Uz vardarbību pret apcietinātās medmāsas bērnu norādījis profesors no Londonas
Par to, ka apcietinātās medmāsas bērna redzes problēmas varētu būt vardarbības sekas, nevis kāda saslimšana, ārstus "iedrošināja domāt" pediatrijas oftalmoloģijas profesors no Londonas, pastāstīja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS).
Apcietināto medmāsu Bērnu slimnīcā pazīst daudzus gadus, kopš pirmās reizes, kad meitenīte iestājās BKUS Acu slimību klīnikā, informēja slimnīcas pārstāve Romēna Namniece. Ārstēšanās procesa laikā meitenes māte pret bērnu izturējās rūpīgi, bet reizē arī stingri, un visi ārstu dotie norādījumi tika precīzi izpildīti.
Meitenei tika noteiktas "neskaitāmas medicīniskās analīzes un veikti dažādi izmeklējumi", stāsta Acu slimību klīnikas vadītāja Sandra Valeiņa. Lai arī uz konsultācijām tika piesaistīti dažādu medicīnas nozaru profesori ne tikai no Latvijas, bet arī no ārzemēm, diagnoze palika neskaidra. Sākotnēji tika domāts, ka ka meitenes redzes problēmas varētu būt saistītas ar kādu ģenētisko saslimšanu. Savukārt pediatrijas oftalmoloģijas profesors un ārsts no Londonas "iedrošināja domāt un pierādīt", ka šis gadījums varētu būt saistīts ar vardarbību.
BKUS psihoterapeite Gunta Andžāne norāda, ka šajā gadījumā "māte pielikusi daudz pūļu, izdomas un melu, lai slēptu savus patiesos mērķus no visiem - ārstiem, aprūpes personāla, palīdzības organizāciju cilvēkiem un citām iesaistītajām pusēm". Psihoterapeite arī sacīja, ka ārsti un medicīnas personāls tic pacientiem, arī bērna māti uzlūko kā personu, kas ir ieinteresēta bērna veselībā un tic viņai, tāpēc sākotnēji aizdomas par šo gadījumu neradās.
Aizdomas, ka "šīs gadījums nav tik vienkāršs", un nepieciešams piesaistīt arī citus speciālistus radās, jo slimība atkārtojās, meitene tik bieži nonāca ārstu redzeslokā, turklāt viņas saslimšana bija grūti izskaidrojama, sacīja Andžāne. Daudziem šajā gadījumā "kaut kas nelīmējās kopā", tāpēc BKUS ārsti arī iesaistīja gan ārzemju, gan arī citus Latvijas speciālistus un ļoti cītīgi strādāja, piebilda psihoterapeite.
Tagad jau apcietinātā medmāsa iepriekš ārstiem radīja "slimojošā bērna rūpīgas, ieinteresētas un precīzas mātes" iespaidu, arī pati meitenīte ar kādu īpašu uzvedību neizcēlās, sacīja Andžāde, piebilstot, ka cilvēki, kuri ir redzējuši šo ģimeni, ir šokēti par notikušo.
Ar ārstēšanu saistītie jautājumi ir konfidenciāla informācija, bet būs nepieciešams ilgs laiks un vairāku ārstu profesionāls darbs, lai palīdzētu meitenei atveseļoties, uzsver ārsti.
BKUS dažādos laika periodos ārstējušies arī divi citi šīs medmāsas bērni.
Kā ziņots, novembra beigās policija aizturēja un tiesa apcietināja kādu 1971.gadā dzimušu medicīnas māsu no Siguldas, kura tiek turēta aizdomās par to, ka viņa ilgstoši un apzināti radījusi mehāniskus acs bojājumus savai šobrīd 12 gadus vecajai meitai, kamēr bērns gulējis miega zāļu iespaidā. Pēc sešu gadu ilgas meitenītes redzes problēmu pētīšanas mediķiem radušās aizdomas, ka viņai nav iedzimta patoloģija, bet acs tiek bojāta, mehāniski iejaucoties no ārpuses.
Tagad policijas izmeklētāji pārbauda, vai sieviete nav veikusi līdzīgas manipulācijas arī ar diviem citiem saviem bērniem, kuri 1997. un 2008.gadā miruši. Pavisam viņa dzemdējusi četrus bērnus, no kuriem viens jau piedzimis nedzīvs, tāpēc šo gadījumu policija neizmeklē.
Aizdomās turētā sieviete, būdama medicīnas māsa, daudzu gadu garumā aprūpējusi bērnus vairākās Latvijas slimnīcās, taču ārstniecības iestādēs nekas aizdomīgs neesot konstatēts. Arī medmāsas profesionālajā darbībā nav fiksēti nekādi pārkāpumi.
Policijā minētais kriminālprocess par cietsirdīgu izturēšanos pret mazgadīgo un par slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos patlaban ir vēl tikai sākuma stadijā. Visas aizdomas tiks pārbaudītas Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā, un apcietinātā sieviete nevar tikt uzskatīta par vainīgu nekādu noziedzīgu nodarījumu pastrādāšanā, pirms nav stājies spēkā attiecīgs tiesas nolēmums.