Bekingemas pils pakājē novietots latviešu mākslinieka Andreja Rītiņa darbs. FOTO
Kultūra

Bekingemas pils pakājē novietots latviešu mākslinieka Andreja Rītiņa darbs. FOTO

Jauns.lv

Bekingemas pils pakājē ir apskatāms latviešu mākslinieka Andreja Rītiņa darbs, kas tapis Londonā notiekošās Lieldienām veltītajā labdarības akcijas laikā, informēja mākslinieka pārstāve Terēze Bogdanova.

Bekingemas pils pakājē novietots latviešu mākslini...
Bekingemas pils pakājē ir apskatāms latviešu mākslinieka Andreja Rītiņa darbs.
Bekingemas pils pakājē ir apskatāms latviešu mākslinieka Andreja Rītiņa darbs.

"Lieldienu noskaņas Londonā šogad sākušās agrāk kā ierasts, jo pilsētā valda svētku olu meklēšanas sezona jeb "The Big Egg Hunt". 200 olas, ko apgleznojuši un izdekorējuši valsts vadošie mākslinieki, dizaineri, arhitekti un juvelieri, ir izvietotas dažādās ielās un sānieliņās pa visu Londonu. Laikā līdz Lieldienām ikviens ir aicināts iesaistīties šo olu meklēšanā, savukārt pēc svētkiem tās tiks pārdotas labdarības izsolē," stāsta Bogdanova.

Vienu no olām ir apgleznojis latvietis Rītiņš, un viņa mākslas darbs atrodas prominentā vietā - pie Bekingemas pils vārtiem.

"The Big Egg Hunt" ir divu labdarības organizāciju "Elephant Family" un "Action for Children" kopprojekts. Pirms diviem gadiem "Elephant Family" Londonā organizēja ziloņu parādi, kad 250 mākslinieciski izdekorētie zilonēni bija izlikti londoniešu apskatei, bet pēc tam pārdoti izsolē, kurā iegūtie līdzekļi savukārt tika novirzīti ziloņu rezervātu uzturēšanai Āzijā. Rītiņš arī toreiz bija viens no projektam piesaistītajiem māksliniekiem, un viņa "Cubelephant" saņēma 24 750 mārciņu (20 814 latus), kas bija 20.lielākā summa. Turklāt gadu vēlāk viņš tika lūgts piedalīties šādā pašā akcijā Kopenhāgenā.

Labdarības projektu veterāna Rītiņa apgleznotā ola ir veidota gotikas stilā, tālab tā iederas Anglijas karalienes rezidences pakājē.

"Bieži vien nāk prātā Faberžē olas, kuras caurmērā bija veidotas Viktorijas, baroka un "Art Nouveau" laikmeta stilos, bet, ņemot vērā faktu, ka ola būs izstādīta Londonā, nodomāju, ka gotikas laikmets ir vairāk piemērots, pat "angliskāks". Man ļoti patīk šis arhitektūras stils, kam ir tik daudz piemēru Londonā, jo tas nav tik rafinēts vai piņķerīgs kā Faberžē un 18.-19.gadsimta stili. Ierasti šādus arhitektūras rotājumus/ornamentālas līstes liek uz taisnām virsmām (sienām, griestiem), taču es gribēju redzēt, kā būtu tās pielietot uz apaļas virsmas. Greznā Sienna marmorētā ola ar šādiem rotājumiem ir ļoti dekoratīva, un, tā kā mērķis šim projektam ir veicināt ziedojumus labdarības organizācijām, man likās, ka šādam mākslinieciskajam risinājumam varētu būt lielāka popularitāte, salīdzinot ar, teiksim, manu ļoti personīgo mākslas stilu," izvēlēto apstrādes stilu raksturo pats mākslinieks.

Rītiņš (1946) ir gleznotājs autodidakts. Pēc Bornmutas dekoratīvās glezniecības un lietišķās mākslas skolas absolvēšanas, skolas direktora iedrošināts, 1986.gadā Rītiņš atvēra savu dekoratīvās glezniecības skolu Kanādā, kur 14 gados tika apmācīti vairāk nekā 7000 studentu.

Aizvadīto gadu laikā viņš ir pasniedzis seminārus Kanādā, ASV, Japānā, Anglijā, Francijā, Itālijā un Latvijā un ieguvis atpazīstamību ar saviem sienas gleznojumiem un sienu un mēbeļu apdarinājumiem, lietojot ekoloģiski labvēlīgus materiālus. Šodien viņš nodarbojas ar personīgām mākslas interesēm.

LETA/Foto: ekrānšāviņš no latviesiem.co.uk


Tēmas