Beverīnas novadā dibinārā biedrība "Glābsim Latvijas laukus" meklē atbalstītājus
Beverīnas novadā dibinātā biedrība "Glābsim Latvijas laukus", kas vēlas pašreizējiem pabalstu prasītājiem sniegt iespēju pašiem strādāt un ar darbu sevi uzturēt, meklē atbalstītājus un sponsorus, pastāstīja biedrības dibinātāja, Brenguļu pagasta zemniece Valentīna Roziņa.
Pašreiz biedrībā apvienojušies vairāk nekā 10 domubiedri, arī tādi, kas gatavi palīdzēt cits citam. Biedrībai pievienojušies arī gados jauni cilvēki. Ar jaundibināto biedrību sazinājušies arī tādi jaunieši, kas pašlaik atrodas ārzemēs, bet izrāda interesi braukt atpakaļ uz vecvecāku mājām saimniekot.
Šajā nedēļā Roziņa saņēmusi ziņu no kādas jaunas sievietes Latgalē ar bērniem, kura labprāt savā saimniecībā turētu piecas sešas govis, bet rocība neļauj tādas iegādāties. Ir cilvēki, kuri labprāt turētu zosis vai cāļus. Par jauno biedrību interesējušies cilvēki no Gulbenes novada, Burtnieku novada.
Biedrības dibinātāja noraida bažas, ka cilvēki, kuriem lopiņi tiks piešķirti, pret tiem varētu izturēties slikti. Par katru piešķirto lopu tiks rakstīts akts, tiks apsekotas saimniecības un pārbaudīts, kā lopiņiem tajās klājas. Vienkārši apēst piešķirtos lopiņus nedrīkstēs.
Roziņa uzskata, ka valdībai pietiek organizēt darba grupas un spriest. Jābrauc uz vietas, jāskatās, kā var palīdzēt. Vēlmi apciemot Roziņu izteikuši arī Saeimas deputāti. Viņa cer, ka tie palīdzēs atrast sponsorus, sākumam biedrībai vajadzētu vismaz 1000 latus.
Jaunā biedrība vēlas, lai laukos augtu jauns darbaspēks. Visas lauksaimniecības skolas esot iznīcinātas, un nav nevienas skolas, kas bērnam iemācītu, kas ir govs vai kā apstrādāt zemi. Skolās tiek sagatavoti pavāri un tūrisma speciālisti, bet ko tūristiem varēs rādīt, ja zeme būs nekopta, vaicā Roziņa.
Strādāt nevēlas arī gados vecāki cilvēki, kas laukos dzīvo. Roziņa stāsta par kādu 60 gadus vecu vīrieti, kas labāk dodas uz pagastu pēc kārtējā pabalsta, nevis palīdz apkārtējām saimniecēm, kurām darba rokas lauksaimniecības darbos būtu noderīgas. Cilvēki negribot kārtīgi strādāt - kad saimniece staigā līdzi un rāda, kā darbs kārtīgi jādara, daudzi, nostrādājuši pāris dienas, aizlaižas.
Laukos saimniecības tiks likvidētas kaut tādēļ vien, ka nebūs cilvēku, kas strādā. Savukārt ne visi pilsētā būs direktori vai tiks siltā krēslā, tādēļ arī pilsētas bērnos būtu jārada interese par dzīvi laukos, jo varbūt pamēģinājis kāds no viņiem sapratīs, ka tā ir lieta, ar ko viņš vēlas nodarboties.