Parādnieks: abortu skaits Latvijā ir jāsamazina vismaz uz pusi
Politika

Parādnieks: abortu skaits Latvijā ir jāsamazina vismaz uz pusi

Jauns.lv

Tuvāko gadu laikā abortu skaits Latvijā būtu jāsamazina vismaz uz pusi, uzskata Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijas priekšsēdētājs Imants Parādnieks.

Parādnieks: abortu skaits Latvijā ir jāsamazina vi...
Viens no veidiem, kā palielināt dzimstību un vispārējās demogrāfiskās situācijas uzlabošanos, ir abortu skaita samazināšana, norāda deputāts Imants Parādnieks.
Viens no veidiem, kā palielināt dzimstību un vispārējās demogrāfiskās situācijas uzlabošanos, ir abortu skaita samazināšana, norāda deputāts Imants Parādnieks.

Lai atrastu pēc iespējas efektīvākus risinājumus abortu prevencijai Latvijā, nepieciešamas izmaiņas gan likumos, gan sabiedrības attieksmē pret šo problēmu, uzskata Parādnieks.

Kaut arī abortu skaitam ir tendence mazliet sarukt, proti, pērn Latvijā reģistrēti 10 500 aborti salīdzinājumā ar 10 870 abortiem 2010.gadā, Latvijā tas atzīstams par ļoti augstu rādītāju iepretim 2011.gadā 18 500 dzimušajiem bērniem. Viens no veidiem, kā palielināt dzimstību un vispārējās demogrāfiskās situācijas uzlabošanos, ir abortu skaita samazināšana, norāda Parādnieks.

"Lai arī pastāv likumu normas, kas regulē šo jomu, tomēr praksē tās nav iedzīvinātas un nedarbojas. Ir jāveicina sabiedrības izpratne par ģimenes vērtībām, kā arī jāveic atbilstošas izmaiņas likumdošanā. Ir jāizvirza konkrēts mērķis, proti, tuvāko pāris gadu laikā abortu skaits jāsamazina vismaz uz pusi, kā tas ir Zviedrijā, Lielbritānijā, Dānijā," uzskata politiķis.

Pēc Parādnieka teiktā, nesen notikušas diskusijas laikā eksperti bijuši vienisprātis, ka būtu jāveic izmaiņas Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma 25.pantā, pašreizējo 72 stundu vietā - laikā, kad sieviete vēl var pārdomāt savu lēmumu - nosakot divas nedēļas, šajā laikā apmeklējot arī krīzes grūtniecības konsultantu.

Krīzes grūtniecības konsultanta uzdevums nav atrunāt sievieti no grūtniecības pārtraukšanas, bet piedāvāt informatīvu un sociālu palīdzību, lai sieviete varētu pieņemt pārdomātu un nesasteigtu lēmumu. Turklāt šādu konsultāciju nedrīkstētu sniegt tāds ginekoloģijas speciālists, kurš pats veic abortu.