērā, ka nacionālie un vēstures jautājumi 20 gadus tikuši aktīvi izmantoti politiskajā vidē no visām iespējamām pusēm, Ušakovs piedāvā uz trīs gadiem vienoties par moratoriju dažiem jautājumiem.
"Tas nozīmē, ka šajā periodā tiek noteikts moratorijs uz visām likumdošanas iniciatīvām un debatēm par etniskajiem jautājumiem, par jautājumiem, kas saistīti ar valodu un vēsturi. Mums ir ko darīt šajos trīs gados, risinot ekonomiskos un sociālos jautājumus. Pēc trim gadiem, ja cilvēki jau ir pabaroti, varam domāt, vai esam gatavi turpināt debates par šiem jautājumiem," sacīja Ušakovs.
Viņš izteica cerību, ka arī citas partijas būs gatavas atlikt vēstures un valodas jautājumus, lai gan tas ir zināms politisks risks. "Arī mēs ar savu nostāju riskējam, jo nebūt ne visi "Saskaņas centra" vēlētāji šādu nostāju atbalsta - viņu vidū ir arī cilvēki, kuri uzskata, ka par nepilsoņu un valodas jautājumiem ir jārunā. Tomēr šobrīd ir jautājums, vai mēs esam gatavi atlikt šīs lietas vismaz uz kādu laiku, lai pievērstos akūtākām problēmām," stāsta Ušakovs.
Rīgas mērs piekrīt, ka šīs problēmas ir nozīmīgas daudziem Latvijas iedzīvotājiem, jo ir sabiedrības daļa, kurai ir ļoti svarīgi tas, kas notika ar Latviju pēc 1940.gada. Ir cilvēki, kurus uztrauc tas, ka viņi nevar pietiekamā apjomā izmantot savu dzimto valodu vai ir nepilsoņu statusa ierobežojumi.
"Bet, ja mēs par to spriedīsim, mūsu valsts trūcīgās personas laimīgākas no tā nekļūs. Mana pozīcija ir skaidra - palīdzēsim cilvēkiem izdzīvot, sakārtosim ekonomiku un tad ķersimies pie šiem ļoti sāpīgajiem tematiem. Es piekrītu, ka šos jautājumus mums vienu reizi vajadzēs izrunāt," piebilda Ušakovs.
Savukārt "Vienotības" līdzpriekšsēdētājs un partijas "Pilsoniskā savienība" (PS) līderis Ģirts Valdis Kristovskis uzskata, ka Ušakova piedāvājums noteikt trīs gadu moratoriju nacionālajiem un vēstures jautājumiem esot vienkārši absurds un nav nopietni apspriežams.
"Tas neatbilst ne mūsdienu modernās Eiropas garam, ne arī attiecību veidošanā ar Krieviju abpusēji panāktajam progresam. Šāds priekšlikums ir izteikts īstermiņa politisko interešu vārdā un gaidāmo 11.Saeimas ārkārtas vēlēšanu kontekstā," norāda Kristovskis.
Politiķis uzsver, ka "Vienotība" uz šāda "plika āķa" neuzķersies un PS to nepieļaus, piebilstot, ka SC valdes priekšsēdētāja priekšlikums vispirms nozīmējot apturēt Latvijas-Krievijas vēsturnieku komisijas darbu, par ko aizvadītā gada decembrī Maskavas vizītes laikā vienojās Latvijas un Krievijas valstu prezidenti.
"Tas nozīmē arī apturēt Krievijas prezidenta Medvedeva solījumu nodrošināt Latvijas vēsturnieku piekļuvi Krievijas arhīvos esošajām liecībām par Latvijai būtiskiem vēstures jautājumiem. Tādu priekšlikumu var izdomāt tikai cilvēki, kuriem nav priekšstata par Eiropas kopējām vērtībām, ne arī par Latvijas-Krievijas dialoga formātiem un tajos noritošo darbu," norāda Kristovskis.
PS līderis uzsver, ka tik ilgi, kamēr būs šāda attieksme pret Latvijas valsts un tautas pamatvērtībām, būs neiespējami SC vērtēt kā kandidātu darbam valdībā. "Vienotības" izvirzītie jautājumi SC kopš 10.Saeimas vēlēšanām esot spēkā un atkāpju no prasībām, tajā skaitā par vēsturiskās patiesības nenoliegšanu un okupācijas fakta atzīšanu, nebūšot.
Kasjauns.lv/LETA/Foto: Edijs Pālens/LETA