112

Ārkārtējos gadījumos pilsētās policijai būs 15 minūšu, bet novados - 25 minūšu laikā

Jauns.lv

Ārkārtējos gadījumos pilsētās policijai būs jāreaģē 15 minūšu, bet novados – 25 minūšu laikā laikā pēc informācijas saņemšanas, paredz otrdien valdības apstiprinātie noteikumi par notikumu reģistrēšanas kārtību un policijas reaģēšanas laiku.

Ārkārtējos gadījumos pilsētās policijai būs 15 min...

Valsts policija gan norāda, ka jaunā kārtība policijas darbā īpaši neko nemainīšot, jo policija jau līdz šim vadījusies no tās rīcībā esošajām vadlīnijām, taču noteikumi nepieciešami, lai sakārtotu izsaukumu un reaģēšanas kārtību.

Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem prioritāri policija reaģēs un dosies uz notikumiem, kas apdraud personu vai sabiedrības drošību, personu veselību, dzīvību vai dzimumneaizskaramību, kā arī nodara kaitējumu personu veselībai vai īpašumam.

Prioritāri būs arī izsaukumi par ceļu satiksmes negadījumu vai notikumu uz dzelzceļa, kā arī citu notikumu, kurš noticis uz pilsētas maģistrālās ielas vai valsts nozīmes ceļa un kura dēļ ir bloķēta satiksme.

Uz notikumu, kurš jau norisinājies un kurā bija apdraudēta personas drošība vai nodarīts kaitējums personas veselībai vai īpašumam, bet kur var zust pierādījumi, policijai pilsētās būs jāreaģē 25 minūšu laikā, bet novados – 40 minūšu laikā.

Lai nodrošinātu operatīvu ierašanos notikuma vietā, kas atbilstoši notikumā iesaistīto personu vai sabiedrības drošības apdraudējuma pakāpei ir prioritāra, policija ir tiesīga atstāt zemākas prioritātes notikuma vietu, kurā nav nepieciešams veikt neatliekamas procesuālās darbības.

Projekts paredz, ka privātpersona iesniegumu un informāciju par notikumu policijā var iesniegt rakstveidā un elektroniskā veidā.

Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis žurnālistiem gan paskaidroja, ka ar jaunajiem noteikumiem policijas darbā nekas īpašs nemainīšoties, jo policija jau līdz šim izsaukumu reaģēšanā vadījusies no vairākiem iekšējiem normatīviem dokumentiem.

"Nekas nav tāds noticis, un mēs neesam neko jaunu atklājuši, un nekā tāda būtiska, kas izmainīsies Valsts policijas darbā, nav. Mēs jau iepriekš esam veikuši šāda darba monitoringu un vadījušies no vairākiem iekšējiem normatīviem dokumentiem," norādīja Ķuzis.

Jaunie noteikumi kā ārējais normatīvais akts nepieciešams, jo pašlaik no normatīvo dokumentu viedokļa ir diezgan grūti izvērtēt policista rīcību, ja viņš kaut ko nav laicīgi izdarījis, bet tajā pašā laikā pievērsies svarīgākām lietām.

Policija jau pirms noteikumu pieņemšanas vairākās struktūrvienībās veica pilotprojektu, lai pārliecinātos, cik objektīvi ir reaģēšanas laiki un vai šajos laikos tā var iekļauties. Jau pašreizējā prakse rādot, ka pārsvarā pilsētā policija iekļaujas 15 minūtēs no izsaukuma brīža.

"A kategorijas izsaukumi ir 6% no visiem izsaukumiem, B kategorijas – 45%, bet C – 49%. A kategorijas notikumi ir tad, ja nepieciešama tūlītēja policijas rīcība, lai pārtrauktu noziegumu," norādīja Ķuzis.

Pieaugošās degvielas cenas ir jāņem vērā, taču iekšējai drošībai ir jābūt prioritārai, līdz ar to degvielas cena nebūtu par pamatu, lai nereaģētu uz notikumu, uzskata Ķuzis.

BNS