Mūsu - Latvijas - lācis iecienījis Mālupes pagasta „Bitīšu” dravas
Alūksnes novada Mālupes pagasta „Bitīšu” saimniecības dravā par regulāru viesi kļuvis brūnais lācis. Pagājušās nedēļas nogalē viņš izpostījis divus stropus. Tik pat daudz medu un bišu bērnu viņš izēda arī pirms trim nedēļām.
„Bitīšu” saimnieks Juris Lasis laikrakstam „Alūksnes Ziņas” sacīja: „Piektdien kaimiņš brauca garām dravai un pamanīja, ka divi stropi ir pilnīgi izjaukti – ziemošanai ieliktie rāmīši izņemti, salauzti un izsvaidīti, medus izēsts, stropi atstāti vaļā... Iepriekš tie bija citā vietā. Kad apmēram pirms trim nedēļām tos apciemoja kārumnieks, atlikušos stropus pārvedu tuvāk mājām. Acīmredzot trešdienas vai ceturtdienas naktī arī šo vietu lācis ir saodis un izēdis divus stropus, neko no tiem neatstājot. Vajadzēs atkal pārvest bites, jo ar šo „bitenieku” cīnīties ir bezcerīgi. Kur tas ķeras klāt, viss ir pagalam. Nezinu, ko iesākt. Varbūt jāliek žogs apkārt.”
Dravas saimnieks 40 bišu saimes ir izvietojis trīs vietās. Šoreiz cietusi mājām tuvākā drava. Tikai puskilometru no tās ir kaimiņu māja, kurā ir arī suns, taču tas nav kavējis lāča maltīti. Lasis domā, ka kārumnieks būtu jāpārmāca, jo viņš „ar stropiem ir ārdījies ne pa jokam”, taču nav zināms, kā to varētu izdarīt, jo lācis Latvijā ir aizsargājams dzīvnieks.
„Alūksnes Ziņas” vēsta, ka Mālupes mežos lācis ir manīts gan šajā, gan arī iepriekšējos gados. Tiek uzskatīts, ka ķepainis ir viens, taču to apgalvot neviens nevar.
Ziemeļaustrumu virsmežniecības inženieris Laimonis Kļaviņš ir pārsteigts par „dravinieku” lāci, jo līdz šim nekas tāds neesot dzirdēts. „Grūti teikt, ko darīt, jo ikdienā nesaskaramies ar šādiem gadījumiem. Šī ir pirmā reize,” atzīst Kļaviņš.
Viņš gan uzskata, ka ar parastu žogu lāci apturēt nevarēs. „Ir divas iespējas - pārvietot dravu kaut kur prom vai arī apvilkt elektrisko žogu. Tiesa, lācim nederēs elektriskais gans, kāds ir paredzēts mājdzīvniekiem, jo viņam ir biezs kažoks. Taču nevar būt arī pārāk liels spriegums, kas varētu lāci nogalināt,” spriež Kļaviņš.
Pirms vairākiem gadiem lācis izpostīja 105 bišu saimes kādam saimniekam Limbažu pusē. Toreiz Biškopības biedrības priekšsēdētājs Armands Krauze solīja lūgt palīdzību Vides ministrijai, kurai bija fonds kaitējumu kompensēšanai zemniekiem.
Igaunijā ir atļauts nomedīt lāčus – problēmu radītājus. Valsts meža dienesta medību daļas vadītājs Jānis Ozoliņš teic, ka Latvijā šāds lēmums noteikti netiks pieņemts, ja vien nebūs galējas situācijas. Turklāt ar lāča nošaušanu neko neatrisinās. Igaunija ir tuvu, tāpēc atnāks citi lāči.
Kasjauns.lv/Foto: Shutterstock