Uzturēšanās atļauju tīkotāji Latvijā ieguldījuši 280 miljonus latu
Uzturēšanās atļauju tīkotāji divos gados Latvijā ieguldījuši 280 miljonus latu, norāda nekustamo īpašumu kompānijas SIA "Balsts Expert" valdes priekšsēdētājs Aigars Zariņš.
Komentārā laikrakstam "Dienas Bizness" viņš atgādina, ka daļa politiķu vēlas atcelt normu, kas paredz uzturēšanās atļauju izsniegšanu ārvalstniekiem, kuri Latvijā veic zināmus ieguldījumus. Tomēr tā būtu liela kļūda, ņemot vērā, ka pēdējo divu gadu laikā, kopš ir stājusies spēkā norma par šo atļauju izsniegšanu, Latvijas ekonomikā no šiem ārvalstniekiem ir ieplūduši 280 miljoni latu, no kuriem 150-180 miljoni latu ieguldīti nekustamajā īpašumā.
"Tā ir nauda, kas paliek Latvijā, un to no šejienes neviens prom neaizvedīs," akcentē uzņēmējs, norādot, ka grūti atrast citas nozares ar tik lielu investīciju pienesumu.
"Ir skaidrs, ka vēlme pārtraukt šo atļauju izsniegšanu vistiešākajā mērā ir saistīta ar politiskajām interesēm, un tam nav pilnīgi nekāda ekonomiskā pamatojuma," uzsver Zariņš.
Viņš aicina analizēt, kas ir cilvēki, kuri pērk šeit īpašumus. Tie ir inteliģenti, turīgi cilvēki ar vairākām augstākajām izglītībām. Lai gan summas, ko pēdējo pāris gadu laikā ārvalstnieki šeit ir ieguldījuši nekustamajos īpašumos, ir lielas, pārdoto īpašumu skaits nemaz nav īpaši liels, jo pārsvarā gadījumu darījumi tiek veikti par ļoti lielām summām. Tādējādi no šiem atļauju tīkojošajiem ārvalstniekiem nebūt nevajag baidīties.
"Jāatgādina, ka jau pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados Latvijā pastāvēja bailes pārdot nekustamos īpašumus ārzemniekiem, jo pastāvēja bažas, ka viņi te visu izpirks. Kā redzams, nekas tāds nav noticis. Protams, liela daļa īpašumu ir ārvalstu kompānijām piederošu banku rokās, bet tas jau ir pavisam cits stāsts, kas saistīts ar ekonomiskās krīzes sekām," akcentē "Balsts Expert" vadītājs.
Viņš atgādina, ka šāda uzturēšanās atļauju izsniegšana apmaiņā pret investīcijām nav nekas svešs arī citās valstīs. Piemēram, savulaik ASV lielu daļu īpašumu sapirka japāņi, kuri tos vēlāk pārdeva. Tagad tur īpašumus aktīvi pērk ķīnieši, un neviens no tā nebaidās.
Jāņem arī vērā, ka Latvijas nekustamā īpašuma tirgus joprojām piedzīvo kritumu, un attiecīgās normas par atļauju piešķiršanu ārvalstniekiem atcelšana šo situāciju viennozīmīgi pasliktinātu vēl vairāk, brīdina uzņēmējs.