Godmanis atzīstas, ka internetā nelegāli „kačājis” filmas
Sabiedrība

Godmanis atzīstas, ka internetā nelegāli „kačājis” filmas

Jauns.lv

Latviešu mūziķis, producents un viens no ierakstu kompānijas "Mikrofona ieraksti" vadītājiem Guntars Račs ir izbrīnīts par Eiropas parlamenta deputāta Ivara Godmaņa (LPP/LC) pozitīvo attieksmi par nelegāli lejupielādētu filmu iegādi.

Godmanis atzīstas, ka internetā nelegāli „kačājis”...

LTV ēterā raidījumā "Es varu būt premjerministrs" bijušais premjerministrs Godmanis vakar atzinās, ka ir nelegāli lejupielādējis filmas.
LTV ēterā raidījumā "Es varu būt premjerministrs" bijušais premjerministrs Godmanis vakar atzinās, ka ir nelegāli lejupielādējis filmas.

Latvijas Televīzijas (LTV) jauniešiem rīkotajā spēlē "Es varu būt premjerministrs", kas vakar bija skatāma LTV 1.kanāla programmā, bijušais premjerministrs Godmanis skatītājiem atzina, ka ir nelegāli lejupielādējis filmas, skaidrojot, ka lejupielādēt nelegāli filmas nav nekas krimināls, ja tās tiek lietotas tikai privātām vajadzībām.

Pēc raidījuma savu sašutumu pilno rakstu portālā "doremi.lv" ievietojis Račs, uzsverot, ka tas ir vispārzināms fakts, ka cilvēki nelegāli lejupielādē filmas, taču apgalvot, ka tas ir normāli, nozīmē šādas darbības atbalstīt un teikt, ka neievērot likumus un citu cilvēku tiesības par savu darbu saņemt atlīdzību, ir normāli.

Pēc Godmaņa vaļsirdīgas atzīšanās, ka ir nelegāli lejupielādējis filmas, arī skatītāji zālē ar galvas mājieniem un paceltām rokām apliecināja, ka dara tieši tāpat.

"No tā mēs varam secināt, ka zagtas mantas iegūšana un bezmaksas lietošana nav nekas krimināls. Kā būtu, ja es paņemtu cienījamā Godmaņa automašīnu un izmantotu to personīgām vajadzībām, un piedāvātu to bez maksas lietot arī visiem citiem, kam rodas tāda personīga vajadzība? Vai es kādam būtu ko nodarījis pāri? Vai manas nesavtīgās darbības būtu kriminālas? Sekojot bijušā premjera loģikai, nē. Es taču to lietoju tikai savām personīgajām vajadzībām un tālāk nevienam nepārdevu," sašutumu pauž Račs.

Viņš arī norāda, ka tas viss būtu komiski, ja vien to nesacītu kāda augsta, lai arī bijusī, valsts amatpersona un šā brīža Eiropas parlamenta deputāts.

"Varbūt arī "mazliet nemaksāt" nodokļus ir normāli? Varbūt "mazliet nozagt" no valsts ir ok?" raksta Račs, piebilstot, ka varbūt tieši tāpēc mēs esam tur, kur mēs esam.

Jau iepriekš "Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūra/Latvijas Autoru apvienība" (AKKA/LAA) minēja, ka vairums cilvēku, pārkāpjot autoru tiesības, reti iedomājas par to, kādu kaitējumu izdarītais pārkāpums var nodarīt autoram, īpaši gadījumos, ja pārkāpums notiek elektroniskajā vidē.

Šā gada janvārī spēkā stājās grozījumi Krimināllikumā, ar kuriem jaunā redakcijā izteikti likuma panti par autortiesību un blakustiesību pārkāpumiem. Par autortiesību vai blakustiesību pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, vainīgo personu var sodīs ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz 150 minimālajām mēnešalgām.

Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz 200 minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības uz zināmu nodarbošanos uz laiku līdz trim gadiem vai bez tā.

Par autortiesību vai blakustiesību pārkāpšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa, vai par piespiešanu ar vardarbību, draudiem vai šantāžu atteikties no autorības vai par līdzautorības uzspiešanu, ja tā izdarīta ar vardarbību, draudiem vai šantāžu, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem, atņemot tiesības uz zināmu nodarbošanos uz laiku līdz pieciem gadiem, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

LETA/ Foto: Ieva Čīka/ LETA