KNAB „stukaču” palīdzējis noskaidrot portāls
Politika

KNAB „stukaču” palīdzējis noskaidrot portāls

Jauns.lv

Darbinieku, kurš nopludināja "Latvenergo" lietas materiālus, izdevies izskaitļot, vadoties pēc portālā publicētās informācijas.

KNAB „stukaču” palīdzējis noskaidrot portāls...

Portāls „pietiek.com” gan uzskata, ka amatpersonas atstādināšana nav notikusi, un ģenerālprokurors melo.
Portāls „pietiek.com” gan uzskata, ka amatpersonas atstādināšana nav notikusi, un ģenerālprokurors melo.

"Šajā gadījumā es varu teikt, ka žurnālistu rīcība arī sekmēja šīs personas atklāšanu," teica ģenerālprokurors. "Milzīgu palīdzību šīs personas noskaidrošanā mums sniedza "Pietiek" publikācija, kurā bija aprakstīts, ka KNAB priekšnieka vietniece [Juta] Strīķe tikusies ar mani, lai it kā pārspriestu jautājumu par kratīšanu izdarīšanu pie žurnālistiem. Izanalizējot šo informāciju, kurā bija norādīts, ka informācijas avots ir ģenerālprokuratūrā, kļuva skaidrs, ka avots atrodas ārpusē, jo informācija bija ļoti neprecīza un ļāva sašaurināt apzināmo personu loku līdz minimumam."

Portāls "pietiek.com" gan ceturtdien medijiem izplatītā paziņojumā apgalvo, ka saskaņā ar tā rīcībā esošām drošām ziņām KNAB darbinieka atstādināšana pagaidām vispār nav notikusi, un KNAB vadība arī pēc aizvadītās nedēļas beigās notikušās biroja darbinieku kabinetu pārbaudes joprojām esot pilnīgā neziņā par noplūdes avotiem.

Kalnmeiers saistībā ar šo paziņojumu nekomentēja, vai tiešām ir atrasts īstais informācijas nopludinātājs, norādot, ka par to notiek pārbaude, tomēr veltīja skarbu kritiku portālam "pietiek.com", kas "pēdējā laikā izplata pietiekami daudz muļķību un melu". Kā piemēru viņš minēja portālā publicēto informāciju, ka Ģenerālprokuratūra uzsākusi jaunu kriminālprocesu Ventspils amatpersonu lietā. "Es varu ar pilnu atbildību teikt, ka nekāds jauns kriminālprocess nav uzsākts, ir veiktas procesuālās darbības jau esošo lietu ietvaros," teica ģenerālprokurors.

Kalnmeiers arī pieļāva, ka vēl varētu tikt publiskota kāda slepena informācija "Latvenergo" lietā, ko atstādinātais KNAB darbinieks jau iepriekš nopludinājis medijiem. "Tas ir tāpat kā kad mājās ir atgriezts krāns un ūdens ir iztecējis. Jūs aizgriežat krānu, bet izplūdušo ūdeni savākt vairs nav iespējams. Tā kā tas informācijas apjoms, kas ir aizplūdis, diemžēl ir aizplūdis," atzina ģenerālprokurors.

Pašlaik vēl nav skaidrs, kādi bijuši KNAB darbinieka motīvi, nopludinot informāciju. Tiek pārbaudīts, kādā veidā viņš piekļuvis šai informācijai un kāds bijis iegūtās informācijas apjoms.

Kalnmeiers pauda cerību, ka ar laiku informācija par šo darbinieku tiks publiskota, kad tas būs pieļaujams, lai sabiedrība uzzinātu gan par viņa motīviem, gan viņa atklāšanu.

Viņš arī uzsvēra, ka "Latvenergo" lietas materiālus nav nopludinājusi tā pati persona, kas pagājušajā rudenī nodeva medijiem Dzintara Jaundžeikara lietas materiālus un pašlaik ir pakļauta izmeklēšanai.

