Divas trešdaļas cietumnieču sodītas par narkotiku lietošanu un izplatīšanu
112

Divas trešdaļas cietumnieču sodītas par narkotiku lietošanu un izplatīšanu

Jauns.lv

Latvijā 68,7% cietumos esošo sieviešu ir notiesātas par noziegumiem, kas saistīti ar narkotikām. Tas ir augstākais rādītājs ES. Eiropā un Centrālāzijā vēl vairāk sieviešu cietumos par narkotiku izplatīšanu un lietošanu sēž Tadžikistānā.

Divas trešdaļas cietumnieču sodītas par narkotiku ...
Vairāk nekā divas trešdaļas sieviešu, kuras sodu izcieš cietumā, Latvijā ir notiesātas par noziegumiem, kas saistīti ar narkotiku lietošanu, glabāšanu vai izplatīšanu.
Vairāk nekā divas trešdaļas sieviešu, kuras sodu izcieš cietumā, Latvijā ir notiesātas par noziegumiem, kas saistīti ar narkotiku lietošanu, glabāšanu vai izplatīšanu.

Starptautiskā organizācija „Harm Reduction International” (HRI) apkopojusi datus par sievietēm, kuras 51 valsts (Eiropas un Centrālāzijas) cietumos izcieš sodus par narkotiku lietošanu, glabāšanu un izplatīšanu. Latvijā no 278 cietumniecēm 191 ir notiesāta par noziegumiem, kas saistīti ar narkotiku lietošanu vai izplatīšanu. Vēl vairāk no cietumnieču kopējā skata par narkotikām Eiropā un Centrālāzijā ir tikai Tadžikistānā – 70% jeb 420 no 600 notiesātajām.

Eiropas Savienībā par noziegumiem saistītiem ar narkotikām cietumsods vidēji ir piespriests 25,2% cietumniecēm jeb 7910 no 31 333 sievietēm. Pēc Latvijas visvairāk sieviešu – narkodīleru cietumnieču procentuāli ir Portugāles (47,6%)Igaunijas (46%) un Spānijas (45,4%) ieslodzījumu vietās.ES nevienai sievietei cietumsods par narkotiku apriti nav piespriests Maltā. Vēl salīdzinoši maz to ir Polijā (3,1%) un Ungārijā (4,9%).

Mūsu kaimiņvalstīs par narkotisko vielu aprites pārkāpumiem cietumsodu izcieš: 46% (62) cietumnieču Igaunijā, 20,9% (88) – Lietuvā, 7% (210) – Baltkrievijā un 33,1% (19 628) – Krievijā. Kopumā Eiropā un Centrālāzijā cietumā par narkotiku lietošanu un izplatīšanu sodu izcieš 31 400 sieviešu jeb 27,8% no kopējā sieviešu – cietumnieču skaita.

HRI uzsver, ka tik daudz sievietēm cietumsodu par narkotiku lietošanu un izplatīšanu nevajadzētu piespriest.

„Tās ir sievietes, kas sirgst no alkohola un narkotiku atkarības. Viņām ir vajadzīgs atbalsts, nevis sods. Mūsu pētījums liecina, ka daudzu valstu vadība sociālās un ekonomiskās problēmas risina ar represīvām metodēm,” saka HRI pārstāve Eka Jakobšvili. IHR norāda, ka sieviešu sodīšana ar cietumsodiem par nevardarbīgiem noziegumiem, kas saistīti ar narkotikām, draud ar ģimeņu izjaukšanu, nopietnām psiholoģiskām traumām un risku šo sieviešu bērniem un radiniekiem.

6. Spānijā – 45,4%;

7. Grieķijā – 43,7%;

8. Itālijā – 42,9%

9. Zviedrijā – 41%;

10. Gruzijā – 34%.

Par narkotiku lietošanu un izplatīšanu šo reģionu valstīs cietumsods nevienai sievietei nav piespriests Andorā, Lihtenšteinā, Maķedonijā, Maltā, Monako, Sanmarīno un Serbijā.

Kā Ziemassvētkus sagaida sieviešu cietumā


Kasjauns.lv/Foto: Edijs Pālens/LETA