Drošības policijas: Lindermans un Osipovs ir politiskie ekstrēmisti, kurus izmanto atsevišķas organizācijas
Redzamākos politiskos ekstrēmistus Vladimiru Lindermanu un Jevgēniju Osipovu izmanto atsevišķas sabiedriskās un politiskās organizācijas, un viņi ir atkarīgi no tām, lai turpinātu savas aktivitātes, savā pagājušā gada darbības pārskatā secinājusi Drošības policija (DP).
Lindermans un Osipovs ir biedrības "Dzimtā valoda" līderi, kuri pagājušajā gadā ierosināja referendumu par Satversmes grozījumiem, kas paredzēja krievu valodai piešķirt otras valsts valodas statusu.
Analizējot kreisi orientētās ekstrēmistiskās organizācijas, DP secinājusi, ka šāda tipa organizācijām pagājušajā gadā aktīvu darbību traucēja izvērst sabiedrības atbalsta, finanšu un līderu trūkums. Tāpēc tās meklēja jaunus līdzekļus aktivitāšu atsākšanai citā kvalitātē, kas izpaudās kā pāreja no radikālā ekstrēmisma uz politisko ekstrēmismu.
Patlaban kreisi orientēto organizāciju mērķis ir popularitātes iegūšana noteiktā sabiedrības daļā, lai nākotnē, piedaloties vēlēšanās, iegūtu un nostiprinātu pozīcijas politiskajā vidē.
Cenšoties iegūt atbalstu politiskās darbības sākšanai, kreisi orientēto organizāciju pārstāvji koncentrējās uz krievvalodīgajiem iedzīvotājiem, uzdodoties par to interešu aizstāvjiem un izvirzot darba kārtībā šai sabiedrības grupai aktuālus problēmjautājumus.
Līdz tam kreisi orientētas radikālās organizācijas par savu galveno mērķauditoriju uzskatīja maznodrošinātās sabiedrības grupas, tāpēc to darba kārtībā bija sociāli ekonomiskie jautājumi.
Pašlaik tos papildina un aizvieto politiskie jautājumi, kas vairo simpātijas pret kreisi orientētiem ekstrēmistiem arī izglītotākā un sociāli nodrošinātākā sabiedrības daļā.
"Redzamākos politiskos ekstrēmistus Vladimiru Lindermanu un Jevgēniju Osipovu izmanto atsevišķas sabiedriskās un politiskās organizācijas, un viņi ir atkarīgi no tām, lai turpinātu savas aktivitātes," teikts pārskatā.
Lai arī kreisi orientētās ekstrēmistiskās organizācijas pārorientējas uz politisko vidi un cenšas radīt iespaidu par leģitīmu darbību, tās turpinās izmantot ekstrēmistiskām un radikālām organizācijām raksturīgas metodes savas darbības nodrošināšanai.
Labēji radikāli orientētu organizāciju un kustību publisko aktivitāšu intensitāte pagājušajā gadā bijusi relatīvi zema un, salīdzinot ar 2010.gadu, nav būtiski mainījusies. Pērn bijusi vērojama biedrību "Gustava Celmiņa centrs" un "Antiglobālisti" aktivizēšanās.
Lai arī pērn bijusi parakstu vākšanas iniciatīva par krievu valodu un pilsonības piešķiršanu nepilsoņiem, labēji orientētas nacionālistiskas organizācijas šos procesus neizmantoja savas darbības pastiprināšanai un popularitātes vairošanai latviešu vidē, kas pret parakstu vākšanas kampaņām bija negatīvi noskaņota.
Patlaban Latvijā nedarbojas neviena noformējusies skinhedu organizācija ar noteiktu līderi un sekotājiem. Skinhedi Latvijā ir sadrumstaloti un dezorganizēti.
BNS