Lai šādi gadījumi vairs neatkārtotos, ļoti svarīga ir kadru atlase un psiholoģiskā testēšana, sevišķi iestādē, kas strādā ar lielu operatīvās informācijas apjomu, norādīja ģenerālprokurors.

Portāls "pietiek.com" paziņojumā norāda, ka vēl trešdienas vakarā tā informācijas avots nodevis portālam jaunu porciju "sabiedrībai pietiekami būtiskas informācijas saistībā ar KNAB darbību", kas jau tuvākajā laikā tikšot publiskota. Portāls arī aicina KNAB apliecināt paziņojuma patiesīgumu par it kā atstādināto biroja amatpersonu, publicējot tās vārdu.

Jau vēstīts, ka KNAB trešdien paziņoja, ka dienesta pārbaudes ietvaros atstādinājis no pienākumu pildīšanas vienu KNAB amatpersonu, kura, iespējams, izpaudusi ziņas "Latvenergo" lietā.

Dienesta pārbaudi KNAB sāka pēc tam, kad portālā "pietiek.com" tika publicēti, iespējams, Latvijas energokompānijas "Latvenergo" lietas materiāli.

"Latvenergo" lieta joprojām atrodas pirmstiesas izmeklēšanā birojā. Pēc ģenerālprokurora Ēriks Kalnmeiera teiktā, "Latvenergo" lietā vēl tiks lūgts pagarināt pirmstiesas izmeklēšanas laiku līdz trīs mēnešiem.

KNAB priekšnieka vietniece Juta Strīķe februāra sākumā žurnālistiem pavēstīja, ka šogad lietu plānots nodot prokuratūrā kriminālvajāšanas sākšanai.

Saskaņā ar likumu pirmstiesas izmeklēšanas laikā krimināllietā esošie materiāli ir izmeklēšanas noslēpums un ar tiem drīkst iepazīties amatpersonas, kuras veic kriminālprocesu, kā arī lietā iesaistītās personas, piemēram, aizdomās turētie, liecinieki, eksperti, kam procesa virzītājs attiecīgos materiālus uzrāda likumā paredzētajā kārtībā.

Portāls "pietiek.com" apgalvoja, ka publiskojis vairākas tā rīcībā nonākušas telefonsarunas starp nu jau bijušo "Latvenergo" prezidentu Kārli Miķelsonu un viceprezidentu Aigaru Meļko, kā arī biznesa konsultantu Andreju Livanoviču un franču enerģētikas koncerna "Alstom Power" pārstāvi. Sarunas ierakstītas 2010.gadā, KNAB izmeklējot "Latvenergo" amatpersonu iespējamo piekukuļošanu.

Jau vēstīts, ka saistībā ar "Latvenergo" amatpersonu iespējamām pretlikumīgām darbībām laikā no 2006.gada līdz 2010.gada jūnijam KNAB 2010.gada 14.jūnijā sāka kriminālprocesu par noziedzīgiem nodarījumiem, kas ir saistīti ar dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā, kukuļošanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā, ko izdarījusi organizēta grupa. Iespējamie noziegumi ir saistīti ar publiskajiem iepirkumiem un rekonstrukcijas darbiem.

Toreiz kriminālprocesa ietvaros bija arī aizturētie, no kuriem vairāki strādāja valsts uzņēmumos "Latvenergo" un "Sadales tīkls".

KNAB aizdomās turētos vaino vairāk nekā 1,2 miljonu eiro noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā.

Kriminālprocesa ietvaros apcietinājums tika piemērots bijušajam "Latvenergo" prezidentam Kārlim Miķelsonam, bijušajam viceprezidentam Aigaram Meļko un uzņēmējam Andrejam Livanovičam, taču vēlāk viņi pret drošības naudu no cietuma tika atbrīvoti.

BNS, Foto: Edijs Pālens/Leta