Sabiedrība

Pirms un pēc svētkiem palielinās pacientu skaits, kas nonāk slimnīcā pēc alkohola lietošanas

Jauns.lv

Īsi pirms svētkiem un arī kādu laiku pēc svētkiem Rīgas Austrumu slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikā pieaug to pacientu skaits, kas uzņemšanas nodaļā un klīnikā nonāk pēc alkohola lietošanas, pastāstīja toksikologs Roberts Stašinskis.

Pirms un pēc svētkiem palielinās pacientu skaits, ...

Viņš norāda, ka šāda tendence raksturīga ne tikai Jaunā gada svinībām, bet arī citiem svētkiem, piemēram, Lieldienām, Ziemassvētkiem, Jāņiem. Parasti pacientu skaits pieaug kādu laiku pirms svētkiem, savukārt kādu laiku pēc svētkiem slimnīcā nonāk pacienti, kas "kārtīgi aizsvinas".

Biežāk klīnikā nonāk vīrieši nekā sievietes, taču kopumā pacienti ir ļoti dažādi gan pēc vecuma, gan arī sociālā stāvokļa.

Stašinskis iesaka cilvēkiem svētkos ievērot mērenību gan alkohola lietošanā, gan arī ēšanā. Tāpat cilvēkiem vajadzētu arī svētku laikā saudzēt savu veselību, kā arī atcerēties, ka alkohola lietošana var izraisīt nopietnas veselības problēmas. Pēc alkohola lietošanas var saasināties arī hroniskās saslimšanas, atgādināja ārsts. Viņš arī uzsvēra, ka ir obligāti jāsauc medicīniskā palīdzība, ja kādam pēc alkohola lietošanas iestājusies bezsamaņa.

Arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķi (NMPD) aicina iedzīvotājus svētku laikā rūpēties par savu un tuvinieku drošību, kā arī ievērot mērenību, lietojot alkoholu. Svētkos iedzīvotāji gūst arī citas traumas alkohola lietošanas dēļ, piemēram, notiek avārijas un tiek notriekti iereibuši iedzīvotāji.

NMPD mediķi atgādina, ka pie stūres nedrīkst sēsties alkohola vai citu apreibinošo vielu ietekmē un arī pārvietošanās kājām reibuma stāvoklī ir bīstama, īpaši pa ceļa malu un bez atstarojošiem elementiem.

Kā ziņots, NMPD dati par iepriekšējiem gadumijas svētkiem liecina, ka ik gadu gan pieaugušie, gan bērni svinību laikā gūst traumas, neprasmīgi rīkojoties ar petardēm un raķetēm. Visbiežāk tās ir roku un pirkstu traumas - apdegumi vai pat amputācijas, kā arī sejas, galvas un acu traumas. Lai svētkos izvairītos no traumu gūšanas, ātrās palīdzības mediķi aicina ievērot piesardzību. Pirotehniku var iegādāties tikai veikalos, kur to atļauts pārdot, pērkot pirotehniku citur, tā var izrādīties nekvalitatīva un nedroša, tāpat vienmēr nepieciešams rūpīgi iepazīsties ar pirotehnikas lietošanas instrukciju.


Brīvdienās medicīniskus padomus vienkāršu saslimšanu gadījumos, kuru risināšanai nav nepieciešama neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšana, iedzīvotāji var saņemt, zvanot uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66 016 001. Savukārt neatliekamos gadījumos, kad apdraudēta ir veselība vai dzīvība, NMPD mediķus var izsaukt, zvanot pa tālruni 113.