Madonas muzejā atklāta olu trauciņu izstāde
Madonas muzejā pirms Lieldienām atklāta svētku galvenā simbola – olas trauciņu izstāde. Līdz 6. maijam tur var iepazīties ar no Vācijas atvesto Angelikas Viduviltas un Karolas Gecas savākto olu trauciņu kolekciju.
No pensionētās skolotājas un gleznotājas Karolas Gecas (kolekcijā ap 3000 priekšmetu) un Vaijes pagasta rātes bijušās kultūras darba organizatores Angelikas Viduviltas (ap 2000) vākuma var apskatīt kādu tūkstoti šo Lieldienām piemēroto lietu. Karola Geca savu pirmo olu trauciņu esot nopirkusi Londonā pirms 35 gadiem. Angelika Viduvilta pirms 20 gadiem krāja apgleznotas un citādi izrotātas olas, ievietojot tās baltos trauciņos, un tā radās interese par biķerīšiem, informē Madonas muzejs.
Olu trauciņu vēsture sākas jau Senajā Romā. Antiohijas pilsētā 40 gadus pirms Kristus izgatavotā mozaīkā redzamas olas trauciņos, blakus tiem olu karotītes. Izrakumos Pompejā, kas 79 gadus pēc Kristus dzimšanas pazuda Vezuva pelnos, atrada biķerīti ar karotīti.
Vēlāk zeltītus un apsudrabotus olu trauciņus pasniedza kā dāvanu dzimšanas dienās, kristībās. Pēc porcelāna atklāšanas dižciltīgie pārorientējās uz šo, vienkāršajiem pilsoņiem nesasniedzamo materiālu. Vācijā Meisenes, Frankentāles un Hēhstas porcelāna manufaktūras un Karaliskā porcelāna manufaktūra Berlīnē izgatavoja olu biķerīšus apmēram no 18. gadsimta vidus.
Izstādē eņģeļi un velni sastopas ar trūcīgi apģērbtām dāmām, princis Čarlzs un princese Diāna ar Simpsonu ģimeni un Sezama ielas iemītniekiem. Ziemassvētku vecīši draiskojas blakus Lieldienu zaķiem un vistām, kamieļi skatās uz pingvīniem un ziloņiem. Ir arī peldriņķi, spilveni, telefona būdiņas, koka figūras un vēl daudz kas cits.
Olu trauciņu Madonas muzejā