Sabiedrība

Pērn trīskāršojies ārvalstīs inficēto Latvijas iedzīvotāju skaits

Jauns.lv

Pērn trīskāršojies ārvalstīs inficēto Latvijas iedzīvotāju skaits – ārzemēs ceļojot ar infekcijas slimībām saslimuši 194 cilvēki, informēja Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC).

Pērn trīskāršojies ārvalstīs inficēto Latvijas ied...

LIC Epidemioloģiskās drošības un sabiedrības veselības departamenta vadītājs Jurijs Perevoščikovs norādījis, ka salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem pagājušajā gadā ārvalstīs inficēto cilvēku skaits ir trīskāršojies – 2010.gadā bija reģistrēts 51 gadījums, 2009.gadā – 87 gadījumi.

Ārzemju ceļojumu laikā Latvijas iedzīvotāji pārsvarā inficējušies ar akūtām zarnu infekcijām – 148 gadījumi. Ar akūtām zarnu infekcijām (AZI) Latvijas iedzīvotāji biežāk saslimuši pēc ceļojumiem uz Indiju, Turciju, Krieviju (15 cilvēki), Ēģipti (13), Lietuvu (10), Lielbritāniju (8), Āfrikas valstīm (6), Ukrainu (6), Bulgāriju (5) un Igauniju (5). No visiem saslimšanas gadījumiem ar AZI 58 gadījumos jeb 39,2% saslimušajiem konstatēti neatšifrētas etioloģijas gastroenterīti, 45 gadījumos cilvēki inficējušies ar dažādiem vīrusiem, 21 ceļotajam tika konstatēta salmoneloze.

2011.gadā tika reģistrēts arī viens no Indijas ievests paratīfa gadījums.

"Latvijā 2011.gadā tika reģistrēti 46 ievestie saslimšanas gadījumi ar citām infekcijas slimībām, visvairāk – ar Laimas slimību, legionelozi, malāriju un Denges drudzi. Ar Laimas slimību ārzemēs inficējušies 14 cilvēki (4 – Vācijā, 2 – Lielbritānijā un pa vienam – Amerikas Savienotajās Valstīs, Austrijā, Baltkrievijā, Čehijā, Krievijā, Lietuvā, Slovēnijā un Somijā). Saistībā ar ceļojumiem uz Čehiju, Indiju, Meksiku un Vāciju reģistrēti 4 legionelozes gadījumi. Trīs personas inficējās ar malāriju ceļojumu laikā uz Indiju (2) un Ganu (1), savukārt pēc ceļojumiem uz Indiju un Nigēriju divas personas saslima ar Denges drudzi," tā situāciju ar ievestajām infekcijām raksturo Perevoščikovs.

Lai samazinātu inficēšanās risku, jau savlaicīgi, vismaz četras nedēļas pirms plānotā ceļojuma, vēlams apmeklēt ceļotāju slimību speciālistu vai ģimenes ārstu un konsultēties par attiecīgajā apvidū sastopamajām slimībām un kā var no tām izsargāties, norādīja LIC Ambulatorās nodaļas vadītāja Agita Jēruma.

Daktere piebilda, ka īpaša uzmanība ceļotājiem būtu jāpievērš specifiskajiem profilakses pasākumiem, īpaši, ja ceļojuma galamērķis ir valstis, kur iespējams inficēties ar malāriju.

Ja cilvēks pēc atgriešanās no ceļojuma jūt veselības problēmas, nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība. Ģimenes ārsts vai infektologs noteiks diagnozi, izvēlēsies pareizu ārstēšanu un izskaidros, kādi piesardzības pasākumi veicami, lai infekcija neizplatītos tālāk.

BNS