Pašvaldība sagruvušās ēkas iedzīvotājiem piešķirs 200 - 500 latu
vienreizēju finansiālu palīdzību, kā arī apņēmusies segt ēkas apsekošanas un nepieciešamības gadījumā tehniskā projekta izstrādes izmaksas.
Mālpils novada domes priekšsēdētājs Aleksandrs Lielmežs norādīja, ka ēkas iedzīvotāji saņems pašvaldības saistošajos noteikumos paredzēto vienreizējo finansiālo palīdzību 200 latu apmērā, savukārt tie, kuru dzīvokļi tika sagrauti pilnībā, ‒ 500 latu lielu palīdzību.
"Pagaidām vēl nav zināms, cik iedzīvotājiem piešķirs 500 latu lielu vienreizējo finansiālo palīdzību, jo vēl jāprecizē, cik tieši iedzīvotāju bez iedzīves palikuši pilnībā," klāstīja Lielmežs.
Tā kā ēka pilnībā piederējusi tās iedzīvotājiem, pašvaldība pilnvarota kļūt par ēkas pārvaldītāju, kas pašvaldībai ļaus segt apsekošanas izmaksas, kā arī tehniskā projekta izstrādi ēkas atjaunošanai, ja tas būs iespējams.
Mālpils novada pašvaldība daļu no apsekošanas un iespējamā tehniskā projekta izstrādes izmaksām varētu lūgt segt no valsts budžeta.
Tomēr domes priekšsēdētājs sacīja, ka pagaidām vēl ir pāragri spriest par to, vai ēku varēs atjaunot. Pašvaldība ir apņēmusies segt tikai ēkas apsekošanas un nepieciešamības gadījumā ēkas atjaunošanas tehniskā projekta izstrādi, savukārt atjaunošanas izmaksas ēkas iedzīvotājiem būs jāsedz par saviem līdzekļiem.
Pašvaldība sēdes laikā arī nolēmusi, ka ēkas iedzīvotāji līdz brīdim, kamēr neatradīs citu mājvietu, varēs bez maksas mitināties dienesta viesnīcā. Pašlaik dienesta viesnīcā mitinās desmit sagruvušās mājas iemītnieku. Pašvaldība arī nolēmusi savu iespēju robežās iesaistīties jaunu mājvietu meklēšanā bez dzīvesvietas palikušajiem cilvēkiem.
Jau vēstīts, ka Mālpils novada Upmalās naktī no sestdienas uz svētdienu daļēji sagruvusi trīsstāvu daudzdzīvokļu māja un negadījumā gājuši bojā pieci cilvēki. Negadījumā gājušas bojā trīs sievietes ‒ 48, 57 un 79 gadus vecas ‒ un divi vīrieši ‒ 52 un 60 gadu veci.
Valsts policijas pārstāvis Toms Sadovskis iepriekš pastāstīja, ka par notikušo sākts kriminālprocess par svešas mantas iznīcināšanu vai bojāšanu aiz neuzmanības, ja tās dēļ iestājusies cilvēka nāve vai izraisītas citas smagas sekas. Par to var sodīt ar brīvības atņemšanu līdz trim gadiem vai arestu, vai piespiedu darbu, vai naudas sodu.
Traģēdijas iespējamā versija ‒ gāzes noplūde, kas izraisīja sprādzienu.