Sabiedrība

Skolotāji varētu izveidot lielu laukakmeņu krāvumu, simbolizējot pedagoga nastu

Jauns.lv

Jūnijā skolotāji Rīgā varētu izveidot lielu laukakmeņu krāvumu, kas simbolizēs pedagoga nastu un ko vēlāk iecerēts nogādāt Likteņdārzā, tādējādi protestu ierakstot Latvijas vēsturē.

Skolotāji varētu izveidot lielu laukakmeņu krāvumu...

Kā informēja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) sabiedrisko attiecību speciālists Edgars Grigorjevs, šī ir tikai viena no vairākām šodien LIZDA padomē izskanējušajām idejām par jūnija protesta formām.

Kā ziņots, LIZDA padome šodien vienojusies gadījumā, ja līdz maija beigām ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) nebūs rasts dialogs par darba algas paaugstināšanu, tad jau jūnija sākumā gaidāmi pedagogu protesti Rīgā, bet septembra sākumā - streiks.

"Nav tā, ka padome šodien runāja tukšus vārdus un protestu uzskata par parastu bubuli. Dažas no idejām, kas izskanēja un varētu jūnijā īstenoties, - brīdinājuma demonstrācija, gājiens. Latvijas Pedagogu domes (LPD) valdes priekšsēdētājs Andrejs Mūrnieks rosināja, ka skolotāju asociācijas jūnijā varētu nelabot skolēnu eksāmenu darbus, kā arī daudzas citas idejas, kas visu maiju paralēli tiks apspriestas ar arodbiedrības biedriem," teica Grigorjevs.

Lai rastu kompromisu un atsauktu protesta akcijas, LIZDA aicina sēsties pie divpusēju sarunu un konstruktīvā gaisotnē ar lojālu attieksmi jāizdiskutē LIZDA, Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas, LPD prasības pēc būtības, jo no tām arodbiedrība neatkāpsies un nemainīs.

LIZDA sagaida, ka līdz 24.maijam IZM iesniegs konkrētus aprēķinus un pamatotus piedāvājumus - cik skolotāji, kad un cik lielu darba algas palielinājumu saņems.

Pašlaik LIZDA saņēmusi vairāk nekā 80 pedagogu atbalsta vēstules arodbiedrības prasībām no Latvijas skolu kolektīviem. Piemēram, Priekules novada Kalētu pamatskolas kolektīvs pauž gatavību streikot gan eksāmenu laikā jūnijā, gan beztermiņa streikā septembrī.

"Katra mūsu skolas skolotāja alga 245 lati par likmi mēnesī pirms nodokļu nomaksas drīz vien būs vienāda ar minimālo algu valstī! Bet kādas prasības! Skumji un smieklīgi ir tas, ka skolotājs par vesela mēneša darbu, kad ir nomaksājis nodokļus, saņem tikpat, cik nekvalificēts strādnieks. Vēl skumjāk ir tas, ka skolotāja ar augstāko izglītību, maģistra grādu savā specialitātē un 36 gadu darba pieredzi ir spiesta griezties Sociālajā dienestā un nonāk trūcīgās ģimenes statusā, jo nevar uzturēt savu ģimeni," raksta Kalētu pamatskolas skolotāji Saeimas deputātiem adresētajā atbalsta vēstulē LIZDA prasībām.

Skolotāji vēstulē kategoriski iebilduši pret to, ka algu paaugstina tikai skolotājiem, kuri ieguvuši 4.un 5.kategoriju, kā arī pret to, ka pedagogu algas paaugstina tikai par dažiem desmitiem latu mēnesī. Skolotāji pieprasa algu dažu gadu laikā paaugstināt līdz vidējās algas līmenim valstī. Viņi netic, ka Latvijā tādas naudas nav, lai to izdarītu, jo, ja var apmaksāt dažādu padomnieku, viņu vietnieku un palīgu, sekretāru un kurjeru pakalpojumus un izpriecas, tad ir jārod līdzekļi, lai samaksātu par padarīto darbu, vēstulē uzstāj skolotāji.

Kā ziņots, LIZDA uzskata, ka lai arī pašlaik ministrs esot publiski apliecinājis gatavību ar šā gada 1.septembri paaugstināt pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes, ministrija pēc būtības neesot atbildējusi uz pedagogu prasību par 10% palielināt arī valsts budžeta mērķdotācijas pašvaldībām, kas šā gada pēdējiem četriem mēnešiem kopā ir aptuveni 7,02 miljoni latu.

Arodbiedrība atkārtoti uzsver, ka pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes paaugstināšana ietekmēs jebkuru tālāku aprēķinu pedagogu darba samaksas sistēmas pilnveidē. Turklāt LIZDA prasības neizslēdz iespēju pakāpeniskai pārejai uz darba samaksu pēc pedagogu darba kvalitātes pakāpēm.

Jau ziņots, ka arodbiedrība pieprasa valdībai no šī gada 1.septembra par 10% palielināt pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes, atbilstoši par 10% palielinot arī valsts budžeta mērķdotācijas pašvaldībām. Savukārt ar 2013.gada 1.janvāri arodbiedrības aicina palielināt finansējumu pedagogu, tostarp akadēmiskā personāla un zinātnisko institūciju darbinieku, darba samaksai vēl par 10%.

LETA

Tēmas