Puse alkoholiķu no slimnīcas aizmūk nesamaksājuši
Teju puse pacientu, kas ārstējies Rīgas Austrumu slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikā, no slimnīcas aizbēguši, nesamaksājot par sniegtajiem pakalpojumiem.
Pārsvarā tie ir cilvēki, kuri Rīgas Austrumu klīniskajai universitātes slimnīcas (RAKUS) toksikoloģijas klīnikā nonākuši bezsamaņā, pārdzērušies „krutku” jeb samogonu, ziņo „Diena”. Šim pacientu kontingentam arī nav naudas, lai samaksātu par ārstēšanu.
No visiem pacientiem, kas slimnīcai palikuši parādā par ārstēšanos, 33% ir pensionāri, taču slimnīcas pārstāvji uzreiz precizē - pensionāri lielākoties maksā apzinīgi un no visa ļoti lielā slimnīcā ārstēto pensionāru skaita parādnieki ir maza daļa. Daudziem par nepārvaramu slieksni izrādījušās augstās pacientu iemaksas. Taču ir kāda cita pacientu grupa, no kuras teju puse jeb aptuveni 40% paliek parādā. Viņi guļ slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikā, raksta laikraksts „Diena”.
Viens no viņiem ir 38 gadus vecais Viktors, kuram nākas atzīt - esmu nodzēris kājas. Lai arī viņš jau ir apārstēts pēc „samogona” dzeršanas, vīrietis nevar nostāties uz kājām. Uzrunāts slimnīcas palātā par iespējām nomaksāt rēķinu, viņš satraucas: „Mani metīsiet ārā? Atnesiet manu jaku, tur ir mobilais telefons. Bet naudas man nav.”
Izbijušais celtnieks zaudējis darbu, sākoties krīzei, un kopš tā laika dzer. Pēdējā „plostā” devies savā dzimšanas dienā, tas ildzis mēnesi. Slimnīcas toksikologs Roberts Stašinskis rezumē - nereti cilvēkiem, kas pārtiek no alkohola un ved antisociālu dzīvesveidu, nav ko maksāt par slimnīcu. Toksikoloģijas klīnikā no vairāk nekā 1500 pacientiem 707 aizgājuši nesamaksājuši. Viena pacienta ārstēšanas izmaksas valstij mēdz sasniegt 800 latu. Vairākums no viņiem slimnīcā nonāk bezsamaņā. Ārsts paskaidro - bezsamaņa ir dzīvību apdraudošs stāvoklis, kas prasa izmeklēšanu un ārstēšanos stacionārā. „Kad iestājas, mēs nevaram prasīt - vai maksās, nemaksās? Ja pacients pasaka, ka nemaksās, tas nenozīmē, ka mums ir tiesības viņam atteikt ārstēšanu. Dzīvība ir apdraudēta,” saka Stašinskis.
RAKUS finanšu direktors Kārlis Smilga saka: pacientu - parādnieku problēma parādījās 2009. gada 1. jūlijā. Tad valsts nolēma dubultot pacientu iemaksas par uzturēšanos slimnīcā, sākumā no pieciem uz 12 latiem, pēc tam nolaida uz 9,5. Gadā pacientu parāda summa RAKUS ir ap 350 000 latu, parādnieku skaits - ap 9000. Tiesa, šī summa ir zem 1% no slimnīcas apgrozījuma. Trīs gados pacienti palikuši parādā RAKUS 1 150 766 latus.
Arī citās slimnīcās pacienti paliek parādā par ārstēšanos. Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā kopējā pacientu parāda summa ir ap 600 000 latu, un katru mēnesi tā pieaug par aptuveni 20 000 latiem. Vidzemes slimnīcai Valmierā pacienti paliek parādā vidēji 25 000 - 30 000 latu gadā.