Igaunijas meteodienests liedzis pieeju saviem datiem pēc latviešu kolēģu lūguma
Igaunijas meteodienests apstiprina, ka liedzis pieeju savai bezmaksas meteoroloģiskajai informācijai pēc Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) lūguma.
Kā norādīja Igaunijas meteodienesta pārstāve Trīne Metsallika, izvērtējot vairākus argumentus, starptautisko regulējumu un "pieprasījumu no LVĢMC, Igaunijas Meteoroloģijas un hidroloģijas institūts pieņēma lēmumu slēgt iespēju aplūkot meteoradara datus Latvijas teritorijā".
Igaunijas meteodiesta pārstāve arī skaidroja, ka būtu "necienīgi neakceptēt LVĢMC lūgumu". Tāpat vēstulē, ko parakstījis Igaunijas Meteoroloģijas un hidroloģijas institūta vadītājs Jāns Sārs, teikts, ka meteodienestam ir savi noteikumi, kam būtu jāseko, un Latvijas lēmums bija piedāvāt LVĢMC noteiktus pakalpojumus par samaksu. Ja Igaunijas meteodienests izvēlētos ignorēt "Latvijas likumu un piedāvāt konkurējošu servisu", tas būtu pret šīs iestādes nolikumu un apdraudētu sadarbību starp meteodienestiem, uzsvērts Sāra vēstulē. Turklāt Igaunijas Meteoroloģijas un hidroloģijas institūta nolikums ļauj darboties tikai Igaunijas teritorijā.
Savukārt LVĢMC valdes priekšsēdētājs Andris Leitass iepriekš apgalvojis, ka viņš nav vērsies pie kaimiņvalstu meteodienesta vadītājiem ar rosinājumu liegt pieeju bezmaksas meteoroloģiskajai informācijai.
Kā ziņots, Lietuvas un Igaunijas meteodienesti lieguši pieeju savai bezmaksas meteoroloģiskajai informācijai no datoriem ar Latvijas IP adresi pēc tam, kad LVĢMC līdz šim bezmaksas pieejamo meteoroloģiskā radara informāciju izveidoja par maksas pakalpojumu.
Kā uzsvēra LVĢMC valdes priekšsēdētājs Andris Leitass, viņš nav vērsies pie kaimiņvalstu meteodienesta vadītājiem ar rosinājumu liegt pieeju bezmaksas meteoroloģiskajai informācijai.
LVĢMC meteoroloģiskā radara informāciju par maksas pakalpojumu izveidoja līdzekļu trūkuma dēļ, jo centram pašam nav pieejami finanšu līdzekļi radara nepārtrauktas darbības uzturēšanai. Meteoroloģiskā radara nepārtrauktas darbības nodrošināšanai ir nepieciešami līdzekļi rezerves daļu, elektrības, uzturēšanas un citu izmaksu segšanai, un šīs izmaksas netiek segtas no valsts budžeta līdzekļiem.
Jau ilgāku laiku kalpojošajam meteoroloģiskajam radaram ir nepieciešams iegādāties rezerves daļas, kas nodrošinātu turpmāku nepārtrauktu meteoroloģiskā radara darbību, kam nepieciešami 30 000 latu.
LVĢMC ir valsts kapitālsabiedrība, kuras kapitāldaļu turētāja ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.
Kasjauns.lv/LETA/Foto: meteo.lv