Svaidot un sitot lelles, cīnās pret vardarbību. FOTO
Aptuveni 20 pusaudži no 13 līdz 16 gadiem, sitot, spārdot, lidinot pa gaisu, velkot pa zemi piepūstas plastmasas lelles, „Leļļu akcijā” vērsa sabiedrības uzmanību uz vardarbības problēmu sabiedrībā.
Akciju 8. decembrī Rīgas centrā organizēja resursu centrs sievietēm „Marta” un radošās apvienība „Brand Republic” un tās mērķis bija netradicionālā, pamanāmā un atraktīvā veidā vērst apkārtējo uzmanību uz sabiedrībā valdošajiem dzimumu stereotipiem, kas vairo vardarbības risku privātajā un publiskajā telpā.
Akcijas dalībnieki no Eiropas Savienības mājas Aspazijas bulvārī devās gājienā pa Vecrīgu. Uz leļļu krekliņiem bija rakstīti vairāki saukļi: „Uzmanība nav uzmācība”, „Ja es saku, „nē”, tas nozīmē, „nē””, „Mana dzīve - mana izvēle”. Nesot lelles, tās tika sistas, spārdītas, mētātas pa gaisu, vilktas pa zemi. Savukārt pusaudžus pavadošajiem pieaugušajiem rokās bija dažādi plakāti, piemēram, „Prostitūtas nav noziedznieces, viņas ir upures!”. Garāmgājējiem akcijas dalībnieki dalīja nozīmītes. Interesi par akciju izrādīja ārvalstu tūristi, kuri, ieraugot pusaudžus ar puskailajām lellēm, arī noskaidroja, ka tā ir akcija pret vardarbību sabiedrībā, kas viņos raisīja izbrīnu.
Pirms došanās gar Saeimas ēku, organizatori gājienu apturēja un aicināja izturēties nopietni, nesmieties un nemētāt lelles pa gaisu. Kāda no lellēm gājiena laikā nonāca arī papīrgrozā.
Uzrunātā garāmgājēja pauda pārsteigumu, ka šai problēmai uzmanību pievērš tik nedaudz cilvēku. „Vardarbība ir ļoti aktuāla lielai daļai sabiedrības, tādēļ esmu pārsteigta, ka akcijas par naudas līdzekļu trūkumu pulcē tūkstošiem protestētāju, bet vardarbība - tikai dažus desmitus,” sacīja sieviete. Viņa pauda cerību, ka akcijas dalībniekiem ir izskaidrotas vardarbības sekas, jo pretējā gadījumā šādai akcijas formai var būt pretējs efekts.
Resursu centrs sievietēm „Marta” vadītāja Iluta Lāce stāstīja, ka „Leļļu akcija” tika rīkota, sagaidot Cilvēktiesību dienu 10.decembrī, lai vērstu uzmanību uz vardarbības problēmu sabiedrībā, kas pastāv gan starp pieaugušajiem, gan vecākiem un bērniem, gan starp bērniem. Akcijā iesaistītie pusaudži interešu izglītības nodarbībās vairāk nekā gadu ir izglītoti par vardarbības jautājumiem.
Maina tradicionālo dzimumu stereotipus
Ālandu salu Miera institūta (Somija) un Resursu centra sievietēm „Marta” kopīgi realizētā projekta „Maini tradicionālās dzimumu lomas un novērs cilvēku tirdzniecību!” ietvaros veiktais pētījums apliecina, ka lomu sadalījumu starp vīrieti un sievieti joprojām ir izteikti nelīdztiesīgs gan Latvijā, gan Somijā.
Projekta ietvaros, dzimumu stereotipu un vardarbības risku mazināšanai, Latvijā un Ālandu salās tika organizētas meiteņu un zēnu grupas, kurās piedalījās 230 jaunieši vecumā no 13 līdz 16 gadiem.
Latvijā, uzsākot dalību grupās, lielākā daļa jauniešu nekad nebija domājuši par jēdzienu dzimumu līdztiesība. Lielākā daļa Ālandu salu jaunieši dzimumu līdztiesību definēja kā vienādas tiesības balsot, vienādu samaksu, vienādu vērtību un attieksmi pret abiem dzimumiem.