Sabiedrība

Septiņos mēnešos saslimstība ar salmonelozi pieaugusi par 48%

Jauns.lv

Šā gada septiņos mēnešos saslimstība ar salmonelozi pieaugusi par 48% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, liecina Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) dati.Savukārt salīdzinājumā ar iepriekšējo piecu gadu vidējiem saslimstības rādītājiem salmonelozes gadījumu skaits šogad septiņos mēnešos pieaudzis par 47%.

Septiņos mēnešos saslimstība ar salmonelozi pieaug...

Šogad līdz augustam ir reģistrēti 609 saslimšanas gadījumi jeb 27,31 saslimušais uz 100 000 iedzīvotāju. Visvairāk saslimušo šogad - 164 - reģistrēts jūlijā, bet vismazākais salmonelozes pacientu skaits - 30 - bijis janvārī.

Vasarā kopumā ir pieaugusi zarnu infekciju izplatība, kas ir saistīts ar karstu laiku, iepriekš stāstīja LIC Epidemioloģiskās uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Irina Lucenko. Viņa norāda, ka iedzīvotājiem vajadzētu rūpīgāk gatavot pārtikas produktus, kā arī ievērot higiēnas prasības.

Salmoneloze ir akūta infekcijas slimība, kas parasti skar zarnu traktu. Slimības simptomi ir slikta dūša, vemšana, caureja, drudzis, galvassāpes. Ja slimība noris smagā formā, kā arī ja saslimušais ir mazs bērns, liels šķidruma zudums var izraisīt smagu organisma atūdeņošanos un krampjus.

Salmonelozes simptomi parādās sešu līdz 72 stundu laikā pēc inficēšanās. Bieži vien salmoneloze noris smagā formā un nepieciešama slimnieku hospitalizācija.

Lai izvairītos no saslimšanas ar salmonelozi, uzturā nedrīkst lietot jēlas olas vai ēdienus, kuru sastāvā ir jēlas olas. Savukārt olas, pilnīgi iegremdētas ūdenī, jāvāra septiņas minūtes. Cept olas vajag vismaz trīs minūtes no vienas puses un divas minūtes no otras puses. Olas drīkst glabāt tikai ledusskapī, un ieplīsušās olas uzturā nevajadzētu lietot. Visus ēdienus, kuru sastāvā ir olas, vajag apēst tūlīt pēc to pagatavošanas.

Tāpat, lai nesaslimtu ar salmonelozi, nedrīkst dzert nevārītu vai nepasterizētu pienu. Jāizvairās arī no ātri bojājošos produktu iegādes vietās, kur tos neglabā ledusskapjos vai aukstuma vitrīnās, un jāievēro norādītie pārtikas produktu derīguma termiņi. Tāpat vienmēr rūpīgi jāmazgā rokas, virtuves trauki un darba virsmas.

LETA