112

Slepkavu - narkotiku „balto ķīnieti” pazīst arī Latvijā, bet tā nav iecienīta

Kasjauns.lv

Mūsu kaimiņvalstī Igaunijā strauji izplatās nāvējošā narkotika – „baltais ķīnietis”. Tā ir pazīstama arī Latvijā, bet šī narkotika savu nāves pļauju pie mums vēl nav uzsākusi.

Slepkavu – narkotiku „balto ķīnieti” pazīst arī La...

Īpaši bīstamo vielu - sintētisko opiātu 3-metilfentanilu jeb „balto ķīnieti”, kā to dēvē narkomānu aprindās, ir lietojuši arī Latvijas narkomāni, sarunā ar portālu apollo.lv atzina ārste narkoloģe Dace Raituma. Paši narkomāni no tā baidās, taču pamats bažām ir.

„Balto ķīnieti” lieto kā heroīna aizstājēju un šai vielai ir ļoti spēcīga ietekme. Iesauku „baltais ķīnietis” narkotika ieguvusi pēc daudzajiem saindēšanās un nāves gadījumiem Krievijā. Tā tiek uzskatīta par vienu no visbīstamākajām narkotikām pasaulē. „Baltais ķīnietis” jeb „sintētiskais heroīns” parādījās ASV pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados un tika izgatavots Honkongā.

Ja lietojot heroīnu, vilnis ir „adatas galā”, tad uz efektu, ko rada „baltais ķīnietis”, ir jāgaida. Šajā brīdī narkomāns ir nepacietīgs, tāpēc iedur vēl, sperot soli pretī pārdozēšanai. Atšķirīgas ir arī nepieciešamās devas - ja heroīna lietotājs vienā reizē izlieto „čeku” jeb grama desmitdaļu, tad baisā sintētiskā opiāta nepieciešamā deva ir simtiem reižu mazāka, raksta apollo.lv.

Raituma pastāstīja, ka sarunās ar atkarīgajiem atklājies - paši narkomāni bīstas no šīs vielas un augstā pārdozēšanas riska. „Vecie narkomāni” tomēr pieturoties pie heroīna un „baltais ķīnietis” tiek lietots tad, ja heroīnam nav naudas.

Latvijā „baltais ķīnietis” pirmo reizi tika konstatēts 2006. gada oktobrī, bet Igaunijā tas bija pazīstams jau senāk. Piemēram, 2002. gada pavasarī Igaunijā „baltā ķīnieša” pārdozēšanas dēļ ātrā palīdzība katru dienu izbrauca pie vairākiem desmitiem narkomānu, atgriežot dzīvē vairāk nekā 150 no viņiem, taču pieci tomēr nomira.

„Baltais ķīnietis” joprojām turpina savu nāves pļauju Igaunijā, raksta laikraksts „Diena”. Tādēļ Igaunijā narkomānu nāves gadījumu skaits pret iedzīvotāju kopskaitu ir visaugstākais Eiropā, liecina Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra jaunākais ziņojums. Tomēr, par spīti ģeogrāfiskajam tuvumam un Šengenas zonas atvērtajām robežām, „baltais ķīnietis” Latvijā popularitāti nav guvis. Mūsu narkologi šaubās, vai šī situācija radikāli mainīsies, tomēr Igaunijas narkotiku jomu uzraugošie eksperti brīdina - jābūt gataviem arī uz ļaunāko.

Kasjauns.lv/Foto: Bulls Press

Tēmas