Rīgā svinēs ebreju gaismas svētkus "Hanukkah"
Šovakar pasaules mūzikas krogā "Bubamara" ar spēlēm un mūziku tiks svinēti ebreju gaismas svētki "Hanukkah", informēja "Bubamara" programmas menedžeris Mārtiņš Zviedris.
Par gaismas svētkiem dēvētie "Hanukkah" sākas jūdu kalendāra devītā mēneša 25.dienā un ilgst astoņas dienas. Atpazīstamību ārpus ebreju kopienas šīs svinības iemantojušas ar tuvumu Ziemassvētku laikam. Šogad "Hanukkah" svin no 20.decembra līdz 28.decembrim.
Pasākuma laikā "Bubamarā" varēs virpināt "dreidel" spēles kauliņus un klausīties ebreju tradicionālajā skaņu mākslā sakņotu mūsdienīgu mūziku grupas "Forshpil" sniegumā. Pēc tam radio "Naba" dīdžejs "Ernesto" atskaņos gan Austrumeiropai raksturīgās klezmeru melodijas, gan ebreju mūziku no visas pārējās pasaules.
"Hanukkah" rašanās stāsts vēsta par ebreju sacelšanos pret seliucīdu Sīrijas varu, kas otrajā gadsimtā pirms mūsu ēras liedza ebrejiem brīvi piekopt viņu ticību un centās viņus asimilēt. Pēc sacelšanās uzvaras un Jeruzālemes tempļa atbrīvošanas atklājās, ka izsīkusi eļļa. Taču eļļa, kuras parasti pietiktu vienai naktij, tempļa gaismekļos dega veselas astoņas naktis - līdz tika sagādāti papildu krājumi.
Piektdienas vakarā "Bubamaras" viesiem būs iespēja izmēģināt laimi "Hanukkah" svētkos ierastajā "dreidel" spēlē. "Dreidel" ir kā vilciņš virpināms smails spēļu kauliņš, ko pārmaiņus griež divi vai vairāki spēlētāji. Atkarībā no tā, ar kuru sānu uz augšu kauliņš nokrīt, spēlētājs iegūst vai nu visu kasi (tas var būt, piemēram, trauks ar vienādās daļās ziedotiem saldumiem), vai pusi, vai neko, vai arī kase jāpapildina. Katram iznākumam jidišā atbilst viens no četriem senebreju alfabēta burtiem, kas rotā kauliņa sānus. Spēle esot radusies Toras studiju aizlieguma laikos: lai novērstu tuvumā manīta uzrauga aizdomas, Svēto Rakstu mācekļi izlikušies par azartspēlmaņiem.
Savukārt plkst.22 uz skatuves kāps kvartets "Forshpil" - 2003.gadā Rīgā dibināts kolektīvs kas, nezaudējot sakņu izjūtu un demonstrējot tradīciju pārzināšanu, jaunu skanējumu piešķir ebreju tradicionālajai mūzikai - hasīdu dziedājumiem, klezmeru melodijām, jidišā skandētām mīlas dziesmām. Plašam klausītāju lokam Latvijā prasmīgais un lietpratīgais kolektīvs pazīstams kopš 2009.gada, kad kopā ar grupu "Dzelzs vilks" ierakstītais albums "Borsh" tika nominēts Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvai kā labākais alternatīvās mūzikas albums.