Skaidros sakarības starp ārsta rīcību un "Kalkūnos" mirušo bērnu faktu
Policija skaidros cēloņsakarības starp sociālās aprūpes centra "Kalkūni" ārsta-pediatra rīcību un triju centra iemītnieku - divu smagi slimu 1987.gadā un 1989.gadā mirušu sieviešu un 1998.gadā dzimuša zēna - nāvi pagājušā gada augustā.
Kā vēstīja Latgales reģiona policijas pārvaldes inspektore Anastasija Laizāne, lai noskaidrotu šīs cēloņsakarības, sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 138.panta 2.daļas - par ārstniecības personas profesionālo pienākumu nepienācīgu pildīšanu, ja tas izraisījis cietušā inficēšanos ar cilvēka imūndeficīta vīrusu vai B vai C hepatīta vīrusu, vai bijis par iemeslu cietušā nāvei -, nozīmētas tiesu medicīniskās ekspertīzes.
Par šādu noziedzīgo nodarījumu vainīgās personas soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem, atņemot tiesības nodarboties ar ārstniecību uz laiku līdz pieciem gadiem.
Kriminālprocesa gaitā tiks noskaidrots, vai sociālās aprūpes centra "Kalkūni" pediatrs un sociālie darbinieki ir pienācīgi pildījuši savus pienākumus un vai nav vainojami šo pacientu nāvē, teica Laizāne.
Veselības inspekcijā informēja, ka Labklājības ministrija pēc masu medijos izskanējušās informācijas par nekvalitatīvu aprūpi "Kalkūnos" lūdza Veselības inspekcijai izvērtēt arī vairākiem citiem sociālās aprūpes centra klientiem sniegtās veselības aprūpes kvalitāti. Arī šajos gadījumos Veselības inspekcija izvērtēja gan Daugavpils reģionālās slimnīcas mediķu darba kvalitāti, gan sociālās aprūpes centrā "Kalkūni" sniegtās medicīniskās palīdzības kvalitāti.
Veicot deviņu pacientu, tostarp trīs mirušo, medicīniskās dokumentācijas analīzi, inspekcija secinājusi, ka pārkāpumi pieļauti divu pacientu veselības aprūpē, viens no kuriem miris. Tomēr Veselības inspekcija nosūtīja policijai materiālus par visiem trim mirušajiem pacientiem, lūdzot izvērtēt, vai nav saskatāmas iespējamas noziedzīga nodarījuma pazīmes viņu aprūpē.
Veselības inspekcija skaidroja, ka sociālā aprūpes centra ārste nebija vispusīgi veikusi pacientu izmeklēšanu, savlaicīgi netika lemts par izmeklējumu nozīmēšanu un, iespējams, pacientus nebija savlaicīgi nosūtījusi uz slimnīcu. Par konstatētajiem pārkāpumiem ārstei tika piemērots administratīvais naudas sods 150 latu apmērā un lietas materiāli tika nosūtīti tiesībsargājošām institūcijām.
Izvērtējot šos gadījumus, tika konstatēts, ka sociālās aprūpes centrā ir nepieciešams stiprināt veselības aprūpes struktūrvienību - jāveic reorganizācijas pasākumi, lai tiktu nodrošināta profesionāla un uz klientiem vērsta aprūpe. Ilgstošas sociālās aprūpes institūcijās, kurās tiek izmitināti klienti ar smagām saslimšanām, ir nepieciešams nodrošināt pastāvīgu sertificētu ārstniecības personu novērošanu, tai skaitā dinamisku ārsta uzraudzību, speciālistu konsultācijas un ārstēšanu. Lai nodrošinātu pilnvērtīgu klientu aprūpi, jāveicina sadarbība starp ārstniecības personām un sociālajiem darbiniekiem.
Jau ziņots, ka pagājušā gada decembrī pēc dienesta pārbaudes sociālās aprūpes centra "Kalkūni" vairākiem darbiniekiem ir noteikts disciplinārsods - rājiens, savukārt sociālās aprūpes procesā konstatētas vairākas nepilnības.
Savukārt centra "Latgale" vadošo amatpersonu atbildība par notikušo tiks vērtēta pēc tam, kad būs saņemti pārbaužu materiāli no Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas, Veselības inspekcijas un Labklājības ministrijas.
Jau vēstīts, ka Stradiņa slimnīcā nopietnā stāvoklī nogādāts jaunietis no "Kalkūniem", kurš kopš dzimšanas slimo ar cerebrālo bērnu trieku. Zēnam bijušas grūtības ar barības norīšanu, un tiek pieļauts, ka viņam nav pienācīgi iedota barība. No policijas saņemts atteikums saistībā ar to sākt kriminālprocesu.
LETA