Politika

Tiesa nekonstatē 11.Saeimas deputāta kandidāta Ozola sadarbību ar VDK

Jauns.lv

Jūrmalas pilsētas tiesa konstatējusi, ka 11.Saeimas deputāta amata kandidāts no "Vienotības" saraksta Harijs Ozols nav sadarbojies ar bijušo Latvijas PSR Valsts drošības komiteju (VDK), apliecināja tiesas priekšsēdētājas palīdze Diāna Liepiņa.

Tiesa nekonstatē 11.Saeimas deputāta kandidāta Ozo...

Jūrmalas tiesa skatīja krimināllietu, kurā prokuratūra bija lūgusi konstatēt vai nekonstatēt Ozola sadarbības faktu ar VDK. Šā gada 16.janvārī tiesa pieņēmusi spriedumu, konstatējot, ka viņš nav apzināti, slepeni sadarbojies ar VDK.

Prokuratūras preses pārstāve Laura pakalne sacīja, ka prokuratūrā lieta tikusi ierosināta pēc paša Ozola iesnieguma. Veikta pārbaude, lai konstatētu vai gluži otrādi - nekonstatētu - apzinātas slepenas sadarbības faktu ar VDK. Prokuratūra secinājusi, ka Ozols ar VDK nav apzināti un slepeni sadarbojies, un lieta nodota tiesai, lai tā noteiktu sadarbības fakta ar VDK esamību vai neesamību.

Tiesas spriedumu gan desmit dienu laikā vēl ir iespējams pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā, papildināja tiesas pārstāve Liepiņa. Pakalne piebilda, ka prokuratūra par tālāko rīcību lems pēc iepazīšanās ar tiesas sprieduma motīviem.

Ozols pauda gandarījumu par tiesas spriedumu, vienlaikus gan paužot sašutumu, ka nesakārtotās sistēmas dēļ jācieš nevainīgiem cilvēkiem.

"Šādas valsts politikas dēļ uz cilvēku tiek uzlikts ļoti liels traips. Zinot, kā sabiedrība attiecas pret VDK, esmu apliets ar dubļiem. Cilvēki jau internetā tikai izlasa virsrakstus un neiedziļinās, ka saistība ar VDK tiek minēta tikai iespējamības formā," norādīja Ozols.

Viņam arī neesot īsti skaidrs, kāpēc Centrālajai vēlēšanu komisijai būtu jānodod šāda nepārbaudīta informācija žurnālistiem.

Ozols atzina, ka tālāk nekur sūdzēties neplāno. Pēc viņa domām, būtu labi, ja šo sistēmu sakārtotu tā, lai nebūtu jācieš nevainīgiem cilvēkiem, tomēr esot maz cerību, ka kāds kaut ko darīs, jo acīmredzot kādam tas ir izdevīgi. "Ja būtu interese, tad jau sen tas būtu izdarīts," teica Ozols.

2011.gada vasarā pirms 11.Saeimas vēlēšanām Totalitārisma seku dokumentēšanas centrs (TSDC) pārbaudē secināja, ka četri 11.Saeimas deputātu kandidāti, tostarp svētku aģentūras "Santa" valdes loceklis Ozols, iespējams, bija Latvijas PSR Valsts drošības komitejas aģenti.

Vienlaikus TSDC atzinumos norādīja, ka šo deputātu kandidātu sadarbība ar Latvijas PSR Valsts drošības komiteju nav pierādīta tiesas ceļā, jo nav bijušas ierosinātas pārbaudes lietas.

Pats Ozols pēc TSDC atzinuma publiskošanas izplatīja paziņojumu, kurā skaidroja, ka 80.gadu sākumā viņš ar pavēsti, izsaukts uz VDK, kur pratināts, vai viņš nav tas, kurš uz kāpņu telpas sienas ir uzrakstījis saukli izrēķināties ar cittautiešiem. Izmeklētājs zinājis pilnīgi visu par Ozolu un viņa ģimeni, jautājis vai viņš stāsta politiskas anekdotes, prasījis, vai Ozols nav dzirdējis kādu tās stāstām.

Ozols esot atbildējis, ka politika viņu neinteresējot, tāpat kā tā neinteresējot viņa draugus.

Pēc iztaujāšanas viņš esot atbrīvots un vairāk nekādu kontaktu ar VDK viņam neesot bijis.

Ozols paziņojumā pauda sašutumu, par to, ka šāda informācija, to nepārbaudot ir izplatīta publiskā telpā. Šis esot ļoti jūtīgs jautājums visai tautai, tajā skaitā viņa ģimenei, kas bija izsūtīta uz Sibīriju.

Deputāta kandidāts pauda gatavību vērsties tiesā, lai pierādītu, ka nav sadarbojies ar VDK.

"Vienotības" preses sekretāre Laila Timrota tolaik norādīja, ka Ozols, parakstot apliecinājumu, ka nav sadarbojies ar VDK, personīgi esot uzņēmies atbildību, ka viņa sniegtā informācija ir patiesa.

Ozolam gan likums neliedza kandidēt vēlēšanās un viņš startēja no "Vienotības" Vidzemes vēlēšanu apgabala saraksta, taču ierindojās otrajā vietā starp visvairāk svītrotajiem deputāta kandidātiem.

LETA

Tēmas