Pavisam drīz mēs sāksim ēst kukaiņus, uzskata eksperti
Eksperti ir pārliecināti, ka jau drīz Eiropā kļūs populāras kukaiņu fermas. Lai arī mūsu kultūrā domas par tārpiem neraisa apetīti, tie ir lielisks olbaltumvielu avots, tāpēc tārpu audzēšana varētu atrisināt pasaules pārtikas krīzi.
ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (FAO) prognozē, ka līdz 2030.gadam pieprasījums pēc gaļas pieaugs līdz 72%, salīdzinot ar 2000.gada līmeni. Tātad strauji pieaugs arī vajadzība pēc dzīvniekiem vajadzīgajām olbaltumvielām, un to varētu nodrošināt jaunas kukaiņu fermas.
Pašlaik kukaiņu, piemēram, tārpu, kāpuru un circeņu, izmantošana Eiropā ir ierobežota un to izmanto tikai mājdzīvnieku uzturā. Tomēr pētījumi liecina, ka kukaiņu uzturvērtība ir līdzīga zivju ēdieniem, tāpēc ir gaidāms, ka tos sāks izmanto arvien vairāk un vairāk.
Gandrīz 30% pasaules iedzīvotāju jau mūs apsteiguši
Arī cilvēki kādu dienu varētu sākt ēst kukaiņus. 2013.gada atskaitē FAO skaidroja, ka tādi kukaiņi kā sienāži un skudras ir pilni ar olbaltumvielām un to audzēšana būtu videi draudzīgāka, nekā dzīvnieku audzēšana. Tādi paši secinājumi redzami arī Eiropas Savienības (ES) atskaitē no 2015.gada: “Kukaiņu ēšana Rietumu pasaulei ir svešs koncepts, taču ir svarīga uztura sastāvdaļa vismaz 2 miljardiem cilvēku Āzijā, Latīņamerikā un Āfrikā.” Tomēr visticamāk pirmais solis kukaiņu audzēšanas attīstībā būs to audzēšana dzīvnieku barošanai.
Mušu kāpuriem ir lielākais potenciāls
Vislielāko potenciālu pētnieki saskata mušu kāpuru audzēšanā, jo tie satur daudz viegli sagremojamu olbaltumvielu un jau ir daudzu zivju, vistu un cūku uztura sastāvdaļa. Pētījumi ir tik pārliecinoši, ka jau izgatavots jauns Eiropas Komisijas (EK) atbalstīts projekts – PROteINSECT.
PROteINSECT ir strādājis ar ekspertiem no ES, Ķīnas un Āfrikas jau no 2013.gada, un ir izstrādājis pētījumu par divu dažādu kāpuru sugu ieviešanu vistu, cūku un zivju uzturā.
Projekta pārstāvji apgalvo, ka visi šķēršļi projekta realizācijai jau nojaukti. “Izmaiņas, kas būtu jāmaina Eiropas likumdošanā, jau tiek nopietni apsvērtas, un prognozējams, ka nākamajos 18 mēnešos sāksies plašas diskusijas par likumiem par substrātu izmantošanu un barībā izmantojamo kukaiņu daudzveidību.”
Eiropas Komisijai jāizvērtē riski
Galvenais iemesls, kāpēc kukaiņus audzēt nevajadzētu, ir risks veselībai. Eiropas Pārtikas drošības institūcija (EFSA) gan kritiku ir atspēkojusi un informē, ka audzēšanas, ražošanas un patērēšanas riski ir tādi paši, kā pieturoties pie dzīvnieku audzēšanas.
Eiropas Komisija izvērtēs ievāktos datus un izlems, vai ļaut PROteINSECT turpināt darbu. ES atskaitē gan minēts, ka ar PROteINSECT nepietiks, lai EK varētu izdarīt lēmumu. “Nav daudz datu par to, kā kukaiņus ietekmētu ķimikālijas no dažādiem substrātiem.” ES rekomendē ievākt un izvērtēt datus arī par citām iespējamām problēmām.
Annija Pētersone / Foto: Shutterstock