Agris Sūna Maskavā apspriež Putina ieceri veidot Eirāzijas savienību
Agris Sūna, kurš pozicionē sevi kā Latvijas policijas arodbiedrības vadītāju nesen pabijis Maskavā uz kustības „Internacionaļnaja Rossija” kongresu, kur viņš kopā ar saviem domubiedriem plānojis dibināt Eirāzijas savienību.
Pēc vizītes Sūna aģentūrai Regnum.Baltika pauž viedokli, ka Latvijā viņa iecere nav pienācīgi novērtēta, jo kongresā gribējuši dibināt Eirāzijas savienību, nevis atjaunot PSRS, kā tas varētu izskatīties. Eirāzijas savienība būšot noderīga mūsu valstij, jo veicināšot ekonomikas attīstību. Tāpat Sūna sacījis, ka viņa vadītajā arodbiedrībā katrs otrais esot krievu tautības, tāpēc Krievija nedrīkstot aizmirst savus tautiešus un aicinājis viņiem palīdzēt.
Sūna atsaucies uz policijas arodbiedrību un runājis tās vārdā, lai gan pats pirms kāda laika atstājis dienestu policijā, dodoties izdienas pensijā. Neuzsverot šo faktu, kongresā radies priekšstats, ka Sūna pārstāv mūsu valsts varas pārstāvjus un viņa teiktais par interesēm Krievijā saskan ar valsts oficiālo viedokli.
Sūna arī publiski kritizējis Latvijas valsti par neveselīgu interesi, norādot, ka viņa vizīte izskatīta Saeimas komisijās. Sūna esot pārsteigts par šādu attieksmi, jo vēloties tikai draudzīgas attiecības ar Krieviju.
Atgādinām, ka Krievijas premjerministrs Vladimirs Putins nesen aicinājis postpadomju telpā veidot "Eirāzijas Savienību", ko Rietumi jau iepriekš novērtējuši kā centienus atjaunot PSRS.
Oktobra sākumā laikraksta "Izvevestija" pirmajā lapaspusē ievietotajā rakstā "Jaunais Eirāzijas integrācijas projekts: nākotne, kas dzimst šodien" Putins atzinīgi vērtējis Maskavas panākto integrāciju ekonomikas jomā ar Baltkrieviju un Kazahstānu, taču uzsvēris, ka priekšā gaida daudz "ambiciozāks mērķis - augstāks integrācijas līmenis, Eirāzijas Savienība", kas tiks veidota, ņemot vērā Eiropas Savienības (ES) un citu reģionālo koalīciju pieredzi.
Krievija jau gadiem cenšas panākt ciešāku ekonomisko sadarbību bijušās PSRS valstu starpā, un 2009.gadā tika izveidota muitas ūnija ar Baltkrieviju un Kazahstānu, kam drīzumā jāpārtop par vienotu ekonomisko telpu.
Putins šo projektu nosaucis par "vēsturisku izrāvienu" bijušās PSRS valstu attiecībās, kas nojauc barjeras gan ekonomisko darījumu, gan darbaspēka ceļā.
"Iecere nav atjaunot Padomju Savienību tās kādreizējā formā," savā rakstā norāda Putins, kurš decembrī startēs prezidenta vēlēšanās un, domājams, atkārtoti kļūs par Kremļa saimnieku vismaz uz nākamajiem sešiem gadiem.
Viņš norāda, ka Eirāzijas savienības izveidošana "radīs reālus priekšnoteikumus visa kontinenta ģeopolitiskās un ģeoekonomiskās konfigurācijas mainīšanai, un tai būs neapšaubāmi pozitīvs globāls efekts".
"Mēs piedāvājam spēcīgas pārnacionālas apvienības modeli, kas spēs kļūt par vienu no mūsdienu pasaules poliem un piedevām spēlēt efektīvas saiknes lomu starp Eiropu un dinamisko Āzijas-Klusā okeāna reģionu," raksta Putins.
Ar aicinājumu veidot Eirāzijas Savienību Krievijas premjers pirmo reizi nāca klajā jau jūlijā. Viņš pauda cerību, ka jaunā veidojuma dibināšanas deklarācija tiks parakstīta jau 2012.gadā, bet projekts reāli sāks darboties vēl gadu vēlāk.
Putins savā rakstā norāda, ka Krievijas, Baltkrievijas un Kazahstānas veidotā vienotā ekonomiskā telpa pakāpeniski paplašināsies, tai pievienojoties Kirgizstānai un Tadžikistānai, taču integrācijas process ar to neaprobežošoties.
Viņš uzsver, ka Eirāzijas savienība būšot atklāts projekts, kuram pievienoties tikšot aicināti arī citi, un pirmkārt, Neatkarīgo Valstu Sadraudzības (NVS) dalībvalstis.
Putins arī norāda, ka pievienošanās Eirāzijas savienībai neesot pretrunā ar Eiropas integrācijas kursu, kuru izvēlējušās vairākas Krievijas kaimiņvalstis.
"Eirāzijas Savienība tiks būvēta, pamatojoties universālos integrācijas principos, kā Lielās Eiropas neatņemama sastāvdaļa, kuru vienos kopīgas brīvības, demokrātijas un tirgus likumu vērtības," raksta Krievijas premjers.
Viņš piebilst, ka Eirāzijas Savienība kļūšot par dialoga partneri ES un ka, iesaistoties savienībā ar Maskavu, bijušās PSRS valstis gūšot ne tikai ekonomisku izdevīgumu, bet tas ļaušot katrai no jaunveidojamās savienības dalībvalstīm straujāk un uz labākiem noteikumiem integrēties Eiropā.