Politika

Valdība vienojas, ka NAP vadmotīvs būs "Ekonomikas izrāviens"

Jauns.lv

Valdība otrdien sprieda par 2014.–2020.gada Nacionālā attīstības plāna (NAP) prioritātēm un konceptuāli vienojās, ka NAP vadmotīvs būs "Ekonomikas izrāviens", aģentūra BNS uzzināja Ministru kabineta sēdē.

Valdība vienojas, ka NAP vadmotīvs būs "Ekonomikas...

Valdība konceptuāli vienojās, ka iepriekš izvirzītā NAP vadmotīva vietā "Gudra izaugsme" turpmāk būs "Ekonomikas izrāviens".

Valdība 6.martā jau iepazinās ar NAP prioritāšu pamatojuma ziņojumu un konceptuāli atbalstīja prioritātes – "Cilvēka drošumspēja", "Tautas saimniecības izaugsme" un "Izaugsmi atbalstošas teritorijas", taču noraidīja izvirzīto NAP vadmotīvu "Gudra izaugsme". Ministriem tika uzdots iesniegt par NAP izstrādi atbildīgajam Pārresoru koordinācijas centram (PKC) priekšlikumus prioritāšu rīcības virzieniem, savukārt PKC – tos apkopot un iesniegt izskatīšanai valdības sēdē.

Sagatavotajā informatīvajā ziņojumā sacīts, ka Latvija ir maza un atvērta tautsaimniecība, kura pakļauta arvien straujākām izmaiņām pašreizējā globalizācijas laikmetā. "Mēs varam prognozēt, bet nevaram zināt, kādi apstākļi un riski ietekmēs Latvijas un tās iedzīvotāju attīstību ilgtermiņā. Tāpēc svarīgi ir stiprināt iedzīvotāju drošumspēju – ikviena individuālo spēju rīkoties mainīgos apstākļos, lai nodrošinātu savu un valsts attīstību," atzīst ziņojuma autori.

Ziņojumā arī norādīts, ka prioritātei "Tautas saimniecības izaugsme" ir jāorientējas uz augstāku pievienoto vērtību, produktivitātes pieaugumu un sociālo atbildību (neformālās ekonomikas samazināšanās, labāka pārvaldība, cieņpilna attieksme pret darbiniekiem u.c.). Pie šīs prioritātes galvenajiem virzieniem minēts ražojošais un eksportspējīgais sektors kā tautsaimniecības attīstību un attīstības stabilitāti nodrošinošs faktors, uzņēmējdarbības attīstību sekmējoša vide, ražošanu un eksportspēju atbalstoša publiskā infrastruktūra, publiskā pārvaldība un sabiedrības līdzdalība, kā arī konkurētspējīgas enerģijas cenas un tās pieejamības nosacījumi.

Plānots, ka trešās prioritātes – "Izaugsmi atbalstošas teritorijas" – īstenošana sniegs atbalstu līdzvērtīgu dzīves un darba apstākļu nodrošināšanai Latvijas teritorijā, ņemot vērā apdzīvojuma struktūru, iedzīvotāju un teritorijas aptvērumu, izmantojot teritoriju stiprās puses un iespējas. "Izaugsmi atbalstošas teritorijas nozīmē efektīvi izmantotus un mērķtiecīgi attīstītus ģeogrāfiskā novietojuma, dabas un citus resursus, telpiskās struktūras sasaisti ar ilgtspējīgas tautas saimniecības struktūras veidošanos un kvalitatīvu investīciju piesaisti," paskaidrots ziņojumā.

Vēstīts arī, ka PKC saņēma 459 ierosinājumus no 75 organizācijām, iestādēm un iedzīvotājiem par NAP 2014.–2020.gadam prioritāšu pamatojuma ziņojuma projektu. Komentārus un ierosinājumus par NAP prioritāšu ziņojumu sniegušas nevalstiskās organizācijas, privātpersonas, nozaru ministrijas, Valsts kanceleja, pašvaldības, plānošanas reģionu administrācijas, sociālie partneri, Latvijas Universitāte, Latvijas Nacionālā bibliotēka, kā arī Saeimas deputāti un Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome.

Plānots, ka šā gada septembrī valdība apstiprinās 2014.‒2020.gada NAP galīgo redakciju un nodos to Saeimai.


BNS