Rīgā šogad uzstādīs 11 jaunus ratiņkrēslu pacēlājus
Rīgā šogad plānots uzstādīt 11 jaunus ratiņkrēslu pacēlājus personām ar kustību traucējumiem. Iepirkuma konkurss par pacēlāju iegādi tiks izsludināts piektdien, 9.septembrī, bet noslēgsies oktobra sākumā.
Rīgas domes Labklājības departaments ik gadu saņem 40 līdz 60 iesniegumu no rīdziniekiem ar lūgumu uzstādīt pacēlājus, pašlaik rindā reģistrētas 80 personas, salīdzinājumam - maijā tie bija 65 cilvēki. Sociālie darbinieki, pašvaldības tehniskās nodaļas eksperti un ergoterapeiti apseko visas personas ar kustību ierobežojumiem, kas vērsušās pašvaldībā pēc šādas palīdzības, izvērtē tehniskās iespējas un veido sarakstu, pēc kura tiek izsludināts iepirkums. Tomēr bieži mājokli aprīkot ar pacēlāju ir ļoti sarežģīti un dārgi, tāpēc šogad tos uzstādīs 11 dzīvesvietās - plānots iegādāties 10 stacionāros pacēlājus un vienu mobilo pacēlāju, pastāstīja Rīgas domes Labklājības departamenta direktore Inese Švekle (LPP/LC).
Kopš 2002.gada Rīgas pašvaldības teritorijā uzstādīti 100 stacionārie pacēlāji, galvenokārt tā sauktie pandusi jeb lēzenas uzbrauktuves, un iegādāti 25 mobilie pacēlāji. Kopumā pašvaldība līdz šim ieguldījusi 366 626 latus. Šogad plānots uzstādīt 11 jaunus pacēlājus, bet nākamgad iecerēts iegādāties vēl 10 līdz 12 pacēlājus.
Lai iepazītos ar iespējām, kādas pieejamas cilvēkiem ar kustību traucējumiem, Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas deputāti šodien devās uz firmu "Tehnovers", kura ražo un uzstāda invalīdu pārvietošanās palīglīdzekļus un līdz šim pašvaldības iepirkumu procedūru rezultātā uzstādījusi gandrīz pusi no kopumā iegādātajiem pacēlājiem.
Deputāti tika iepazīstināti ar dažādām jaunām iekārtām, piemēram, pacēlājiem, kurus var uzstādīt daudzstāvu māju kāpņutelpās un kas no stāva uz stāvu kustas pa spirāli, iekārtām, kas nodrošina personām ratiņkrēslos ērtu iekļūšanu un drošu braukšanu mikroautobusos, kā arī jauniem mobilajiem pacēlājiem. Tomēr Švekle norādīja, ka daudzi no risinājumiem ir pārāk dārgi, jo Rīgas domes saistošie noteikumi paredz, ka viena pacēlāja iegādei tā atvēl ne vairāk kā 3000 latu. Pārējā summa jāsedz pašām personām ar ierobežotām kustībām.
Mikroautobusu aprīkošana ar pacēlājiem Rīgas pašvaldībā neesot aktuāla, jo galvaspilsētā ir vairākas privātās firmas, kas nodrošina transportu personām ar kustību ierobežojumiem, un cilvēkiem ratiņkrēslos tiek piešķirtas regulāras transporta kompensācijas, skaidroja Švekle.
Kā ziņots, šā gada maijā Rīgas domē pieņemts jauns saistošo noteikumu projekts, kas nosaka kārtību, kādā pašvaldība piešķir lietošanā ratiņkrēsla pacēlājus un kādām personām ir tiesības tos saņemt.
Lai persona varētu saņemt pacēlāju lietošanā, jāvēršas Rīgas Sociālajā dienestā, kurš pieņem lēmumu par tiesībām pacēlāju saņemt lietošanā vai atteikumu to piešķirt. Sociālā dienesta lēmumu var apstrīdēt Rīgas domes Labklājības departamentā, savukārt departamenta lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā.
Saistošajos noteikumos arī paredzēts, ka viena pacēlāja uzstādīšanai pašvaldība varēs paredzēt ne vairāk kā 3000 latu.
Viena pacēlāja izmaksas vidēji ir 2300 latu, taču nereti kāpņu telpām nepieciešams neliels remonts, piemēram, sliekšņu pārveidošana tā, lai pa tiem varētu braukt ar ratiņiem. Dome nodrošina invalīda nokļūšanu no dzīvokļa līdz pagalmam, taču finansējums netiks paredzēts ielu seguma labošanai un apmalīšu nolīdzināšanai.
Labklājības departamenta Tehniskās nodaļas vadītāja Irēna Anaškēviča arī norādīja, ka cilvēkiem ratiņkrēslos vajadzētu rēķināties ar pašvaldības iespējām un saprast, ka tiem, kas dzīvo daudzstāvu mājas piektajā stāvā bez lifta, Sociālais dienests diezin vai spēs palīdzēt.
Ņemot vērā uzstādīto pacēlāju skaita palielināšanos un to regulāras tehniskās apkopes nepieciešamību, programma "Invalīdu pacēlāju uzstādīšana, apkope un remonts" no 2011.gada tiks iekļauta pilsētas budžetā kā pamatbudžeta programma.